Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Mekkora lakáshitelt lehet felvenni a legfrissebb átlagbérrel?

2021-01-29|Frissítve: 2022-01-18

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak országos bruttó átlagbére 2020 novemberében 438 200 forint volt, ebből átlagosan 291 400 forintot kaptak meg a munkavállalók - áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma reggeli tájékoztatójában. A Bank360 azt vizsgálta meg, hogy a novemberi nettó átlag mekkora személyi kölcsön illetve lakáshitel igénylésére lenne elegendő.

 

Tavaly novemberben 438 200 forint volt a bruttó átlagkeresete a teljes állásban dolgozóknak a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatója szerint. Ez nettó 291 400 forintos átlagjövedelmet jelent, ha számolunk a közfoglalkoztatottak bérével, de a különböző kedvezményeket nem vesszük figyelembe.

 

A jövedelmünk ugyanakkor nemcsak az életszínvonalunkra van jelentős hatással, hanem arra is, hogy mekkora hitelt vehetünk fel. A Magyar Nemzeti Bank érvényben lévő adósságfék szabályai ugyanis meghatározzák, hogy a rendszeres jövedelmünk mekkora részét fordíthatjuk hiteltörlesztésre. Az így megkapott értéknél a hitelintézetek szigorúbbak lehetnek, de engedékenyebbek nem.

 

Mekkora törlesztőt vállalhatok?

A már említett adósságfék szabályok a jövedelem nagysága, hiteltípus és kamatperiódus alapján határozzák meg, hogy a rendszeres havi bevételeink legfeljebb mekkora részét fordíthatjuk törlesztőrészletek megfizetésére. A Bank360 elemzésében egy átlagfizetésből élő, semmilyen más rendszeres bevétellel nem rendelkező, más hitelt pedig nem fizető adós helyzetét vizsgálta meg.

 

 

Mekkora hitelt kaphatok?

A Bank360.hu elemzői hitelkalkulátor segítségével vizsgálták meg, hogy a náluk elérhető ajánlatok közül, különböző futamidőkkel számolva, mekkora hitelt tudnánk most felvenni. 

 

Szabad felhasználású személyi hiteleknél a jtm szabályok szerint legfeljebb a nettó jövedelem 50 százalékát fordíthatja az igénylő hiteltörlesztésre. A tavaly novemberi átlagbérrel számolva ez az összeg 145 700 forint, vagyis ennél nem lehet magasabb havi törlesztőrészletet vállalni. 

 

A személyi kölcsön kalkulátor szerint 84 hónapos futamidővel számolva akár 9,5 millió forint személyi hitel is elérhető: átlagjövedelem igazolásával ezt 8,09 százalékos THM-mel és 145 667 forintos havi törlesztőrészlettel lehet felvenni. A teljes visszafizetendő összeg 12 331 028 forint. 

 

Ha a futamidőt 96 hónapra toljuk ki, akkor a személyi kölcsönként maximálisan elérhető 10 millió forint is felvehető, 8,05 százalékos THM-mel és 138 788 forintos havi törlesztőrészlettel - ebben az esetben azonban a visszafizetendő összeg magasabb, 13 423 648 forint. 

 

A futamidő meghosszabbításával tehát növelhető a felvehető hitelösszeg, azzal azonban számolni kell, hogy a hitelköltség is növekedni fog. Ebben a példában a félmillió forinttal magasabb hitelösszegért több mint egymillió forinttal több kamatot kell fizetni.

 

Magasabb hitelösszegnél a jelzáloghitel kedvezőbb lehet

Ha lakáshitelt szeretnénk felvenni, fontos figyelembe venni, hogy minél kiszámíthatóbb kölcsönt választunk, a jövedelmünk annál nagyobb részét fordíthatjuk törlesztőrészlet megfizetésére. 

 

A novemberi átlagbérrel számolva, 5 évnél rövidebb kamatperiódus esetén a jövedelmünk csupán 25 százalékát fordíthatjuk törlesztésre (a novemberi átlagbérrel számolva ez 72 850 forint). Ez az arányszám 35 százalékra nő (101 990 forint), ha a kamatperiódus 5 és 10 év közötti, ha pedig 10 éves vagy annál hosszabb kamatperiódust választunk, akkor már a bevételeink fele is törlesztésre fordítható (145 700 forint).

 

A Bank360.hu lakáshitel kalkulátora szerint 10 éves futamidővel számolva akár 14,5 millió forint lakáshitelhez is hozzájuthatnak az igénylők, ha az országos nettó átlagbérnek megfelelő jövedelmet igazolnak. A THM 3,81 százalék, a havi törlesztőrészlet 144 960 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 17 401 800 forint. 

