Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Hidegzuhanyt kaptak az állampapír-befektetők, durván csökken a PMÁP kamata

2023-11-23|Frissítve: 2025-01-17

Tíz százalék alatti éves kamattal hirdette meg az új inflációt követő állampapír-sorozatot az Államadósság Kezelő Központ. A kamatprémium legalább nőni fog, főleg a futamidő második felében. 

 

Tovább csökkenti a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) - derül ki az intézmény tájékoztatásából. A jelenlegi, az átlagos éves infláció fölött 0,25 százalékos prémiumot fizető 2033/I sorozatot november 29-től egy új konstrukció váltja fel. 

 

A  2032/I sorozata 8 éves futamidővel, ám mindössze évi 9,9 százalékos induló kamattal vásárolható meg, majd 2025-től 0,5 százalékos kamatprémiummal, az utolsó 3 évben pedig 1 százalékos kamatprémiummal vásárolható online vagy személyesen. A kamatbázis az előző évi átlagos infláció lesz, vagyis a befektetők az idei 17,6-18,1 százalék közé várt inflációt követő állampapírt legkésőbb jövő kedden, november 28-án vásárolhatják meg. 

 

Az alacsonyabb kamatozású állampapír kibocsátását az ÁKK azzal indokolta, hogy a fogyasztói árindex mértéke októberben ismét egyszámjegyűre csökkent, a Magyar Nemzeti Bank novemberben 11,50 százalékosra csökkentette irányadó kamatát, valamint a diszkontkincstárjegyek hozamai 8,5 százalék alá mérséklődtek.

 

Az új állampapír kamatprémiuma ugyan magasabb a jelenleginél, de ezt a befektetők már csak akkor élvezhetik, amikor az előrejelzések szerint az infláció alacsonyabb lesz. Az MNB szerint az áremelkedés mértéke 2024-ben 4,0–6,0, míg 2025-ben 2,5–3,5 százalék között alakulhat, erre jön majd rá a 0,5 százalékos kamatprémium a következő években az új PMÁP-nál. A nagyobb befektetők ebből a sorozatból sem vásárolhatnak, az ÁKK ugyanis továbbra is 25 millió forintban határozta meg az egy forgalmazónál megvehető maximális értékpapír-mennyiséget. 

 

Jelenleg a PMÁP a legkedveltebb lakossági állampapír, az állomány már 6600 milliárd forint fölött van. Az államnak azonban erre a tetemes mennyiségre jövőre 1200 milliárd forint körüli kamatot kell majd kifizetnie a lakosságnak, várhatóan ezért döntött úgy az ÁKK, hogy drasztikusan visszavágja az új sorozatnál a kamatozást. 


 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Az utolsó pillanatig kivárnak a bankok az önostorozó állampapíros levéllel
2023-10-21

Az utolsó pillanatig kivárnak a bankok az önostorozó állampapíros levéllel

Október elejétől már küldhetnék a bankok az állampapírok tájékoztató levelet az ügyfeleknek, de a legtöbb hitelintézet csak decemberben postázza ki a dokumentumot. A tartalma már régen köztudott, de az abban szereplő kamatokat aligha kapja meg majd az ügyfél.

Elolvasom
Sokat spóroltak a magyarok, így lassan a pénzüknél vannak 
2023-11-20

Sokat spóroltak a magyarok, így lassan a pénzüknél vannak 

A hozamok csúcsra jártak, félretenni is sikerült, ennek köszönhetően reálértéken lassan visszaszerzi a vagyonát a lakosság. A szocho nem vette el a háztartások kedvét a befektetési alapoktól, és az öngondoskodásban is újra jobban hisznek. 

Elolvasom
Megvédenéd a pénzed az inflációtól? Minden tudnivaló az értékpapírszámláról
2023-08-17

Megvédenéd a pénzed az inflációtól? Minden tudnivaló az értékpapírszámláról

A magas infláció elleni védekezés érdekében olyanok közül is sokan vágtak bele a befektetésekbe, akik eddig nem vásároltak értékpapírokat a megtakarításaikból. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat az ehhez szükséges értékpapírszámlák nyitásáról és használatáról. 

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrisebb hírek

Lízingelt diagnosztika: elérhetővé válik a legmodernebb technológia
2025-04-17

Lízingelt diagnosztika: elérhetővé válik a legmodernebb technológia

A lízingkonstrukciók révén az egészségügyi intézmények, szolgáltatók komolyabb egyszeri befektetés nélkül juthatnak hozzá a legújabb és legmodernebb eszközökhöz. Ez a finanszírozási forma nem csak a betegek és a klinikák életét teszi könnyebbé, de társadalmi szinten is nyerhetünk vele.

Elolvasom
Tovább bővül a lakossági állampapírok kínálata
2025-04-16

Tovább bővül a lakossági állampapírok kínálata

Új, hosszabb futamidejű lakossági állampapírokkal bővül az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) termékpalettája. A módosítás keretében a Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) futamideje 3 és 5 évről 4 és 6 évre emelkedik, megjelenik a 3 éves mellett az 5 éves Fix Magyar Állampapír (FixMÁP), valamint 10 éves lesz a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) futamideje.

Elolvasom
Nőni kezdett a bankok feketelistája
2025-04-16

Nőni kezdett a bankok feketelistája

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma. Összesen 517 ezer aktív mulasztást tartanak már nyilván, 5 ezerrel többet, mint februárban.

Elolvasom