Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Tíz százalék fölé ugrott az alapkamat, lesz nemulass a hiteleseknek

2022-07-26|Frissítve: 2022-09-20

A stabilizálódó forintárfolyam ellenére sem tartott szünetet a jegybank, amely újabb egy százalékkal már 10,75 százalékra emelte az alapkamatot. Ez utoljára a 2008-as válság idején volt ilyen magas. 

 

Mai, július 26-i ülésén az MNB Monetáris Tanácsa 100 bázisponttal 10,75 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Csütörtökön várhatóan az egyhetes betéti kamatot is az alapkamathoz igazítja a jegybank. A lépés körülbelül megfelel a piaci várakozásoknak, bár vannak akik ennél nagyobb emelést is indokoltnak tartottak volna. 

 

A folytatásba a rezsicsökkentés is beleszól

Úgy tűnik, hogy a piac újabb jelentős kamatemeléseket árazott be még erre az évre, az infláció pedig újabb lendületet vett. Ez mindenképpen azt indokolta, hogy a jegybank folytassa az erőteljes kamatemeléseket, amíg az infláció növekszik. A jegybank legutóbbi nyilvános prognózisa szerint az év október és az év vége között várható csúcs idején az infláció 16 százalék fölé is emelkedhet. Ez azonban még azelőtt volt, hogy a kormány bejelentette, hogy hozzányúl a rezsicsökkentéshez, és a jövőben csak bizonyos fogyasztásig lesz csak támogatott a lakossági áram- és gázár.

 

Az élelmiszer- és benzinárstopok leendő kivezetése is elkezdődhet ősszel. Innentől pedig borulhatnak a jegybank inflációs előrejelzései, az év vége felé várt csúcson az infláció a 20 százalékot is elérheti, és jövőre az átlagos infláció 8 helyett inkább 13 százalék körül lesz. A szakértők szerint ezért október-novemberig esetleg csökkenteni lehet ugyan az MNB kamatemeléseinek ütemét, de leállni vele aligha. 

 

Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy az MNB várakozásai szerint a rezsiintézkedések várhatóan 3 százalékkal fogják megemelni az inflációt, és ez a hatás az áremelkedés kezdetétől egy évig fog tartani. Ez a jegybank szerint nem fog másodkörös (azaz tovább gyűrűző) áremelkedéseket okozni.

 

Hozzátette azt is, hogy a globális recessziós veszélyek növekednek, és az első félév gyors gazdasági bővülése után Magyarországon is mutatkoznak a gazdasági lassulás jelei. A jegybank tisztában van vele, hogy mind a recesszió, mind a magas infláció fájdalmasak a gazdaság résztvevői számára, de a legfájdalmasabb az, ha a magas infláció tartóssá és öngerjesztővé válik. A jegybank politikája a másodkörös infláció elleni harcra fókuszál. Virág Barnabás kitért még a reálkamatok fontosságára, amelynek elérése Magyarországon fontos cél, annak ellenére, hogy a reálkamatok jelenleg inkább csökkennek a világon.

 

A még emelkedő magyarországi infláció mellett a nemzetközi fejlemények is az MNB kamatemeléseinek folytatódását valószínűsítik. Az Európai Központi Bank az elmúlt héten 50 bázispontos emelést hajtott végre, az amerikai FED július 26-27-i ülésén pedig akár 75-100 bázispontos emelés is lehet. Így az MNB-től egy 50 bázispontos emelés már túlzottan visszafogottnak számított volna a piaci szereplők szemében.  

 

A 2008-as válság idején volt utoljára ilyen magas a kamat

Utoljára egyébként 10 százalék fölé a 2008-as válság pénzügyi mélypontján került a magyar alapkamat. Akkor ősszel a jegybank 8,5-ről egy lépésben 11,5 százalékra növelte az alapkamatot, ami azonban néhány hónapon belül újra 10 százalék alá csökkent.

 

A Magyar Nemzeti Bank az elmúlt egy hónapban többször is kénytelen volt megemelni az alapkamatát a gyengülő forint és a szárnyaló infláció miatt. Szakítva a korábbi, a 0,5 és 1,0 százalékos kamatemelésekkel június végén 1,85 százalékkal 7,75 százalékra növelt. Ez azonban kevésnek bizonyult, ezért a 410 forintra ugró euróárfolyam miatt kénytelene volt egy, még ennél is nagyobb hóközi emelésre. Ekkor a forint védelmében előbb az egyhetes jegybanki betét kamatát növelte 9,75 százalékra, majd ehhez emelte az alapkamatot is.

 

A magas irányadó kamat és a pénzpiacok által kedvezően fogadott kormányzati intézkedések, valamint az uniós pénzcsapok lehetséges megnyitásáról szóló hírek hatására erősödött a forint, az elmúlt napokban egészen 397-ig ment vissza az euro árfolyam, majd a mostanra 400 körül látszott stabilizálódni. Ez azt jelzi, hogy a jegybanki lépések és kormányzati bejelentések együttes hatására sikerült megakadályozni az árfolyam elszabadulását.

 

Ami azonban jó hír a lakosság számára az egyik oldalon, az rossz a másikon. A rezsicsökkentés eddigi rendszerének megszüntetése, a piaci áram- és gázárak részleges bevezetése stabilizálja ugyan a költségvetést, de nyilvánvalóan növeli sokak rezsiköltségeit augusztustól.

