Megfizethető bérlakásprogramot indít az Erste Bank, illetve egy piaci kamatozású, a zöld hitelhez hasonló konstrukció kidolgozása is folyamatban van - derült ki az Erste Bank első féléves eredményeit bemutató sajtótájékoztatón. A bank növelni tudta a bevételeit, emellett az ügyfélhitelek és a kötvények állománya is bővült.
Az osztrák tapasztalatokat figyelembe véve száz megfizethető bérlakás finanszírozását tűzte ki célul az Erste Bank Magyarországon 2025-ig. Ezt Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója az idei első hat hónap eredményeit bemutató sajtótájékoztatón jelentette be. Az Erste Csoport korábban kiadott közleményében már jelezte, hogy kiemelten kezeli a lakhatás kérdését, és 2030-ig összesen 15 ezer lakás kialakítását és megfizethető árú bérbeadását tűzte ki célul. Ausztriában erre a célra évi egymilliárd eurót biztosít több mint hatezer megfizethető bérlakás építésének finanszírozására.
A cél az alacsonyabb keresetű társadalmi csoportok számára hosszú távú bérleti konstrukcióban megfizethető bérleti díjjal lakásokat biztosítani. Az alacsony energiaigényű zöld lakások létrehozásáról, a beruházásokról és a lehetséges helyszínekről a pénzintézet már megkezdte az egyeztetést a leendő partnerekkel.
Továbbá a bank tervezi egy, a korábbi zöld hitelhez hasonló konstrukció bevezetését is, de erről jelenleg nem árultak el többet, így az majd később derülhet ki, hogy a jelenlegi lakáshitelekhez képest ez milyen kedvezményeket képes nyújtani, és milyen zöld feltételek támaszt a kölcsönért cserébe.
Egy év alatt 21 százalékkal nőtt a kezelt lakossági ügyfélvagyon
A pénzintézet működési bevételei 9,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ezen belül a nettó kamatbevételek 57,8 százalékkal nőttek, a díj- és jutalékbevételek pedig 12,6 százalékkal emelkedtek, a kereskedési és konverziós bevételek azonban lenullázódtak. A működéssel kapcsolatos kiadások jelentős mértékben, 34,6 százalékkal nőttek egy év alatt, így a pénzintézet működési eredménye 11,1 százalékkal 44 milliárd forintra csökkent.
A működéssel kapcsolatos kiadások emelkedéséhez hozzájárult egyebek mellett a béremelés, az idén bevezetett munkavállalói részvényprogram, számos informatikai fejlesztés, a Random Capital és a Commerzbank akvizíciójával kapcsolatos kiadások, valamint a Sberbank végelszámolása miatt elrendelt extra befizetés.
Mindezek miatt a költség/bevétel arány is romlott a banknál, június végére 55,1 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 44,8 százalékról. Az extraprofit adó önmagában 18,7 milliárd forinttal rontotta, így az adózás utáni eredmény 4,4 milliárd forint lett, míg a tavalyi első félévet 31,7 milliárd forint nyereséggel zárta a pénzintézet – tette hozzá az Erste Bank elnök-vezérigazgatója.
Az ügyfélhitelek és kötvények állománya 2022. június végén 11 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az új finanszírozás volumene 18 százalékkal nőtt 2021 első félévének teljesítményéhez képest. Az NPL-ráta 3,3 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 2,9 százalékról.
A teljes lakossági hitelállomány 5 százalékkal nőtt egy év alatt, az új kihelyezések volumene ugyanakkor az idei első hat hónapban 7,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A lakáspiac bővülése a második negyedévben megtorpant, ezért az új lakáshitelek folyósítása 5 százalékkal elmaradt 2021 első félévének eredményéhez képest. A személyi kölcsönök esetében a kihelyezés 15 százalékkal nőtt éves összevetésben. A babaváró hitel iránt 17,3 százalékkal csökkent a kereslet 2021 azonos időszakához viszonyítva. A kisvállalkozók esetében az új kihelyezés 41 százalékkal ugrott meg egy év alatt.
A hazai Erste-csoport által kezelt lakossági ügyfélvagyon – befektetés és betét – 2022. június végén 4617 milliárd forint volt, amely 21 százalékos növekedést jelent egy év alatt. A megtakarításokon belül a befektetések aránya 59 százalék volt, a lakossági ügyfélbetétek állománya 14,3 százalékkal nőtt.