 

A felvehető hitelösszeg ebben az esetben is növelhető a futamidő kitolásával. 15 éves futamidővel számolva a maximálisan igényelhető hitelösszeg 19,9 millió forint, 3,92 százalékos THM mellett. A teljes visszafizetendő összeg ebben az esetben 26 221 500 forint, a kalkulátor eredményei szerint. 20 éves futamidővel kalkulálva tovább növelhető az igényelhető hitelösszeg: 3,80 százalékos THM-mel számolva legfeljebb 24,5 millió forint lakáshitelhez lehet hozzájutni, 145 017 forintos törlesztőrészlettel - a teljes visszafizetendő összeg így 34 810 680 forint lenne.

 

Mire érdemes odafigyelni?

A fenti példák alapján látható, hogy az országos nettó átlagbér igazolásával elérhető akár nagyobb hitelösszeg is, akkor is, ha szabad felhasználású személyi hitelt keres az igénylő, és akkor is, ha a lakáshitel igénylése a cél. A törlesztőrészlet maximalizálása miatt a felvehető hitelösszeg emelésére a futamidő kitolása jelenthet megoldást, de ebben az esetben magasabb visszafizetendő összeggel is kell számolni, ha csak a hosszabb futamidő miatt nem válnak elérhetővé kedvezőbb konstrukciók.

 

Szintén érdemes odafigyelni arra, mi történhet, ha nem tudjuk fizetni a törlesztőt. Az NN-Bank360 Csoportos jövedelempótló biztosítás keresőképtelenség és munkanélküliség esetén is havi fix összeget fizet, és teljesen online köthető orvosi vizsgálat nélkül.

 

Jövedelembiztosítás kötése

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Mennyi hitelhez juthatok alacsony jövedelemmel?
2019-10-28

Mennyi hitelhez juthatok alacsony jövedelemmel?

A hitelbírálat egyik sarkalatos pontja a havi nettó jövedelem igazolása. Ha nem tudjuk bemutatni a megfelelő munkáltatói jövedelemigazolást, szinte biztos, hogy nem jutunk hitelhez; vagy nem akkora összeget kapunk, amennyire szükségünk lenne. Utánajártunk, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha személyi kölcsönt szeretnénk felvenni, de nem tudunk magas jövedelmet igazolni.

Elolvasom
Mennyi jövedelem kell 10 millió forint kölcsönhöz?
2020-03-02

Mennyi jövedelem kell 10 millió forint kölcsönhöz?

Mielőtt hitelt vennénk fel, mindenképpen ki kell számolnunk, hogy milyen terhelést jelentene számunkra az összeg törlesztése. Bizonyos terhelés felett ugyanis a hitel törlesztése kockázatos lehet, a túlzott eladósodást akadályozó szabályozás így nem is teszi lehetővé, hogy a jövedelmünket a meghatározott szint felett hitel terhelje. Ettől függetlenül is érdemes végiggondolni, elbírjuk-e az adott hitellel járó terhet éveken át.

Elolvasom
Mekkora jövedelem kell ahhoz, hogy kedvezőbb hitelhez jussunk?
2020-10-21

Mekkora jövedelem kell ahhoz, hogy kedvezőbb hitelhez jussunk?

A hiteligénylésnél az igazolt nettó jövedelem az egyik legfontosabb szempont, ugyanis ezen múlik, hogy mekkora hitelt vehetünk fel, és hogy azt milyen kamatra kínálja a bank. Ezen a téren több eltérés is van a hitelintézetek között, a kamatkedvezményeket ugyanis nem mindig ugyanazok a körülmények befolyásolják. Cikkünkben azt vizsgáltuk meg, hogy melyik banknál milyen feltételeket kell teljesíteni az elérhető kedvezményekért.

Elolvasom
Ekkora hitelt lehet felvenni a legújabb átlagbérrel
2021-02-25

Ekkora hitelt lehet felvenni a legújabb átlagbérrel

Az országos bruttó átlagbér 2020 decemberében 449 400 forint volt a Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggeli közlése alapján, ami nettó 298 900 forint átlagos havi jövedelmet jelentett a munkavállalók számára. A Bank360 kiszámolta, mekkora személyi kölcsönre elég ez az összeg a túlzott eladósodást gátló szabályok mellett.

Elolvasom
Budapesten háromszor annyi ideig kell félretenni a mediánbért egy használt lakásra, mint egy kisvárosban
2021-10-29

Budapesten háromszor annyi ideig kell félretenni a mediánbért egy használt lakásra, mint egy kisvárosban

A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása alapján 333 825 forint volt a bruttó mediánbér augusztusban, míg a bruttó átlagbér 426 507 forintot tett ki. A Bank360 közleményéből kiderül, hány évig kell dolgozni, hogy összegyűljön a tőke egy saját ingatlanra.

Elolvasom