Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Csúnya károkat okoztak a májusi viharok, sokat fizetnek a lakásbiztosításokra

2024-06-05|Frissítve: 2024-09-17

Az idei viharszezon első hónapjában a biztosítók több mint 1,7 milliárd forintot fizettek már ki vagy tartalékoltak kárkifizetésekre. Nemcsak a lakásbiztosítási bejelentés több, hanem a kárinfláció miatt a helyreállítás költsége is magasabb, mint korábban.

 

A májusi zivatarok a biztosítókat is próbára tették az idén. A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) 2010 óta gyűjti össze a május-augusztusi viharszezon kárkifizetéseit. Idén májusban a már kifizetett és a kifizetésekre tartalékolt összegek meghaladják az 1,7 milliárd forintot és több mint tizenhatezer bejelentéshez kapcsolódnak. A bejelentések száma negyedével több, mint a tavalyi hasonló időszakban, amikor a kifizetések és tartalékolt összegek az egymilliárd forinthoz közelítettek. 

 

Ezekben az adatokban még nincsenek benne a most hétvégi viharkárok, amelyek már a júniusi statisztikákban jelennek meg, miként hiányoznak belőlük a mezőgazdasági és az ipari létesítményekben, illetve közintézményekben keletkezett károk is. A leginkább a május 17-25. között, valamint a hónap utolsó napján dúló viharok miatt keletkezett károk növelték a bejelentések számát, leginkább Budapesten valamint Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Nógrád, Vas, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékben, továbbá Dunakeszi, Érd, Eger és a Tápióság térségében. A fő káresemények a beázások, jégverés, felhőszakadás, villámcsapások másodlagos hatása voltak.

 

A biztosítási szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a viharkárok után a kárszemléig csak a legszükségesebb állagmegóvási munkálatokat végezzék el a károsultak, és lehetőleg készítsenek mindenről fényképeket. Kárelhárítási kötelezettségük ugyanakkor van, tehát ha halaszthatatlan munkálatokba kell fogni ennek érdekében, akkor előtte alaposan fotózzák le a kárt.

 

A kampány hatása is látszik már

 

A bejelentők között már lehetnek olyan ügyfelek is, akik az idén először megtartott szabad felmondási és váltási kampány hatására kötöttek lakásbiztosítást. Nekik és a régi ügyfeleknek az erős piaci versenynek köszönhetően tizenhárom MABISZ-tag társaság kínálja több tucat konstrukcióját, amelyek közül az elemi károk kockázatait fedező alapbiztosítások egy átlagos alapterületű lakás esetében már havi néhány ezer forintért elérhetőek. 

 

Az elemi károk minden lakásbiztosításban szerepelnek

 

Valamennyi lakossági vagyonbiztosítás alapját képezik a tűz- és elemi károk összefoglaló néven említhető kockázatok (tűz, robbanás, villámcsapás, szélvihar, felhőszakadás, jégeső, árvíz, földrengés stb.), ezeket a biztosítási szerződés részletesen tartalmazza.

 

A kárinfláció miatt könnyen alulbiztosított lehet a lakás

 

A májusi, százezer forint feletti átlagkár nagyjából megfelel a tavalyinak, ugyanakkor húsz-negyven százalékkal haladja meg a pár évvel korábbiakat. Ez főként a megemelkedett építkezési, újjáépítési költségek miatt van így. A viszonylag kisebb károsodások helyreállítására is a korábbi éveknél magasabb összegeket kell szánni – vagyis érződik a kárinfláció jelensége. Ebben a helyzetben különösen fontos, hogy ne váljunk alulbiztosítottakká a szerződésünkkel, ugyanis ilyen esetben saját zsebből kell állnunk azt a kárrészt, amire a biztosítótól kapott összeg már nem elég. 

 

Ezért kampányidőszakon kívül is érdemes átnézni a lakásbiztosítási szerződésünket, és ha szükséges, módosítani benne a biztosítási összegeket. Egy online lakásbiztosítási kalkuláció alapján összehasonlíthatjuk az ajánlatokat is az új, emelt összegre. Ha a kalkuláció alapján váltani szeretnénk, akkor azt vagy a szerződésünk évfordulójakor tehetjük meg vagy a jövő márciusban, amikor egy hónapra újra megnyílik a szabad felmondás lehetősége. A meglévő szerződésünk biztosítási összegének megemelésére a biztosítók évfordulón belül is lehetőséget nyújthatnak. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Öt fontos kérdés, amire még figyelniük kell a lakásbiztosítást váltóknak
2024-05-15

Öt fontos kérdés, amire még figyelniük kell a lakásbiztosítást váltóknak

Nem dőlhet hátra az a csaknem ötszázezer ügyfél, aki leváltotta márciusban a lakásbiztosítását. Nem biztos ugyanis, hogy mindenkinek érvényes a felmondása, aki véletlenül két biztosítónál is kötött így szerződést, az pedig mindkét cégnek fizethet.

Elolvasom
Így válthatod le könnyen a lakásbiztosításod egy jobbra!
2024-04-01

Így válthatod le könnyen a lakásbiztosításod egy jobbra!

Április szabadon felmondhatjuk a lakásbiztosítás szerződésünket, és helyette újat köthetünk. A sokféle ajánlatot egyszerűen és gyorsan össze tudjuk hasonlítani a Bank360 lakásbiztosítás kalkulátorával, és meg is köthetjük rögtön online az új szerződést.

Elolvasom
Itt a jegybank új lakásbiztosítási indexe: jól látszik, miért érdemes váltani
2024-03-20

Itt a jegybank új lakásbiztosítási indexe: jól látszik, miért érdemes váltani

Új lakásbiztosítási indexet vezetett be a jegybank: a biztosítási díjak 2023 utolsó negyedévében 18 százalékkal emelkedtek, ami már önmagában is indokolttá teszi a márciusi szabad váltás iránti érdeklődést.

Elolvasom
Drágábban, de nagyobb értékre biztosítottuk a lakásainkat az idén
2024-07-09

Drágábban, de nagyobb értékre biztosítottuk a lakásainkat az idén

Egy átlagos lakásbiztosítás éves díja 5 százalékkal 59 ezer forintra emelkedett az idén, de a cserébe kapott érték ennél jobban nőtt a szabad szerződésváltási váltási kampány hatására.

Elolvasom
Jön az árvíz: miben segít ilyenkor a lakásbiztosítás?
2024-09-17

Jön az árvíz: miben segít ilyenkor a lakásbiztosítás?

Néhány hete még a hatalmas kánikula miatt főtt a fejünk, most pedig az árvíz ellen védekezünk mi is, annyi csapadék esett Európa-szerte. A Duna partján számos ingatlan kerül veszélybe vagy szenved szinte biztosan árvízkárt. Megnéztük, mikor és mennyit segít egy ilyen helyzetben a lakásbiztosítás.

Elolvasom