Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Akár automatikusan is fizetnek a biztosítók a járatkésésekre

2024-07-10|Frissítve: 2024-07-24

Ha késik a repülő vagy törlik a járatot, jól jöhetnek az utasbiztosítások, mert fedezik például a sürgősségi vásárlásokat, kiadásokat. Emellett lehet kérni olyan asszisztenciát is, ami segít bevasalni a légitársaságokon a kártérítést. Van már biztosítás, amelyik automatikusan fizet ilyen esetekben. 

 

A biztosítók is tapasztalták az elmúlt hetekben, hogy egyre gyakrabban fordulnak elő haváriák a repülőtereken. Sok gép nem száll fel időben, a járattörlések is megszaporodtak, az utasok pedig okkal bosszúsak, hiszen az ilyen események tönkreteszik a jó előre megszervezett nyaralást, vagy meghiúsítják a külföldön tervezett várva várt programokat, például az Európa-bajnokság meccsein való részvételt. 

 

Az Allianznál is több lett az ilyen eset, a Generali csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosítónál (EUB) 25 százalékos esetszám-emelkedést mértek, a Genertelnél is van növekedés, az Unionnál pedig arra számítanak, hogy az elmúlt napok eseményei miatt 1-2 hét múlva fognak tetőzni az ilyen jellegű kártérítési igények - derül ki a társaságok Bank360.hu kérdésére adott válaszaiból. 

 

Kinek mi a felelőssége?


A biztosítók többsége hangsúlyozza: a légi járatok törlése, késése esetén a légitársaság köteles kártérítést fizetni. A pórul járt utasok élhetnek a 261/2004/EK rendelet szerinti kártalanítás lehetőségével, ami az út hosszától függően 200-400-600 eurót jelenthet. A légitársaság köteles kártalanítani utasait a három órát meghaladó késésnél, járattörlés esetén, vagy ha az utas túlfoglalás miatt nem fér fel a gépre, és erről írásos jegyzőkönyve van, feltéve, hogy a járat az EU – valamint Izland, Norvégia és Svájc – valamelyik repülőteréről indul, illetve, hogy az adott repülőjáratot az EU-ba vagy az említett három országba tartozó légitársaság üzemelteti. 

 

A kártalanítás összegének kifizetése viszont nem automatikus, hanem az utasnak külön igényt kell ehhez benyújtania a légitársasághoz. Ha a légitársaság azt állítja, hogy rajta kívül álló ok (például a repülőtér hibája) miatt történt az esemény, és ezért nem köteles kártérítést fizetni, akkor az utas szorult helyzetbe kerül, ugyanis nagyon nehezen tud hozzájutni azokhoz az adatokhoz, amelyekkel ezt meg tudná cáfolni - magyarázza Lengyel Márk, az EUB vezérigazgatója. 

 

Az utasbiztosítások ilyenkor abban tudnak segíteni, hogy a biztosítók átveszik ezt a terhet az utastól, és ők vasalják be a kártérítés összegét a légi cégektől. Ilyen asszisztencia szolgáltatást tartalmaz például az Union Repülő+ csomagja, de az EUB-nél és a Genertelnél is elérhető az Air Assistance csomag. Az Allianz, ha lehet, még ennél is tovább ment, nála olyan blokkláncon alapuló okosszerződést köthetnek az ügyfelek, amely automatikusan átutalja a kártérítés összegét, ha meghatározott időnél többet késik a gép, vagy törlik a járatot. 

 

Mit fizet a biztosító?


A légitársaságtól elvárt kártérítés összegét ugyan jellemzően nem fizetik ki a biztosítók, más a késéssel, törléssel kapcsolatos kiadást vagy az extra költséget viszont megtérítenek (például ha a gép nem a tervezett, hanem egy másik repülőtéren száll le) viszont megtérítik. Ezeket a kiadásokat a legtöbb esetben számlával kell igazolni. Ennek van egy limitje minden biztosítási csomagban, amely a késés időtartamától is változhat, általában 10 ezertől 50-60 ezer forintig terjed az utasonként visszaigényelhető összeg. 

 

Ebbe beletartozhatnak a sürgősségi vásárlások, például tisztálkodószerek, étel, ital, repülőtéri transzferek, taxi. Szintén számla ellenében fizeti ki a biztosító a poggyászkésésből fakadó károkat. Ha nem jön meg időben a bőrönd, és emiatt kell fogkefét, tiszta fehérneműt vásárolni, arról mindenképpen érdemes megőrizni a számlát, hiszen ilyenkor is fizetnek a biztosítók jellemzően néhány tízezer forintos limit erejéig. 

