Újabb teherrel bővült januártól azoknak a sora, amiket az új hulladékszabályok miatt kell megfizetni. Januártól a cégeket és más szervezeteket kötelezték arra, hogy biztosítást kössenek, ha heti 40 kilónál több a szemetük, és ezt igazolják május végéig. Vehetnek egy jó nagy mérleget is, mert ha kiderül, hogy nem vallották be jól a hulladékukat, már kaphatják is az akár több százezres bírságot.
Ember és cégjogász legyen a talpán, aki követni tudja még az új hulladékrendszer szabályairól kiadott és folyamatosan módosuló törvényeket és rendeleteket. Az érintettek ezekből az év végén is kaptak egy csomagot, aminek részeként a kormány 2023. december 29-én új rendeletet adott ki a hulladékgazdálkodással foglalkozó és a hulladékot termelő szervezeteket érintő pénzügyi biztosíték, céltartalék és környezetvédelmi biztosítás részletes szabályairól, amely 2024. január 1-jétől hatályba is lépett.( Az erről szóló, korábbi, 2023. június 29-én megjelent kormányrendelet ugyanakkor nem lépett hatályba januárban.)
Az új jogszabály több ponton bővebb, mint a korábbi, de a januártól a gazdálkodó szervezetek széles körének fizetési kötelezettséget előíró szabály megmaradt. E szerint már a heti mintegy 40 kilogramm hulladékot termelő cégeknek - így köztük kisboltoknak, szálláshelyszolgáltatóknak vagy más kisvállalkozásoknak - kötelező legalább 10 millió forint összegben környezetvédelmi biztosítást kötni.
Sokuk számára ez derült égből villámcsapás, ilyen biztosításról eddig még csak nem is hallottak, most viszont már erre is kötelező lesz költeni a bevallott szemetük függvényében. Eddig egy átlagos, még viszonylagos sok normál szemetet termelő kisvállalkozás aligha méricskélte a szemetét, de már ennek is tétje van, hiszen egy meghatározott mennyiség felett ezt be kell vallani, és ez alapján környezetvédelmi felelősségbiztosítást kötni, majd azt igazolni.
Ki a hulladéktermelő?
A hulladékról szóló törvény szerint hulladéktermelő az, akinek tevékenységeiből hulladék képződik, vagy bárki, aki előkezelést, keverést vagy egyéb olyan kezelési műveletet végez, amely a hulladék jellegében vagy összetételében változást eredményez. Így a jogszabály több ezer kisebb és nagyobb céget érinthet, hiszen mindenhol képződik hulladék, a nagy kérdés az, hogy mennyi, ugyanis ez határozza meg, kell-e miatta környezetvédelmi biztosítást kötni.
Mi a környezetvédelmi biztosítás?
A környezetvédelmi biztosítás egy olyan új felelősségbiztosítás, amely a cég vagy egyéb szervezet a hulladékgazdálkodási tevékenységével összefüggésben okozott, előre nem látható környezeti károk elhárításának finanszírozására szolgál.
Kinek kell környezetvédelmi biztosítást kötni?
Azoknak a hulladéktermelő gazdálkodó szervezeteknek kell 2024. január 1-jétől - biztosítási káreseményenként és időszakonként - legalább 10 millió forint összegben környezetvédelmi biztosítást kötni, amelyeknek bármely telephelyén a képződött és birtokolt hulladék éves mennyisége
- veszélyes hulladék esetén a 200 kilogrammot,
- nem veszélyes hulladék esetén a 2000 kilogrammot vagy
- nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kilogrammot meghaladja.
A több telephellyel rendelkező szervezeteknek is egy biztosítási szerződést kell kötni, amely fedezetet nyújt valamennyi telephelyen bekövetkezett környezeti károsodásra.
Ebből könnyen kiszámolható, hogy egy cég, amelynek csak szokásos szemete van, de abból átlagosan heti 38 kilónál több, már kötheti is a biztosítást.
