Több családtámogatásra vonatkozó jogszabálytervezet jelent meg kedd este a kormany.hu oldalon. A tervezett változások többnyire kedvezően érintik a babaváró hiteleseket és a CSOK-ot igénylőket is, de van ezért rossz hír is. Összefoglaltuk a legfontosabb részleteket.
Változik több családtámogatás feltételrendszere is, az erről szóló jogszabálytervezetet kedden este tette közzé a Kulturális és Innovációs Minisztérium a kormany.hu oldalon. A legtöbb módosítás a két legnépszerűbb támogatást, a CSOK-ot és a babaváró hitelt érinti. A társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetre 2024. november 20-ig lehet észrevételezni.
Nem veszik el minden a babavárósoknak, ha nem jön össze a gyerek
Az egyik legfontosabb változás a babaváró hitellel kapcsolatban, hogy több támogatás újra érvényesíthető abban az esetben, ha a gyermekvállalás nem a futamidő első öt évében teljesül, hanem csak később. Ettől függetlenül az ötéves határidő letelte után ugyanúgy vissza kell fizetni az addig igénybe vett kamattámogatást, a fennmaradó tőketartozásra pedig büntetőkamatot fognak felszámolni. Később azonban ismét érvényesíthető lenne a kamatkedvezmény, akkor is, ha öt éven túl teljesül a gyermekvállalás. A jelenlegi szabályok alapján erre nincs lehetőség, csak a gyermekvállalási támogatást lehet igénybe venni, amely a szerződéskötés után született második, illetve harmadik gyermek esetén jár részleges, illetve teljes tőketartozás elengedéssel. A módosítás alapján azonban újra élhetne a kamatmentesség is, illetve a három éves szüneteltetésre is lenne lehetőség.
Ez a módosítás nem változtat azon, hogy a 2019-2021 között babaváró hitelt igénylő párok 2026. július 1-jéig haladékot kaptak az eredeti határidőhöz képest.
Könnyítettek a második házasságot kötő igénylők helyzetén is: a jelenlegi szabályok szerint a válás után akkor érvényesíhető újra a kamatmentesség, ha öt éven belül kötnek új házasságot olyan személlyel, aki szintén jogosult a támogatásra. A jogszabálytervezet ezt a lehetőséget azokra is kiterjeszti, akik az ötéves határidőn túl kötnek újabb házasságot.
Emelkedhet a büntetőkamat a babavárónál
A jogszabálytervezet szerint változni fog a büntetőkamat egyik számítási módja. A visszafizetendő kamattámogatás összegét ugyanis a Ptk. szerinti kamattal (jegybanki alapkamatnak megfelelő kamat) növelten kellene visszafizetni az igénylőknek, ha nem teljesül a gyermekvállalás - abban az esetben, ha az így kalkulált összeg magasabb, mint a jegybanki alapkamat 3 százalékponttal növelt értéke. Jelenleg a visszafizetendő összeg az első esetben az igénybe vett kamattámogatásra vonatkozik, vagyis emelkedhet a büntetőkamat mértéke azoknak a pároknak, akik nem teljesítik az első években a gyermekvállalás feltételeit.
Részletezték a méltányosságot értintő szabályokat
A babaváró hitel és a CSOK esetében is részletesebben fejti ki a jogszabálytervezet a méltányossági eljárásra vonatkozó lehetőségeket. Ez a lehetőség néhány hónappal ezelőtt vált fontossá, amikor több ezer babavárós párnak kellett volna visszafizetni a támogatást a gyermekvállalás nem teljesítése miatt. Akkor megírtuk, hogy a méltányossági eljárás nem biztos, hogy mindenkinek segítséget tud nyújtani, az átmeneti megoldás végül a határidő kitolása lett.
A kormányhivatalhoz benyújtható méltányossági eljárásnak a körülményeit pontosítanák most. A babaváró hitelnél a pár együtt tudja beadni a kérelmet és akár a büntetőkamatot is elkerülhetik, ha a gyermekvállalás egészségügyi probléma miatt nem valósult meg, vagy ha az volt a hátráltató tényező, hogy a pár valamelyik tagja megváltozott munkaképességűvé vált a szerződés megkötése után.
A CSOK-nál is történt a méltányossággal kapcsolatos kiegészítés. E szerint, ha egészségügyi probléma miatt nem teljesül a szerződés szerinti gyermekvállalás, akkor részleges elengedésre van lehetőség. Emellett akkor lehet a fizetési kötelezettség alól részbeni vagy teljes felmentést kapni, ha a támogatott személy azért nem tudna fizetni, mert az életében olyan változás áll be, amelyért ő nem felelős. Abban az esetben viszont, ha a támogatás visszafizetését hátráltató tényező egyedül a nehéz anyagi helyzet, akkor a jogszabálytervezet szerint elengedésre nem, csak halasztásra lenne lehetőség.
Arra azonban érdemes figyelni, hogy ha a méltányossági eljárás után megszabott kedvezményes fizetési feltételeknek nem tesz eleget az adós, akkor a részletfizetési kedvezmény megszűnik és a tartozás egy összegben esedékessé válik.
Enyhítések a CSOK több formájánál is
A CSOK Plusznál fontos változás, hogy a 2024. december 31. napjáig benyújtott kölcsönkérelmek esetén azokat a gyerekeket is vállaltként kell figyelembe venni, akik 2024. január 1. előtt születtek, de eredetileg a születésük kiírt időpontja 2023. december 31. utánra esett volna. Ez több szempontból is előnyös lehet, hiszen olyan párok is igénybe vehetik a kölcsönt, akik amúgy lecsúsztak volna a lehetőségről, emellett ha a vártnál korábban született gyermek is beszámítható, akkor a második gyermek után igényelhető 10 millió forintos tartozás elengedés is igénybe vehető az érintett családoknak.
Szintén változás a jelenlegi szabályokhoz képest, hogy a hagyományos CSOK-ot igénylők az eredetileg vállalt gyerekeken felül született gyermek után igényelhetik a különbözetet. Erre jelenleg nincs lehetőség, az erre vonatkozó részt hatályon kívül helyeznék a jogszabálytervezet szerint.
Enyhítenek továbbá a lakáshasználat átengedésére vonatkozó szabályokon. A módosítás hatályba lépése után a támogatott személy közeli hozzátartozója lakóhelyet vagy tartózkodási helyet létesíthet a CSOK-os lakásban, illetve át lehet engedni a lakás használatát a hozzátartozónak.
A bentlakás igazolásával kapcsolatban a kormányhivatal 60 nappal a határidő lejárta előtt emlékeztetőt küld az igénylőnek.