Hír

Döntött az MNB: tovább csökkent az alapkamat

Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!
2024-07-23|Frissítve: 2024-08-27

 

 

Erős a forint, alacsony az infláció, és a nemzetközi helyzet is javult, így a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa júliusban is folytathatta a kamatvágásokat. Az alapkamat szerdától már csak 6,75 százalékos lesz. 

 

A várakozásoknak megfelelően tovább csökkent az alapkamat. Szerdától az irányadó ráta 6,75 százalékos lesz, az egynapos jegybanki betét 5,75, az egynapos hitel 7,75 százalékon kamatozik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa könnyű döntést hozhatott, hiszen a gazdasági folyamatok alapján maradt tér a kamatvágásra. Júniusban is 25 bázisponttal csökkent az irányadó ráta, ugyanilyen lépésközzel folytatódott a kamatvágás júliusban is. 

A forint erősödött az elmúlt napokban, 389-390 forint körül alakult az euró ára. Az infláció is alacsony maradt, 3,7 százalékos áremelkedést mértek júniusban, ami bőven benne van az MNB 2-4 százalékos célsávjában. 

 

Magyarország kockázati megítélése is javult, a nemrég bejelentett kormányzati intézkedések, a különadók, a tranzakciós illetékek emelése – bár inflációt növelő hatásúak lehetnek – közelebb hozhatják a költségvetési hiánycél elérését. Jelentősen erősödtek az amerikai kamatvágási várakozások, mely egy fontos szempontja az MNB-nek a kamatvágási mozgástér kapcsán, hiszen az amerikai kamatvágás gyengítheti a dollárt, ezáltal erősödhet a forint. Emellett Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke is óvatosan utalt rá, hogy szeptemberben folytatódhat a kamatvágási ciklus, ami szintén javíthatja a forint pozícióját. 

 

A hitel- és betétkamatok is csökkenhetnek

 

A hitel- és betétkamatokra is hatással lehet a jegybank kamatcsökkentése. Elsősorban a rövid kamatperiódusú hiteleknél várható gyorsabb kamatcsökkenés. A bankközi kamatlábak közül a BUBOR gyorsan követi a jegybanki alapkamatot. A BUBOR referenciakamatként elsősorban a vállalati hiteleknél fordul elő, de a lakosságot is érinti, a 2015-ben forintosított deviza alapú lakáshiteleket ugyanis a három hónapos BUBOR-t követő kamatozással váltották át. Ezek a hitelek most kamatstopban vannak, amit várhatóan az év végén vezetnek ki. Az érintett adósoknak emiatt nagyon fontos, hogy minél alacsonyabb legyen az alapkamat, mire megszűnik a kamatsapka. 

 

A hosszabb kamatperiódusú hitelek jellemző referenciakamata, a BIRS lassabban követi az alapkamat változását, de az elmúlt hetekben ezek is csökkentek. Július eleje óta mintegy 40-50 bázisponttal mérséklődött a különféle futamidőkön a BIRS, ez lehetővé teszi, hogy a bankok az önkéntes THM-plafon megszűnése után is kedvező kamatozású lakáshiteleket kínáljanak az ügyfeleknek. 

 

Magas betéti kamatokat csak kevés hitelintézet kínál most, ezek is mérséklődhetnek, ha csökken az alapkamat. Azok az ügyfelek, akiknek jegybanki betétben tudják elhelyezni a megtakarítását a bankok, valószínűleg kevesebb bónuszt kapnak a jövőben a pénzükre. 

Promóció
Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!

Kapcsolódó cikkek

Tovább nyeste az MNB az alapkamatot
2024-05-21

Tovább nyeste az MNB az alapkamatot

Újabb fél százalékponttal lett alacsonyabb az alapkamat. Az inflációt sikerült megfékezni, a hosszú távú kamatok azonban nem csökkennek együtt az MNB irányadó mutatójával, ezért a lakáshitelek kamatainak csökkenése is megállt az év eleje óta.

Elolvasom
Olvadnak a betéti kamatok, de az inflációt még bőven lekörözik
2024-07-16

Olvadnak a betéti kamatok, de az inflációt még bőven lekörözik

Ahogy csökken az alapkamat, úgy olvadnak a betéti kamatok is, amelyek nemrég még akár a 10 százalékot is megközelítették. A mostani ajánlatok között azonban még bőven találni olyanokat, amelyek meghaladják az időközben bezuhant inflációt.

Elolvasom
2024 végéig meghosszabbították a lakáshitelek kamatstopját
2024-06-20

2024 végéig meghosszabbították a lakáshitelek kamatstopját

Újabb félévvel meghosszabbította a változó kamatozású lakáshitelek kamatstopját a kormány. Az eredetileg még 2022-től ideiglenesen bevezetett, majd azóta újra és újra kitolt dátumú intézkedés a meglévő jelzáloghitelek kamatait tartja alacsonyan.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Már ma is csak a nettó átlagfizetés felét éri el az átlagnyugdíj
2026-07-09

Már ma is csak a nettó átlagfizetés felét éri el az átlagnyugdíj

Miközben a globális népesség összessége még növekvő pályán mozog, Európa és azon belül Magyarország éppen az ellenkező demográfiai trenddel néz szembe: évről évre kevesebb gyermek születik, miközben a várható élettartam folyamatosan növekszik.

Elolvasom
Bank360 Közvetítő Kft.
2026-07-08

Bank360 Közvetítő Kft.

A Bank360 Közvetítő Kft. a Magyar Nemzeti Bank engedélyével működő pénzügyi és biztosításközvetítő, amely egyaránt rendelkezik a hitelintézeti törvény (Hpt.) és a biztosítási törvény (Bit.) szerinti közvetítői engedéllyel. Ennek köszönhetően ügyfeleink számára egy helyen érhetők el a legfontosabb pénzügyi és biztosítási megoldások.

Elolvasom
Hány éves korig lehet személyi kölcsönt felvenni?
2026-07-08

Hány éves korig lehet személyi kölcsönt felvenni?

Az életkor sokak számára fel sem merül szempontként, amikor személyi kölcsön felvételét tervezik, pedig a bankok egy részénél nemcsak a hiteligénylés időpontjában betöltött életév számít, hanem az is, hogy a futamidő végére hány éves lesz az adós. A gyakorlat ugyanakkor jóval árnyaltabb annál, mint hogy egy bizonyos kor felett automatikusan elutasítanák a hitelkérelmet.

Elolvasom