Hír

Híznak a betétek, pörögnek a lakáshitelek az OTP-nél

Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!
2024-08-09|Frissítve: 2024-09-06

 

 

A lakáshitelek nagyon mennek, a vállalati hitelezés viszont az OTP-nél sem indult be az idén. A pénzügyi csoport nyereségének zöme külföldről származik. A betétállomány is ismét növekszik a tavalyi zuhanás után. 

 

Az első félévben 508 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el az OTP csoport, ennek egyre meghatározóbb része (72 százalék) származik már külföldről - mondta Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. A második negyedév nettó eredménye 268 milliárd forint lett, magasabb az első negyedévinél, ennek a legfőbb oka az volt, hogy a bank az első negyedévben számolta el az olyan költségeket, mint a bankadó. Az OTP nemrég adta el romániai leánybankját, ez a harmadik negyedévben várhatóan 15 milliárd forintnyi extra nyereséget jelent majd a hitelintézetnek.

A lakáshitel megy, a vállalati hitel nem fogy

A hitelezés fellendült a régióban az OTP érdekeltségeinél, Magyarországon viszont kettős a kép, a lakáshitelezés rendkívül gyorsan nő, ez jó hír. Az új szerződések teljes összege a tavalyi 2,6-szerese. A vállalati hitelezés viszont nem talált magára.

 

A lakáshitelek mellett a személyi kölcsönök iránti kereslet is nőtt, az OTP 61 százalékkal többet folyósított, mint tavaly, pedig 2023-ban is erős volt a piac. A vállalati hitelkereslet viszont gyenge maradt, a hitelállomány stagnált az első félévben. Egyedül a mikro-kisvállalati szegmensben volt minimális növekedés a második negyedévben. 

 

A betétállománynál is pozitív fejlemények láthatók. Tavaly Magyarországon komoly mértékben csökken a lakossági betétállomány a magas infláció és a magas hozamú lakossági állampapírok miatt. A helyzet viszont kezd normalizálódni, fél év alatt 5 százalékkal nőtt a lakossági betétállomány. A hitelintézet tőkehelyzete stabil, a tőkemegfelelési mutatók mindegyike magas maradt.

A leánybankok jól teljesítettek

 

Az OTP Csoporton belül a külföldi bankok eredményei is kiválóak, egyedül a romániai leány nem ért el olyan jó eredményt, mint tavaly, de ezt a bankot azóta az OTP eladta. A teljesítő hitelállomány az üzbég bank kivételével mindegyik leánybanknál nőtt a második negyedévben, Ukrajnában volt a legnagyobb, 11 százalékot bővülés egyetlen negyedév alatt. Csoport szinten 3 százalékkal nőtt a hitelállomány. Üzbegisztánban azért lassult valamelyest a hitelezés, mert még további fejlesztéseket kell végrehajtania a banknak, hogy a keresletet megfelelően kezelni tudja. Ha az informatikai fejlesztések lezajlanak, ismét komoly növekedés várható Üzbegisztánban. 

 

A magyarországi alaptevékenység 112 milliárd forintos adózott eredményt ért el az első félévben, emellett 360 milliárd forintnyi osztalékot is kapott a leánybankoktól. A bankadót és az extraprofitadót az első negyedévben könyvelte el az OTP, de a második negyedévben is voltak egyedi tételek, például az orosz kötvényekre extra 22,1 milliárd forintos értékvesztést kellett elkönyvelni, de a kamatstop meghosszabbítása is 5,6 milliárd forintnyi veszteséget eredményezett. Az új tranzakciós illetékre vonatkozó szabályozás nagyjából 24 milliárd forinttal növeli majd az OTP terheit.

 

 

 

 

 

 

Promóció
Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!

Kapcsolódó cikkek

Ajánlatot tett egy uniós bankra és Ukrajnában is terjeszkedne az OTP
2024-04-26

Ajánlatot tett egy uniós bankra és Ukrajnában is terjeszkedne az OTP

Újabb bankokat venne az OTP, Ukrajnában és az unióban is terjeszkedne. A tervezett bankvásárlásokhoz szükséges pénz miatt a bődületes tavalyi profitjának csak kis részét kapják meg a részvényesek osztalékként.

Elolvasom
Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP bankszámláinál
2024-05-09

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP bankszámláinál

Több millió OTP-ügyfél szembesül most az arról kapott üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be az átutalásokra, amit azonban  a számlatulajdonosok bármikor módosíthatnak.

Elolvasom
Felpörgött az Erste hitelezése, viszik a babavárót és a CSOK Pluszt
2024-05-08

Felpörgött az Erste hitelezése, viszik a babavárót és a CSOK Pluszt

Az Ersténél két és félszeresére nőtt az újonnan kihelyezett lakáshitelek összege, ennek fele CSOK Plusz volt. A babavárónál 39 százalék, a személyi kölcsönöknél 63 százalék a bővülés az első negyedévben.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Az Otthon Start árnyoldala: az elmúlt évben kifeszítettebbek lettek a lakáshitelek
2026-07-10

Az Otthon Start árnyoldala: az elmúlt évben kifeszítettebbek lettek a lakáshitelek

Megjelent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei év első negyedévének adatait ismertető, Lakossági jelzáloghitelek befogadáskori LTV mutatója című jelentése. A kiadvány megállapítása szerint 2026. első negyedévben az LTV átlagos értéke 67% körül alakult, ami enyhe csökkenést jelent az 2025. negyedik negyedévi 68%-hoz képest. Ugyanakkor változatlanul elmondható, hogy az egyes megyék között jelentős különbségek figyelhetők meg az ingatlanfedezetek átlagos megterheltsége tekintetében – ez az arány Pest megyében volt a legalacsonyabb, 64,1%, míg a sor másik végén Jász-Nagykun-Szolnok megye állt 72%-kal. A 2021 óta eltelt időszakot vizsgálva egyértelműen megállapítható, hogy az utóbbi években emelkedett az ingatlanfedezetek átlagos megterheltsége, de már a tavalyi évhez viszonyítva is látványos az emelkedés.

Elolvasom
Egyre optimistábban látjuk a pénzügyeinket - okosabban is döntünk?
2026-07-10

Egyre optimistábban látjuk a pénzügyeinket - okosabban is döntünk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedéves lakossági felmérése szerint csökkentek az inflációs várakozások, erősödött a forinttal kapcsolatos bizalom, és történelmi csúcs közelében maradt a megtakarítást tervezők aránya. Mindez arra utal, hogy a lakosság egyre kedvezőbben ítéli meg saját pénzügyi helyzetét, miközben a hitelfelvételi kedv is élénkül.

Elolvasom
Már ma is csak a nettó átlagfizetés felét éri el az átlagnyugdíj
2026-07-09

Már ma is csak a nettó átlagfizetés felét éri el az átlagnyugdíj

Miközben a globális népesség összessége még növekvő pályán mozog, Európa és azon belül Magyarország éppen az ellenkező demográfiai trenddel néz szembe: évről évre kevesebb gyermek születik, miközben a várható élettartam folyamatosan növekszik.

Elolvasom