A bruttó 510 500 forintos átlagbérre felvehető hitelből vidéken egy közepes, Budapesten egy kisebb panellakásra futja, ha új életet akarunk kezdeni, és ha van legalább 10 millió forint önerőnk.
A rezsiköltségek emelkedése miatt felértékelődnek és népszerűbbé válnak az ingatlanpiacon a gazdaságosan fenntartható kisebb lakások. Ezek adhatóak el legkönnyebben, és ezeket keresik a leginkább azok, akik mindenképpen otthont szeretnének vásárolni, vagy kiadható ingatlanba mentenék a pénzüket.
Egy 19 milliós lakáshitelt 20 éves futamidővel akkor tudunk felvenni, ha megengedhetünk magunknak egy 165-185 ezer forint közötti havi törlesztőrészletet, ehhez pedig pedig adóstárs nélkül is pont elég az 510 500 forintos 2022 októberi bruttó átlagbér, amelyet szerdán tett közzé a KSH.
A törlesztőrészlet szempontjából a nettó kereset számít, hiszen ez a tényleges jövedelme a hitelt felvevő adósnak. A bruttó 510 500 forintos havi átlagbér nettója 339 500 forint, és ennek az összegnek maximum a felét teheti ki a törlesztőrészletünk. Így nem lépjük túl a Jövedelemarányos Törlesztési Mutató (JTM) mutató által engedélyezett összeget, a nettó fizetés 50 százalékát. A JTM-et a jegybank vezette be, annak megakadályozására, hogy az ügyfelek túlzottan eladósodjanak.
Ha ezt tudjuk teljesíteni, akkor a Bank360.hu lakáshitel kalkulátora össezhasonlítása alapján a Gránit Bank 10 éves kamatperiódusú lakáshitele a legolcsóbb 166 186 forintos havi törlesztőrészlettel, 8,97 százalékos THM-mel és 39 903 490 forint teljes visszafizetendő összeggel. A következő legkedvezőbb ajánlat a CIB Végig Fix hitele, amelynek kamata nem változik a futamidő végéig. Ennek 169 875 forint a havi törlesztője, 9,29 százalék a THM-je és 40 776 600 forint a teljes visszafizetendő összeg. Az ezután következő hitelajánlat már bele sem férne a nettó átlagbér JTM korlátjába, hiszen magasabb 170 ezer forintnál.
Ebből az összegből, ha van hozzá 30 százalékos önerőnk, vagyis 10 millió forintunk, a nagyobb vidéki városokban (például Debrecenben) az Ingatlannet.hu szerint egy 50 négyzetméteres panel lakást engedhetünk meg magunknak. Budapesten ez az összeg körülbelül egy 30-35 négyzetméteres panelre elég.
Természetesen az átlagbérből egy ilyen magas törlesztőrészletű lakáshitelt ugyan a JTM korlát alapján még adhat a bank, de lehet, hogy ennél alacsonyabban húzza meg a határt, hiszen vizsgálja az adós megélhetési költségeit, családi körülményeit is. Hiába fér bele a JTM-be a havi részlet, ha a bank azt látja, hogy ekkora törlesztési teher már bizonytalanná teszi a hitel visszafizetését, akkor csak kisebb összeget ad.