Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Mikor nem fizet az életbiztosítás?

2021-02-17|Frissítve: 2022-01-18

A kockázati életbiztosítás abban az esetben fizet, ha a biztosított életét veszti, a biztosítási összeget pedig a szerződésben megjelölt kedvezményezett kapja meg. A legtöbb helyzet egyértelmű, néhány szituációban azonban dönthet úgy a biztosító, hogy megtagadja a biztosítási összeg kifizetését. Utánajártunk, hogy ez milyen helyzetekben fordulhat elő.

 

A kockázati életbiztosítás akkor fizet, ha a biztosított személy valamilyen baleset vagy betegség miatt elhalálozik. Ez egy lehangoló téma, mégis érdemes beszélni róla, hiszen számos olyan körülmény állhat fenn, amely megnehezíti a kedvezményezett számára az ügyintézést, sőt akár meg is tagadhatja a biztosító a biztosítási összeg kifizetését. Fontos, hogy a cikkben szereplő példák a kockázati életbiztosításokra vonatkoznak, a megtakarítással – például nyugdíjbiztosítással – egybekötött életbiztosításokra más szabályok vonatkoznak. Az alábbi élethelyzetek jelenthetnek problémát a kedvezményezettnek:

 

Az öngyilkosság nem minden esetben kizáró ok

 

Ha valaki önkezével vet véget az életének, az nem automatikusan kizáró ok, vagyis ettől függetlenül a kedvezményezett érvényesítheti a biztosítást. A biztosítók többsége feltételként azt szabja meg, hogy az ily módon bekövetkezett haláleset időpontjában a szerződés legalább két éve álljon fenn. A biztosítási összeg kifizetését emellett az esetleges mentális betegségek is befolyásolhatják. 

 

A szándékosság is fontos tényező

 

Megtagadhatja a kifizetést a biztosító, ha kiderül, hogy az elhunyt személy szándékosan okozott baleset, de az is kizáró oknak minősülhet, ha valaki megbetegszik, nem hajlandó igénybe venni az orvosi ellátást, és ezért következik be a haláleset. Akkor is megtagadhatja a biztosító a kifizetést, ha a biztosított bűncselekmény elkövetése során veszíti életét. 

 

Az extrém sport közben elszenvedett baleset is kizáró ok lehet

 

Az extrém sportolás önmagában nem kizáró ok - sőt számos tevékenységre lehet speciális biztosítást kötni -, egy hagyományos életbiztosítás azonban nem biztos, hogy egy extrém helyzetben is elegendő. Kizáró ok lehet többek között, ha a biztosított sárkányrepülőzés, sziklamászás, vagy akár mélytengeri búvárkodás közben veszíti életét. 

 

A kábítószer- és az alkoholfogyasztás kizáró ok

 

Nagymértékű alkoholfogyasztás vagy kábítószer-fogyasztás miatt bekövetkező halálesetek után szinte biztos, hogy nem fizet a biztosító. Egy esetleges túladagolás mellett ez akár a szerhasználat miatt bekövetkezett balesetekre is vonatkozik, sőt akkor sem fogja megkapni a kedvezményezett a biztosítási összeget, ha a biztosított ittas vezetés közben szenved balesetet.

 

Autóbaleset, papírok nélkül

 

Ha a biztosított autóbalesetet szenved, egy esetleges lejárt jogosítvány vagy a forgalmi engedély hiánya is okozhat problémát az életbiztosítás kifizetésénél - amellett, hogy a megfelelő iratok, dokumentumok hiánya az autóhoz kapcsolódó kötelező és casco biztosításokat is befolyásolhatják.

 

Egy munkahelyi baleset is gondot jelenthet

 

Munkahelyi baleseteknél előfordulhat, hogy a sérülést vagy a halálesetet nem megfelelő védőfelszerelés, például egy sisak hiánya okozta; ebben az esetben is dönthet úgy a biztosító, hogy nem fizet a kedvezményezettnek.  