Aki készít hulladékbevallást, annak biztosítást is kell kötni
A fenti hulladék-mennyiségek azonosak a hulladéktermelők adatszolgáltatási kötelezettségeként már korábban meghatározott mennyiségekkel. Az ilyen mennyiségben hulladékot termelő és tároló szervezeteknek adatot kell szolgáltatni a hulladékgazdálkodási hatóságnak (a területileg illetékes kormányhivatal főosztálya).
Az országos környezetvédelmi információs rendszeren keresztül be kell vallaniuk a tárgyévet követő év március 1-jéig a hulladék mennyiségét, típusát, keletkezését, valamint a telephelyet. Akinek ilyen kötelezettsége van, annak környezetvédelmi biztosítást is kell kötni. (Az adatszolgáltatást nem, vagy nem megfelelően teljesítők legfeljebb 200 ezer forint bírságot kaphatnak a hulladékgazdálkodási hatóságtól.)
A hulladékgazdálkodó szervezeteknek is új biztosítás kell
A környezeti károk felszámolását lehetővé tevő finanszírozás biztosítása érdekében környezetvédelmi biztosítással kell rendelkezni a hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységeket (gyűjtés, szállítás, közvetítés, kereskedelem, kezelés) végző, valamint a Magyarország területére hulladékot szállító vagy kivivő vállalkozásoknak is. Azoknak a cégeknek is új biztosítás kell, amelyeknek már van környezetszennyezésre felelősségbiztosítása, mert a jogszabály szerint a hulladékgazdálkodási tevékenységgel kapcsolatban kell legalább 10 millió forint biztosítási összeget tartalmazó biztosítást kötni. A biztosítás kiterjed a biztosított vállalkozás alvállalkozóira is.
Változás a nyári rendelethez képest, hogy a több telephelyen, több engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végző vállalkozásoknak nem kell a tevékenységekre külön-külön biztosítást kötni, hanem azokra egy összevont biztosítási összegű környezetvédelmi biztosítást is köthetnek.
A környezetvédelmi biztosítást úgy kell megkötni, hogy a kockázatviselés a tevékenység vagy üzemeltetés kezdésekor megkezdődjön. Ha a szerződés megkötésekor a tevékenység vagy üzemeltetés már folyamatban van, a kockázatviselés az új hulladékgazdálkodási engedély vagy a meglévő engedély módosítása érvényességének kezdőnapjától indul.
Pénzügyi biztosíték, céltartalék is kell
A kormányrendelet hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végző, hulladékot tároló szervezeteknek pénzügyi biztosíték, a hulladéklerakót működtető cégeknek céltartalék képzését is előírja. A pénzügyi biztosíték mértékét úgy kell megállapítani, hogy a hulladék kezelésének jövőbeni költségeit mindenkor fedezni tudja. A hulladéklerakót működtetőknek a céltartalékot az adózás előtti eredmény terhére kell képezni, annak fedezni kell a lerakó működése során bekövetkező környezetkárosodás felszámolását, valamint a hulladéklerakó rekultivációját.
A környezetvédelmi biztosítás összegét és a pénzügyi biztosíték mértékét a kormányrendeletben közölt képletek alapján határozhatják meg a hulladékgazdálkodást végző szervezetek. (A tízmilliós biztosítási összeg a hulladék veszélyessége és a létesítmény területi elhelyezkedése alapján növekedhet.) A biztosításra, a biztosíték és a céltartalék képzésre vonatkozó szabályokat a 2024. január 1. után indult hulladékgazdálkodási engedélyezési és engedélymódosítási eljárásokban alkalmazzák.
Meddig kell megkötni és bejelenteni a környezetvédelmi biztosítást?
A pénzügyi biztosíték, a céltartalék képzésére és a környezetvédelmi biztosítás kötésére kötelezett gazdálkodó szervezeteknek az üzleti év végét követő év május 31-ig (először 2024-ben) kell igazolni a hulladékgazdálkodási hatóságnak, hogy a biztosítást megkötötte, a pénzügyi biztosíték, a céltartalék rendelkezésére áll. Ezek meglétét a hatóság ellenőrzi.
Hol lehet megkötni a környezetvédelmi biztosítást?
A környezetvédelmi biztosítás önálló termékként, vagy más felelősségbiztosítás mellé kiegészítő biztosításként köthető a hazai biztosítóknál.