Bekezdtek a bankok 2022-ben: sorozatban jelentik be a kamatemeléseiket a lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél. A sort egy újabb nagybank folytatta, amely nemcsak a kamatokhoz nyúlt, hanem a személyi hitelek folyósítási feltételeit is átrendezte. Rajta kívül lépett a Provident is.
A személyi kölcsönnél lassaban reagáltak a bankok az MNB folyamatos kamatemeléseire, de 2022 elején itt is elérkezett az igazság pillanata, és egymás után drágítják a fogyasztási hiteleiket. A jegybank ugyan az egyhetes betéti kamatában 4,0 százaléknál pihenőt tartott az év elején, de a kereskedelmi bankok valójában még a korábbi emeléseket árazzák be most az ajánlataikba. A lakáshiteleknél az év elején valójában már a második kamatemelési hullámnak lehetünk a tanúi, a személyi kölcsönöknél ez azonban még az első hullám része.
Még az ünnepek előtt a lakossági piac két meghatározó szereplője kezdte a sort. Az Erste Bank ekkor többlépcsős kisebb kamatnöveléssel, az OTP Bank pedig egy általános 1 százalékos emeléssel drágította meg a személyi kölcsöneit. Őket aztán követték a többiek 2022-től. Amint arról beszámoltunk, a CIB kisebb, 0,22-0,59 százalékos kamatkorrekciót hajtott végre a személyi kölcsöneinél, a K&H pedig általános, 2 százalékos emelést.
A sort a Takarékbank folytatta, amely az elvárt jövedelmekhez és havi számlajóváírásokhoz kapcsolódó kamatokat és maximális hitelösszeget is jócskán módosította. A legrosszabbul azok az ügyfelek jártak, akik nem vállalnak semmilyen havi átutalást a hitel érdekében. Alapesetben ugyanis 5,5 százalékkal, 22,49 százalékra emelte a személyi kölcsön kamatát Takarékbank. Ennél azonban jóval olcsóbban meg lehet úszni a hitelfelvételt, ha az ügyfél legalább havi 100 ezer forint átutalását vállalja a takarékbankos számlájára. Ebben az esetben 16,99-ről 17,99-re emelkedett a kamat. A 600 ezer forintos havi utalást vállalóknál pedig csak 0,5 százalékkal nőtt a kamat, a már egyébként is jóval alacsonyabb 6,49-ről 6,99 százalékra.
A magasabb jövedelműek jártak jól a felvehető személyi kölcsön maximumának változtatásával is a Takarékbanknál. Havi 350 ezer forintos jövedelemtől az eddig 8 millió forint helyett már akár 10 milliót is ad a bank. Ezzel szemben havi 100 és 150 ezer forint között az eddigi 8 millió helyett már csak 3 milliót. 150 ezer és 350 ezer forint jövedelem között egymillióval 7 millióra csökkent a felvehető hitelösszeg.
Még látványosabb változásokat hajtott végre a Takarékbank a fogyasztóbarát személyi kölcsönöknél. Itt az eddig elvárt havi 150 ezer forintos jövedelmet 350 ezer forintra emelte. Ennél a hitelnél eddig a magasabb jövedelműek, illetve nagyobb jóváírást vállalók kedvezőbb kamatot kaptak. Most jövedelemtől és jóváírástól függetlenül 11,99 százalékra emelkedett a kamat. Van, ahol ez csak egy százalékos növekedést jelent, de havi 300 ezer forintos jóváírásnál már 5,5 százalékot.
A Takarékbank mellett csatlakozott a kamatemelők táborához a Provident is 1,21-1,30 százalékos drágítással. Az eleve magas kamattal dolgozó pénzügyi vállalkozás így már 23,28-23,41 százalékos éves kamattal kínálja a személyi kölcsöneit.
Több olyan bank maradt még, amely egyelőre nem nyúlt a személyi hitelei kamataihoz, de a meglepő az lenne, ha ez így is maradna. A személyi hitelek piaca 2021-ben éledezni látszott a 2020-as, járvány okozta mélyrepülésből, és a bankok 2022-től egyöntetűen azt várják, hogy a hitelkereslet visszatér a 2019-es szintre.