 

Folytatódhatnak a hiteldrágítások

A jelentősen megemelt alapkamatra válaszul a bankok is drágítottak. A most még 9,75 százalékos és csütörtökön ugyancsak 10,75 százalékra emelkedő egyhetes jegybanki betéti kamat az, ami a legközvetlenebbül befolyásolja a banki hitelek árát. A kamatstop év végéig történt meghosszabbítása azt jelenleg megakadályozza, hogy a jelzáloghitelesek változó kamata kövesse ezeket a brutális emelkedéseket, de az új hitelajánlatokban folyamatos a drágulás.

 

Június eleje óta már mindegyik nagybank növelte a lakáshitelei vagy személyi kölcsönei kamatát, sok esetben mindkettőt. Ennek hatására egy átlagos lakáshitelt átlagos jövedelemmel 7-8 százalékos TMH-kapunk már meg, a személyi kölcsönöknél pedig a 12 százalék fölötti THM-ek a jellemzőek. A mostani újabb jegybanki emelés nyomán valószínűleg a bankok is folytatják majd a hiteldrágításaikat, de ennek már határt szab a kereslet, hiszen ilyen magas kamatokkal már nehéz kölcsönt eladni az ügyfeleknek.

 

Ezzel együtt a bankok reakciói még elég visszafogottnak számítanak, a hitelkamatok emelkedése az elmúlt hónapokban folyamatosan elmaradt a jegybanki lépésektől. Az is igaz ugyanakkor, hogy a betéti kamatoké még jobban: a lekötött lakossági betétek átlagkamata májusban a 3 százalékot sem érte el, és ennél nagyobb, 4-5 százalékos kamatot inkább csak a kisebb bankok kínálnak egyelőre. Ráadásul a bankokban lévő lakossági betétek túlnyomó része, tízezer milliárd forintnyi összeg nincs is lekötve, ezért jószerével kamat nélkül veszít az értékéből a júniusban már 11,7 százalékos infláció idején.


 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Megjött a bankok válasza az MNB kamatemeléseire: drágulnak a hitelek
2022-07-15

Megjött a bankok válasza az MNB kamatemeléseire: drágulnak a hitelek

Nem maradtak visszhang nélkül az MNB júliusi rendkívüli kamatemelései. Több bank is hóközi lépésekkel drágította a személyi vagy lakáshiteleit, de a reakciók eddig visszafogottak.

Elolvasom
Újra kamatot emelt a jegybank, mégis 410 körül a forint
2022-07-12

Újra kamatot emelt a jegybank, mégis 410 körül a forint

Hozzáemelte az MNB az alapkamatot a múlt héten a forint védelmében csaknem 10 százalékra növelt irányadó kamatához. Így most mindkettő 9,75 százalék, az euró árfolyama azonban így is 410 körül van.

Elolvasom
Mennyi a törlesztője 2 milliós személyi kölcsönnek a magas kamatok idején?
2022-07-28

Mennyi a törlesztője 2 milliós személyi kölcsönnek a magas kamatok idején?

A bankok az MNB kamatemeléseire válaszul folyamatosan drágítják a hiteleiket, de ennek mértéke és ideje nagyon változatos. A legolcsóbb 2 milliós személyi kölcsönök egy hónap alatt alig lettek drágábbak. 

Elolvasom
Kamatemelésre ugyanaz a válasz: megjöttek a bankok augusztusi hiteldrágításai
2022-08-02

Kamatemelésre ugyanaz a válasz: megjöttek a bankok augusztusi hiteldrágításai

Augusztus elejétől több nagy pénzintézet is drágított a hitelein, ami után a lakáskölcsönt már csak elvétve lehet kapni 8 százalékos THM alatt.

Elolvasom
Végigsöpört a kamatemelés a hiteleken augusztusban
2022-08-16

Végigsöpört a kamatemelés a hiteleken augusztusban

Két hét alatt valamennyi nagybank drágított a hitelein azt követően, hogy az MNB 10 százalék fölé vitte az alapkamatát. Személyi kölcsönt már ennél drágábban adnak, a lakáshiteleknél pedig általánossá vált a 8 százalék feletti THM.

Elolvasom
Már csaknem tízmillióval többe kerül ugyanaz a 20 milliós lakáshitel, mint februárban
2022-08-26

Már csaknem tízmillióval többe kerül ugyanaz a 20 milliós lakáshitel, mint februárban

A kamatemelések jelentősen feltornázták a lakáshitelek árát: az új kölcsönöknél 30 százalékkal nőttek a törlesztőrészletek bő fél év alatt. Egy 20 millió forintos lakáshitel csaknem 10 millióval többe kerül. 

Elolvasom
Mekkora törlesztővel kapunk most bő egymilliós személyi kölcsönt?
2022-08-29

Mekkora törlesztővel kapunk most bő egymilliós személyi kölcsönt?

Minden nagybank válaszolt az elmúlt hetekben az MNB kamatemeléseire. Az újabb előtt megnéztük, mennyiért lehet most kisebb összegű személyi kölcsönt kapni, ha megszorulunk.

Elolvasom