Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Fele annyit költünk a GDP-ből a családtámogatási juttatásokra, mint 14 éve

2024-10-24|Frissítve: 2024-10-30

Amíg 2009-ben még a GDP 2,2 százalékát fordította az állami költségvetés családtámogatási juttatásokra, 2023-ban már csupán az 1,1 százalékát. A családi pótlékra, gyesre, gyermeknevelési támogatásra kifizetett összegek több évtizedes mélypontra kerültek.

 

Szomorú adatsort közölt a napokban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A családtámogatások állami kiadásait mutató statisztika szerint a juttatások aránya 2010 óta folyamatosan csökken a GDP-hez képest. 2009-ben még a bruttó hazai termék 2,2 százalékát fordította az állam családtámogatásra, 2023-ban már csak az 1,1 százalékát. A KSH ebben a statisztikájában az állami költségvetésből havi rendszerességgel fizetett családtámogatási juttatásokat összesíti.

 

Már a 2000-es évek elején is a GDP 1,8 százalékáról 1,5 százalékra ment le ez a mutató, azonban azt követően ismét 2 százalék fölé került. Ilyen mélyen viszont, ahol most van, a rendszerváltás óta még sosem állt. Az adatokból az is kiderül, hogy főleg a családi pótlék és a gyes elinflálása volt az, aminek hatására lefeleződött a KSH által számba vett családtámogatási juttatásokra fordított összeg a GDP-hez képest. 

 

Bank360

 

Évtizedes mélyponton több támogatás

 

Tavaly két támogatás típusnál volt csupán növekedés. Az egyik a csecsemőgondozási díj (CSED), amelyre 153,4 milliárd forintot fordított az állam, a másik pedig a gyermekgondozási díj (GYED), erre 328,3 milliárd forint jutott. Mindkét juttatást a dolgozó nők korábbi jövedelme alapján állapítják meg, ennek köszönhető, hogy a CSED-re kifizetett összeg 15,7, a GYED-összege pedig 14,3 százalékkal nőtt tavaly. A 2023-ban mért 17,6 százalékos átlagos inflációt ugyanakkor egyik támogatásnál sem érte el a növekedés. 

 

Minden más családtámogatási juttatásból kevesebb érkezett ugyanakkor a családokhoz a rekord inflációs esztendőben. Anyasági ellátásokra kevesebb mint 5,94 milliárd forintot fordított az állam, ez 2018 óta a legalacsonyabb összeg nominálisan is. A gyermekgondozást segítő ellátásra (régebben GYES) 54,78 milliárd forint jutott, ami 2005 óta a legalacsonyabb összeg. Gyermeknevelési támogatásra 9,75 milliárd forintot fizetett az állam, ilyen címen ennél kevesebbet utoljára 1997-ben kaptak a családok. A 2008 óta nem emelt családi pótlék címén 302,1 milliárd forintnyi kifizetés történt meg, ez 2005 óta a legalacsonyabb összeg.

 

Bank360

 

A juttatások értékvesztésén túl a GDP-arányos állami kiadás csökkenésében az is szerepet játszik, hogy az elmúlt években a született gyermekek száma nem tudta megközelíteni a 2010 előtti szintet, bár a gyermekvállalást támogató új programok (babaváró hitel, CSOK) érezhetően megemelték egy időben a születések számát. 2022 óta azonban jelentős visszaesés kezdődött, 2023-ban 12 százalékkal született kevesebb gyermek, mint 2009-ben. Az eddigi 2024-es adatok alapján pedig ez az év a tavalyinál is szomorúbb képet mutat.

 

Bank360

 

A családtámogatási juttaásokra kifizetett teljes összeg tavaly a KSH adatai szerint 854,3 milliárd forint volt, ez alig 7,1 százalékkal haladta meg a 2022-asat, vagyis 10,5 százalékkal maradt el a tavalyi átlagosan 17,6 százalékos inflációtól. A legutóbbi néhány év kivételével a GDP jellemzően gyorsabban nőtt, mint az árak, de ha csupán az inflációt követték volna ezek a családtámogatási juttatások, tavaly akkor is legalább 25,5 százalékkal többet (1072 milliárd forintot) kellett volna ilyen címen az államnak kifizetnie, mint amennyit végül elköltött ezekre a családtámogatási juttatásokra. (A GDP-t is figyelembe véve 2010 óta megfeleződtek az ilyen jellegű kiadások.)

 

A családi adókedvezmény is elértéktelenedett mára

 

A családi adókedvezményt nem listázta a családtámogatási juttatások között a KSH, hiszen ez nem állami kifizetés, ebben az esetben a jogosultak által fizetendő személyi jövedelemadó egy részéről mond le a költségvetés. A 2010-ben bevezetett, és azóta csak a kétgyermekes családok számára emelt adókedvezmény is elértéktelenedett mára, ezért akarja a kormány megemelni: a közzétett törvénytervezet szerint 2025 júliusától 50 százalékkal, majd 2026-tól újabb 50 százalékkal emelkedik az összege.

