Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

A készpénzben bíznak a legjobban a magyarok, de jönnek fel a digitális eszközök

2024-10-09|Frissítve: 2024-10-09

 

A készpénz változatlanul népszerű, de a dominanciája csökken a készpénzmentes technológiák iránti bizalom növekedésével, emellett látványosan nőtt a mobiltárcákkal való fizetés elterjedtsége. A pénzügyi tájékozottság főleg az alacsonyabb iskolai végzettségűek és idősebbek körében alacsony - derül ki a Mastercard Digitális Fizetési Index felméréséből 

 

A Mastercard legfrissebb, a pénzforgalmi digitalizáció fejlődését értékelő Digitális Fizetési Index (DFI) tanulmánya szerint Magyarország 11 ponttal javította összpontszámát. Ez tükrözi a magyar gazdaságban végbemenő digitális átalakulást és a digitális fizetési ökoszisztéma fejlődését. A DFI adatai azonban azt is jelzik, hogy a szolgáltatások növekvő sokszínűsége kihívások elé állítja az ökoszisztéma szereplőit, akiknek alkalmazkodniuk kell ezekhez a változásokhoz.

 

2023-ban 62 ponton állt a Mastercard Digitális Fizetési Index. Az index hagyományosan három pillért vizsgál: a digitális fizetési infrastruktúra, a használat és a tudás fejlettségét. 2023-ban az infrastruktúra és a használat pillérek nőttek a legnagyobb mértékben, mindkettő két ponttal emelkedett: az infrastruktúra 76-ról 78-ra, a használat 52-ről 54-re. 

 

A tudás pillérben ugyanis némi megtorpanás érzékelhető: 55-ről 54 pontra csökkent a mutató. Az elemzők szerint a jelenség mögött a digitális fizetést lehetővé tévő technológiák növekvő száma és az egyre többféle elérhető szolgáltatás áll. Az ehhez kapcsolódó tudás megszerzésére ugyanis több időre van szükség. Éppen ezért habár a tudás pillér kezdetben lemaradásban van, az új tudás megszerzése végül bővülő használatot eredményez. A kiberbiztonság egyre fontosabbá válása az ügyfelek edukációjának fontosságára hívja fel a figyelmet.  

 

Sok az új technológia

 

Az eredmények azt mutatják, hogy az index infrastrukturális pillérének növekedésében az innovatív pénzügyi megoldások, például a QR-kódos fizetések, a fizetési kérelmek és a mobil terminálok játszották a főszerepet. 

 

A 2024. szeptemberében induló országos azonnali fizetési szolgáltatás, a qvik hatása azonban még nem tükröződik a 2023-as adatokban, a QR-kódos fizetés további fejlődése a 2025-ös indexben várható. 

 

A terminálok gyors elterjedése ellenére a vállalkozások mintegy fele még mindig nem rendelkezik kártyás fizetési lehetőséggel. A POS-infrastruktúra bővülésében tehát még jelentős bővülési potenciál van, különösen a mikrokereskedők és az egyéni vállalkozók körében. A QR-kódos fizetések és a viselhető eszközökkel történő fizetési megoldások 2023-ban jelentős növekedést értek el.

 

Nő a bizalom a digitális fizetés iránt

 

A digitális fizetési módok a biztonságérzet tekintetében jobban felzárkóztak a készpénzhez, ez a trend leginkább a mentett kártyaadatokkal történő fizetések esetében tapasztalható. A kártyaadatok mentését széleskörűen alkalmazzák online fizetéseknél – ötből majdnem négy kártyabirtokos menti el az adatait kereskedők webhelyein. A titkosításon keresztül fokozott védelmet nyújtó kártyaadat-tokenizáció használata azonban továbbra is korlátozott. 

 

A biztonságosabb és kényelmes mobiltárcás fizetést és kártyaadatmentést egyre nagyobb mértékben használják a hazai felhasználók. Egyértelmű pozitív összefüggés mutatkozik a magasabb iskolai végzettség és gazdasági státusz, illetve a tudásszint között: ezen a téren a felül- illetve az alul lévők közötti különbség tovább nőtt, jelezve, hogy az edukációban célzottan kell fókuszálni az utóbbi csoportra a hátrányok csökkentése érdekében.

