• Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Kamatstop nélkül már drága személyi kölcsön árban törlesztenének a lakáshitelesek

2022-10-18|Frissítve: 2023-02-21

A legutóbbi jegybanki döntés óta újra megugró referenciamutatók miatt kamatstop nélkül az érintett jelzáloghitelesek már 19-20 százalékos kamattal fizethetnék a kölcsönüket. Ez egy 15 milliós lakáshitelnél havi 76 ezer forintos plusz kiadást jelentene. A védelmet élvezők tehát tehát nagyon jól járnak most már 2023. június végéig, akik viszont a kamatstop első félévében inkább fixáltak, most verhetik a fejüket a falba.

 

A kormány pénteki rendelete alapján 2023. június végéig meghosszabbítják a kamatstopot. Ez ráadásul már nemcsak a legfeljebb egyéves kamatperiódusú, referenciakamatokhoz kötött jelzáloghiteleket törlesztő adósokat kíméli meg az elszállt kamatok okozta többletköltségtől. Novembertől a 3 és 5 éves kamatperiódusú lakáskölcsönt fizetők is beletartoznak. A különbség a 2021. október végi értéken fixált és az aktuális referenciakamat között már eddig is hónapról hónapra emelkedett, a jegybank múlt heti döntése után pedig még ehhez képest is ugrott egy jó nagyot: 

  • A 3 havi bankközi kamat, a BUBOR tavaly október végén 2,02 százalék volt, most október 17-én pedig már 16,58 százalékos értéken állt.
  • A 6 havi BUBOR 2,17 százalékról 16,51 százalékra, 
  • a 12 havi BUBOR pedig 2,40 százalékról 16,18 százalékra emelkedett tavaly október óta.

 

 

A Bank360.hu hitelkalkulátorával kiszámoltuk, mi történne egy 2016 októberében 15 évre felvett 15 millió forintos lakáshitellel, ha nem lenne kamatstop. 12 hónapos kamatperiódussal és 3 százalékpontos kamatfelárral kalkulálva a kamatstopos és a kamatstop nélküli törlesztőrészletek között már nagyon nagy a különbség. A példaszámítás szerint igényléskor a 12 havi BUBOR még 0,72 százalékon állt - ez a 2016. október végi érték. A kölcsönt eddig nem érintette a kamatstop, hiszen a bevezetése óta a hitelnek nem volt kamatfordulója. 

 

Az első, kamatstoppal is érintett kamatforduló idején a fennálló tőketartozás kevesebb mint 10 millió forint maradt. A 12 hónapos kamatperiódus miatt a tavaly október végi 2,40 százalékos referenciakamat vonatkozik a referenciakamat alapján változó kamatozású lakáshitelre. 3 százalékpontos kamatfelár feltételezése mellett így 117 ezer forintos törlesztőrészletet fizetett az adós az elmúlt egy évben. A kamatstop meghosszabbításával ez így marad 2023. június végéig. 

 

A kamatstop nélkül a jelenlegi állás szerint október végén nem a 2,4 százalékos, hanem a legutóbbi jegybanki döntés után 16 százalékra ugrott referenciakamat alapján határoznák meg a törlesztőrészletét. A hitele aktuális kamata így már 20 százalék közelébe emelkedne, a havi törlesztőrészlete pedig 193 ezer forintot tenne ki. Ez 76 ezer forinttal haladja meg a jelenlegi törlesztőrészletet, ami közel 65 százalékos emelkedés. 19-20 százalékos kamat jelenleg még a személyi kölcsönöknél is drága ajánlatnak számít.

 

A kamatstoppal kapcsolatban az RTL Híradóban nyilatkoztunk. 

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

A kamatstop meghagyásával ennyit nyernek, akik nem fixesítették a lakáshitelüket
2022-06-16

A kamatstop meghagyásával ennyit nyernek, akik nem fixesítették a lakáshitelüket

Az árstopok októberig kitolása mellett a kamatstop és a hitelmoratórium december 31-ig tartó meghosszabbítása mellett döntött a kormány. Az intézkedéssel, legalábbis az év végéig azok járnak a legjobban, akik minden győzködés ellenére sem fixesítették a változó kamatozású lakáshitelüket az elmúlt fél évben sem.

Elolvasom
Az új lakáshiteleket jobban fixálják, de a kamatstoposok inkább maradnak
2022-09-26

Az új lakáshiteleket jobban fixálják, de a kamatstoposok inkább maradnak

Kedvet kaptak az új lakáshiteleik kamatának hosszabb vagy végig fixálásához az ügyfelek, amit az is segít, hogy most ezek az olcsóbb kölcsönök. A kamatstopos jelzáloghitelesek viszont nem rohannak fixre váltani, inkább kiélvezik a most már 2023. július végéig tartó kedvezményt.

Elolvasom
Az MNB forintmentése újabb mélyütés lesz a hiteleseknek
2022-10-14

Az MNB forintmentése újabb mélyütés lesz a hiteleseknek

A bankok még be sem fejezték a hiteleik drágítását a 13 százalékra emelt jegybanki alapkamat után, máris készülhetnek az újabbakra. Az MNB pénteki döntései azonnal jelentkeztek a bankközi kamatokban.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online
Írd be és válaszd ki, hova utazol!

Legfrisebb hírek

Itt a bejelentés: csökkenti a bankszámladíjait az OTP Bank
2025-04-08

Itt a bejelentés: csökkenti a bankszámladíjait az OTP Bank

Bejelentette az OTP Bank, hogy a lakossági bankszámladíjakban visszaáll a 2024 végi szintre, és kész befagyasztani azokat 2026 közepéig. Összesen csaknem kétmilliárd forinttal csökkenti lakossági ügyfelei banki költségeit.

Elolvasom
Stabilan a jövő felé az OTP Nyugdíjpénztárral
2025-04-08

Stabilan a jövő felé az OTP Nyugdíjpénztárral

Egyre többen döntenek az öngondoskodás különböző formái mellett. Az OTP Nyugdíjpénztár ehhez nyújt olyan megoldást, amivel biztonságban tudhatjuk a jövőnket, és a váratlan helyzetekből fakadó anyagi kiszolgáltatottságot is csökkenteni tudjuk.

Elolvasom