 

Egy speciális helyzet is kizáró ok lehet

 

Kizáró ok lehet a kifizetésnél, ha például egy atomkatasztrófa vagy egy háborús konfliktus miatt hal meg valaki. Emellett a biztosító akár akkor is megtagadhatja a biztosítási összeg kifizetését, ha a biztosított HIV-vírussal fertőződik meg, és emiatt veszíti életét. . 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

TKM - teljes költségmutató (életbiztosítás)
2020-03-04

TKM - teljes költségmutató (életbiztosítás)

A TKM, vagyis teljes költségmutató a THM mintájára kialakított mutatószám, amely a biztosítások költségszintjét segít összehasonlítani. Immár tíz éve kötelező az életbiztosításoknál feltüntetni a TKM-et, hogy ezzel valamiféleképpen összehasonlíthatóak legyenek az egyes életbiztosítási ajánlatok. De mi is ez, mi van benne és mit mutat meg?

Elolvasom
Élethosszig tartó vagy rövid távú befektetési életbiztosítást kössünk?
2020-09-12

Élethosszig tartó vagy rövid távú befektetési életbiztosítást kössünk?

A befektetési életbiztosítás fogalma sokakat zavarba ejthet, mivel gondolhatunk rá úgy, mint olyan kockázatviselésre, ami egy emberöltőn át tart. Ezzel ellentétben életbiztosítást akár rövidebb, 5 éves időtartamra is köthetünk, de akad olyan ajánlat is, ami a minimum 25 éves megtakarítási időszakban gondolkodóknak javasolt.

Elolvasom
Csökken az életbiztosítások technikai kamatlába - Mit jelent ez valójában?
2020-09-07

Csökken az életbiztosítások technikai kamatlába - Mit jelent ez valójában?

A Magyar Nemzeti Bank nemrég kiadott rendelete szerint a 2021. januárjától kötött életbiztosítások technikai kamatlába a jelenlegi 2,3 százalékról 1,8 százalékra csökken. Körüljártuk, miről is van szó.

Elolvasom
A unit-linked sztori: befektetés, életbiztosítás, mindkettő, vagy egyik sem?
2021-04-09

A unit-linked sztori: befektetés, életbiztosítás, mindkettő, vagy egyik sem?

A unit-linked, vagy más néven befektetési egységhez kötött életbiztosítás, egyszerre valósít meg biztosítási és megtakarítási célt. Látszólag ez egy olyan életbiztosítás, amelynél eldönthetjük, hogy havonta, vagy csak a futamidő elején, egyszer fizetjük be a megtakarítási összeget, ugyanakkor – elvileg – jól használva két legyet üthetünk egy csapásra: nem kell külön biztosítást kötni és befektetéssel időt tölteni.

Elolvasom
A pollenallergiánk még a biztosításunk díját is megemelheti - biztosítói körkép
2021-06-29

A pollenallergiánk még a biztosításunk díját is megemelheti - biztosítói körkép

A koronavírus-járvány hatására jelentősen megnőtt az érdeklődés a kockázati biztosítások iránt, ezen belül egyre többen keresik a hagyományos életbiztosításokat is. Az életbiztosítások díja leggyakrabban személyre szabott, amit részben az egészségügyi állapotunk vagy az határoz meg, hogy milyen életmódot folytatunk. A Bank360 elemzői arról kérdezték a biztosítókat, hogy hátrányt jelent-e az ügyfeleknek életbiztosítás kötésénél, ha dohányoznak, túlsúlyosak vagy pollenallergiával küzdenek.

Elolvasom
Miért nem köthetünk másra életbiztosítást?
2021-07-01

Miért nem köthetünk másra életbiztosítást?

A hagyományosnak tekinthető, kockázati életbiztosítás alapvető célja, hogy szeretteink számára akkor is biztosítani tudjuk az anyagi biztonságot, ha velünk esetleg történne valami. Ezek az életbiztosítások általában halálesetre és súlyos, maradandó egészségkárosodásra fizetnek. Cikkünkben annak jártunk utána, hogy miként lehet megkötni egy ilyen biztosítást, illetve mit tehet a kedvezményezett, ha pénz illeti meg egy kockázati esemény bekövetkezte után.

Elolvasom