 

Ha egyáltalán nem érkezik meg a poggyász, vagyis lopáskár történik, akkor is térít a biztosító, ilyenkor magasabb a kártérítés összege, az Alfánál például 200-650 ezer forint között van, emellett, ha megsérül a bőrönd, annak a javítására is lehet kártérítést kérni.

 

Érdemes eleve repülő biztosítást kötni

 

A Bank360 szakértői azt javasolják, hogy a repülővel utazók kössenek olyan utasbiztosítást, ami a repüléssel kapcsolatos problémákra, károkra nagyobb védelmet nyújt. Ha az utasbiztosítás kalkulátorban jól választják ki a közlekedési eszközt, akkor már eleve az ilyen ajánlatok közül tudnak válogatni.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Drágult az utasbiztosítás, de így is csak töredéke a külföldi út árának
2023-10-25

Drágult az utasbiztosítás, de így is csak töredéke a külföldi út árának

Az infláció minden téren érezteti a hatását, idén az utasbiztosítások díjai is jelentősen emelkedtek az előző évhez képest. Ennek ellenére nem érdemes ezen az összegen spórolni, ha külföldre megyünk, ugyanis akár több millió forintos kár elszenvedésétől is megkímélhet bennünket. A díja pedig a drágulás ellenére is mindössze a töredéke annak az összegnek, amit a nyaralásra elköltünk.

Elolvasom
 Öt hasznos tipp, hogy ne váljon rémálommá egy külföldi utazás
2024-06-28

Öt hasznos tipp, hogy ne váljon rémálommá egy külföldi utazás

Egy nyaralás során sok kellemetlenség érheti az embert. A reptéren elveszett poggyásztól kezdve az ellopott iratokon át a váratlan betegségekig számos probléma adódhat. Ha megfogadja a tanácsainkat, kevesebb bosszúsággal térhet haza.

Elolvasom
Akár ötszörös díjkülönbség is lehet a biztosítások között ugyanarra az utazásra
2024-03-19

Akár ötszörös díjkülönbség is lehet a biztosítások között ugyanarra az utazásra

Hiába drágultak az utasbiztosítások, még mindig alig több mint ezer forintból ki lehet hozni a biztosítást egy hosszú hétvégére, ha városnéző túrára megyünk például Ausztriába vagy Szlovéniába. De akkor sem kell túl mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha autós asszisztenciát is kérünk. A különbségek azonban hatalmasak lehetnek a díjak között, ezért mindenképpen érdemes összehasonlítani a biztosítók árait.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Mit jelent az adósoknak a kamatstop újabb meghosszabbítása?
2025-06-19

Mit jelent az adósoknak a kamatstop újabb meghosszabbítása?

Hetedik alkalommal hosszabbította meg a kormány a legfeljebb 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelekre vonatkozó kamatstopot, további fél évvel 2025. december 31-ig. Mit jelent ez az adósoknak, mennyivel kevesebbet kell törleszteniük?

Elolvasom
Lakáshitel – mit kell tudni a hitelfelvétel előtt?
2025-06-19

Lakáshitel – mit kell tudni a hitelfelvétel előtt?

Egy lakáshitel felvétele sokak számára az élet egyik legfontosabb pénzügyi döntésének bizonyul. Sokan egynél többször nem is esnek át ezen a folyamaton, éppen ezért amikor belevágnak a történetbe, az egész egy teljesen ismeretlen, bonyolult folyamatnak számít. Ennek ellenére némi utánajárással, tervezéssel elkerülhetjük a leggyakoribb buktatókat, illetve viszonylag pontos képünk lehet arról, hogy mégis mekkora hitel felvételére lehetünk jogosultak, illetve mik azok a legalapvetőbb dolgok, amikre mindenképpen érdemes figyelni annak érdekében, hogy semmiképpen se vállaljunk magunkra a szükségesnél nagyobb terhet.

Elolvasom
Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok
2025-06-18

Döntött a kormány: maradnak a kamatstopok

Év végéig meghosszabbítaná a kormány a diákhitelek kamatstopját, illetve a lakáshitelek kamatstopja is marad még fél évig.

Elolvasom