 

Egy gyerekre 10 ezer forint igényelhető vissza havonta, az a tízezres viszont 2023-ban már alig 5300 forintot ért. A három gyerek után visszakapható 99 ezer forint (három vagy több gyermek esetén gyermekenként 33 ezer forint jár) értéke 53 ezer forintra csökkent tavaly, vagyis ezeknek a tételeknek a duplázása az idei és jövő évi várható inflációt is beszámítva arra lesz elég, hogy a családi adókedvezmény reálértéke újra elérje a 2010-es szintet. 

 

A kétgyermekes családok a bevezetéskor gyermekenként 10 ezer forintos adókedvezményt kaptak, amelynek az összegét 2016-2019 között évről évre emelték, végül gyermekenként 20 ezer, összesen 40 ezer forint lett a havonta visszakapható adó. 2019 és 2023 között viszont több mint 51 százalékot emelkedtek az árak, így az a 40 ezer forint már tavaly is kevesebb mint 26,5 ezer forintot ért. A duplázással a kétgyerekes családok adókedvezménye az inflációnál nagyobb mértékben nőhet a 2019-es értékhez képest. A kedvezmény vásárlóértéke az eredetinél nagyjából 20-25 százalékkal fog többet érni 2026-tól a tervezett emelés alapján, amennyiben az inflációs előrejelzések pontosnak bizonyulnak.

 

A KSH által számba vett családtámogatási juttatások többségével szemben a családi adókedvezmény igénybevételéhez szja-köteles jövedelemre van szükség, a teljes összegének kihasználásához ráadásul ehhez elegendőre. A gyermekvállalást ösztönző olyan támogatási lehetőségeket, mint a babaváró hitel vagy a CSOK Plusz, szintén csak rendszeres és a kölcsön törlesztéséhez elég magas jövedelmű, tehát a bankok számára hitelképes családok tudják felvenni.  

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Közzétették a családi adókedvezmény emelésének összegeit
2024-10-16

Közzétették a családi adókedvezmény emelésének összegeit

Közzétette a kormány a családi adókedvezmény módosításáról szóló jogszabálytervezetet, amelyről Gulyás Gergely beszélt a szerda délelőtti kormányinfón. Ez alapján két lépcsőben, 2025. július 1-jei és 2026. január 1-jei emeléssel kétszeresére növelik a gyermekek után járó adókedvezményt.

Elolvasom
Nemcsak a családi adókedvezmény vesztette el az értékét, a többit mégse emelik az inflációval
2024-09-28

Nemcsak a családi adókedvezmény vesztette el az értékét, a többit mégse emelik az inflációval

Duplájára emelkedhet jövőre az elmúlt években változatlan családi adókedvezmény összege, várhatóan két lépcsőben. Ennek apropóján Matolcsy György jegybankelnök is számolgatott, és kiderült: eddig is és ezután is azok járnának a legjobban a reálértéket tekintve, ahol két gyermek van a családban. De mi a helyzet a többi családtámogatással ezen a téren? Ennek jártak utána a Bank360.hu szakértői.

Elolvasom
Hat hasznos tipp a babavárósoknak az adósságcsapda elkerülésére
2024-08-04

Hat hasznos tipp a babavárósoknak az adósságcsapda elkerülésére

A kamatmentes babaváró hitel nagyon vonzó, de ha el akarjuk kerülni, hogy később rémálommá váljon, néhány tanácsot érdemes betartani. Ezekre a hitel igénylése előtt és után is jó figyelni, ha már látszik, hogy nem tudjuk teljesíteni a vállalásunkat. 

Elolvasom
Indul a CSOK Plusz, mutatjuk, mit kínálnak a bankok
2024-01-04

Indul a CSOK Plusz, mutatjuk, mit kínálnak a bankok

Akár 3 százalék alatti kamattal is igénybe lehet venni a január elsejétől elérhető CSOK Plusz hitelt, amelyet a korábbi CSOK utódjaként vezetett be a kormány. A kamattámogatott kölcsön a legtöbb nagybanknál már elérhető, az igénylés feltételei azonban eltérhetnek néhány ponton.

Elolvasom
Babaváró, CSOK Plusz, falusi CSOK: ezek a nagy különbségek a feltételekben
2024-02-13

Babaváró, CSOK Plusz, falusi CSOK: ezek a nagy különbségek a feltételekben

Nem könnyű eligazodni a gyermeket vállaló fiataloknak a 2024-től alaposan átszabott állami támogatásokban, mert a babaváró hitelt, a falusi CSOK-ot és a CSOK Pluszt akár együtt is fel lehet venni, de több ponton is csak eltérő feltételekkel. Összefoglaltuk a legfontosabb eltéréseket.

Elolvasom
Minden várakozást alulmúlt a magyar gazdaság, padlón a forint
2024-10-30

Minden várakozást alulmúlt a magyar gazdaság, padlón a forint

Gyorsuló ütemben csökken a magyar gazdaság, a kormány idei növekedési tervei szinte biztosan nem valósulnak már meg. A Nemzetgazdasági Minisztérium a német járműipart okolja a nagy visszaesés miatt.

Elolvasom