Minden nagybank válaszolt az elmúlt hetekben az MNB kamatemeléseire. Az újabb előtt megnéztük, mennyiért lehet most kisebb összegű személyi kölcsönt kapni, ha megszorulunk.
A Cofidis Hitel Monitor friss felmérése szerint a magyarok 10 százaléka tervez hitelt felvenni a következő egy évben. A legnépszerűbb hiteltípus a személyi kölcsön, az átlagos hitelösszeg 1,2 millió forint.
Ez alapján megnéztük, hogy az átlagosan megcélzott kölcsönt most mennyiért lehet felvenni a bankoknál. Eltérő időben és mértékben, de minden nagy pénzintézet követte a felgyorsult jegybanki kamatemeléseket az elmúlt egy-két hónapban. Ennek hatására a július vége óta 10,75 százalékos irányadó kamat mellett a személyi kölcsön ajánlatok 14 százalék körüli teljes hiteldíj mutatónál (THM) kezdődnek, és az olcsóbbak 14-17 százalék közötti sávban mozognak.
A jegybank Monetáris Tanácsa március 30-án ismét kamatdöntő ülést tart, és az infláció felgyorsulását, valamint a forint visszagyengülését látva senkit sem lepne meg egy újabb kamatemelés, amire idővel a bankok is hasonló választ adnak majd, akár már szeptember elsején. Addig azonban még a jelenlegi ajánlatok alapján lehet megkapni az 1,2 millió forint személyi kölcsönt.
A hitel kiválasztásához a Bank360.hu Személyi kölcsön kalkulátorát használtuk, a futamidőt 48 hónapra állítottuk be, hogy egy átlag körüli 300 ezer forintos nettó fizetésből is viszonylag kényelmesen kifizethető legyen a törlesztőrészlet. Így a CIB Előrelépő Személyi Kölcsöne a jött ki a legkisebb törlesztőrészletű ajánlatnak. Ennek 32 270 forint a havi törlesztője és 13,95 százalékos a THM-je. A hitel költsége így 348 960 forint lesz, a teljes visszafizetendő összeg pedig 1 548 960 forint.
A Cetelem Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelének némileg magasabbak a költségei, a havi törlesztőrészlet 32 468 forintra jön ki, a THM 14,32 százalék, és a hitel teljes költsége 358 464 forint, 9500-zal magasabb mint a CIB hitelé.
Az Unicredit Stabil kamat személyi kölcsön havi törlesztője 32 604 forint, még mindig nincs messze a legolcsóbb hiteltől, a THM 14,58 százalék, a hitel teljes költsége pedig 364 992 forint. A Raiffeisen hitelének is 33 ezer forint alatt van még a havi törlesztője. A Takarék és az MKB kölcsönének már 33 ezer fölötti, a Cofidis és az Erste ajánlata pedig 34 ezer forint fölötti havi törlesztőrészletű.
Összességében elmondható, hogy nagyon egymásra vannak már árazva a személyi kölcsönök, hiszen az első nyolc hitel havi törlesztése között kétezer forint csak a különbség. Az emelkedő hitelköltségek az eddigieknél is érzékenyebbé tehetik a kölcsönt keresőket a költségekre, és a bankok ebben a helyzetben egyre kevésbé engedhetik meg maguknak, hogy az ajánlatuk kilógjon a többi közül a mrá szemmel láthatóan magsabb törlesztőrészletével.
A Cofidis kutatása szerint a hitelt felvenni szándékozók 10 százaléka a személyi kölcsönt a családi kassza egyensúlyban tartására, 5 százaléka pedig a magasabb rezsiszámlák kifizetésére költené. Nekik jelenleg vagy egyszerűen nincs más választásuk, vagy arra számítanak, hogy az energiaárak, és általában az infláció egy-két éven belül tolerálhatóbb szintre csökken, és csak ezt az átmeneti időszakot kell hitelből kihúzniuk. Az elmúlt egy évben a személyi kölcsönt felvevők 14 százaléka költötte az összeget a bevételek és kiadások egyensúlyban tartására a kutatás szerint.
A sokaknak emelkedő rezsiköltségek közepette a megkérdezettek 36 százaléka tervez lakásfelújítást. A Cofidis Hitel Monitor szerint bár a háztartások felének esetében a lakóingatlan adottságai lehetővé tennék az energetikai korszerűsítést, napelemek felszerelésére 9, az ingatlan szigetelésére 12, kiegészítő fűtési rendszer használatára pedig mindössze 19 százalékuknak van anyagi kerete.