Sokan idegenkednek az újdonságoktól

 

A használati pillér növekedése töretlen volt, ezen belül azonban feltűnik egy új digitális szakadék: míg a készpénzmentes fizetés, különösen a kártyás fizetés használata a stagnálás ellenére továbbra is magas - 76 pont - addig a digitális fizetési megoldások használata mindössze 33 ponton áll, még akkor is, ha 2022-től 4 pontos növekedés tapasztalható. A tranzakciók 38 százalékát az ATM-es pénzfelvételek teszik ki, ami javulás tavalyhoz képest (44 százalék).

 

A digitálisan kezdeményezett banki átutalások aránya tavaly 90 százalékra emelkedett, az érintésmentes fizetési megoldások aránya pedig 99 százalékra. Az olyan innovatív fizetési módok, mint a részletfizetés és a QR-kódok használata azonban továbbra is alacsony. A mobiltárcák használata 2022 óta 6 százalékkal nőtt (23 százalék), míg az online és offline részletfizetés csak minimálisan bővült 8 százalékot ért el.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Kiberbűnözés: kiderült, kiknek a pénze van a legnagyobb veszélyben
2024-05-17

Kiberbűnözés: kiderült, kiknek a pénze van a legnagyobb veszélyben

Két év alatt megtízszereződtek a kibercsalásokkal kapcsolatos kérelmek a Pénzügyi Békéltető Testületnél. A legnagyobb arányban a 40-es, 50-es korosztályt palizzák be a csalók, akik még személyi kölcsönt is vettek fel az áldozat nevében, amit aztán elloptak.

Elolvasom
Így dolgoznak a csalók: idegen telefonra digitalizált bankkártya, hamis befektetés
2024-09-15

Így dolgoznak a csalók: idegen telefonra digitalizált bankkártya, hamis befektetés

Mire az egyik trükköt megtanuljuk, az internetes csalóktól máris jön a következő. Terjedőben van a bankkártyák idegen telefonra digitalizálása, az MNB pedig arra figyelmeztet, hogy a nevében nem létező befektetési porgrammal nyúlják le a pénzt a bűnözők.

Elolvasom
Százezernél is több új bankszámlát nyitottak a magyarok
2024-09-16

Százezernél is több új bankszámlát nyitottak a magyarok

Sorban állnak a magyarok a bankokban, hogy számlát nyissanak. A bankkártyák egyre nagyobb részét digitalizálják, gyors tempóban terjed a mobilbankolás, és egyre kevesebben használnak készpénzt. Az ATM-ek száma ennek ellenére növekszik, hiszen a jegybank előírta a telepítésüket.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Az olcsóbb modellek után jövőre a kínai prémiumautók tarolhatják el az európai piacot
2025-12-15

Az olcsóbb modellek után jövőre a kínai prémiumautók tarolhatják el az európai piacot

Látványosan gyors átalakulás zajlik a magyar autópiacon, amelyen a kínai márkák olcsóbb modelljei villámgyorsan szereztek stabil részesedést. A vásárlók nyitottsága, a kereskedők átalakuló szerepe, az egyszerűbb gyártási és konfigurációs modell, valamint az árak olyan versenykörnyezetet hoztak létre együttesen, amelyben az erős szabályozói nyomásnak is kitett hagyományos márkáknak radikálisan alkalmazkodniuk kell.

Elolvasom
Hitelboom 2025-ben: történelmi csúcsra pörgött a lakáshitel és a személyi kölcsön
2025-12-15

Hitelboom 2025-ben: történelmi csúcsra pörgött a lakáshitel és a személyi kölcsön

Már az idei év első tízhavi eredményei alapján is biztosan kijelenthető, hogy 2025-ben a lakáshitelpiacon és a személyi kölcsönök piacán is éves rekord születik.

Elolvasom
Fontos határidők: eddig lehet befizetni a pénztárakba év végén
2025-12-15

Fontos határidők: eddig lehet befizetni a pénztárakba év végén

Az év vége mindig fontos időszak a pénztárak életében, a tagok ugyanis a decemberi befizetésekkel még ki tudják használni az évi akár 150 ezer forintos adó-visszatérítést. Az egészségpénztárak és az önkéntes nyugdíjpénztárak zöme ilyenkor valamilyen kedvezménnyel is készül, ahhoz azonban, hogy ezeket ki tudjuk használni, a határidőkre is figyelni kell. Fontos, hogy a befizetést ne hagyjuk az utolsó utáni pillanatra, különben elveszik a lehetőség.

Elolvasom