Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Jönnének a lakástakarékkal kombinált nyugdíjpénztárak?

2024-09-23|Frissítve: 2024-10-11

A fiatalokat is jobban meg tudná szólítani egy olyan nyugdíjpénztár, amelyből lakáscélra már korábban ki lehet venni a megtakarítást. Ez segíthetne a pénztárak baján, miszerint folyamatosan nő a tagjaik átlagos életkora. Az átlagos egyenlegek ugyanakkor alacsonyak a kasszákban, maximum egy kisebb felújításra vagy a vásárláshoz szükséges önerő kipótlására lehetnek elegendőek lakáscélú felhasználásnál. 

 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már korábban közölte: lehetővé tenné az adókedvezménnyel támogatott hosszútávú megtakarítások lakásvásárlásra történő felhasználását. Többféle találgatás is volt arról, hogy melyik megtakarításokra gondolt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezetője, ugyanakkor az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a napokban a 24.hu-nak azt nyilatkozta: a minisztériummal közös javaslatuk kizárólag az önkéntes nyugdíjpénztárakat érintené, és ennek kidolgozása folyik az NGM-ben. Ha megvalósul az elképzelés, akkor ezekből egyfajta nyugdíj- és lakás-takarékpénztári hibrid jöhetne létre. 

 

Jelenleg az önkéntes nyugdíjpénztáraknak valamivel több mint egymillió tagjuk van, ám a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kockázati jelentései szerint ezek nagyjából fele egyáltalán nem fizet tagdíjat. A többiek tavaly 117,5 milliárd forintot fizettek be a számláikra, amit a munkáltatók 44,3 milliárd forinttal egészítettek ki. Évente egy átlagos, rendszeresen fizető pénztártag tehát nagyjából 300 ezer forintot, vagyis havi 25 ezer forintot fizet be a nyugdíjpénztárakba. Gyarapította emellett a számlákat 18 milliárd forintnyi adóvisszatérítés és csaknem 340 milliárd forintnyi hozam is. 

 

Kétmillió forint az átlagos egyenleg

 

A hozamok az idén is pompásan alakulnak, a tagdíjbefizetések is nőttek, és rekord összegű, csaknem 19 milliárd forintnyi szja-visszatérítés is befolyt a számlákra. Ennek köszönhetően a pénztárak portfóliója megközelítette a 2100 milliárd forintot, vagyis egy átlagos pénztártagnak már majdnem 2 millió forint az egyenlege. Ez lakásvásárlásra nyilván nem elég, még az önerőt se fedezi, de egy kisebb felújítást el lehet belőle végezni, vagy jól jöhet az önerő kipótolására. 

 

Az is feltételezhető ugyanakkor, hogy a rendszeresen fizető tagok egyenlege magasabb lehet ennél. Ha az átlag dupláját vesszük, akkor már kijöhet belőle egy nagyobb lakásfelújítás, illetve egy olcsóbb lakás vagy ház vásárlásához felvett lakáshitel önereje.  

 

Az biztos, hogy minél idősebb egy pénztártag, annál nagyobb a megtakarítása. 2023 végén a 30 év alatti pénztártagok átlagos egyenlege 376 ezer forint volt, a 30-34 éveseké meghaladta az 1,1 milliót, a 45-59 éveseké 1,92 millió, a 60 év fölötti tagoké pedig majdnem 2,93 millió forint volt. Lakáscélra pedig várhatóan nem a nyugdíjhoz közel lévő tagok szeretnék majd felhasználni a megtakarításukat, hanem a fiatalabbak, akiknek sokkal kisebb az egyenlegük. 

 

Bevonzhatná a fiatalokat a nyugdíjpénztárba

 

A nyugdíjpénztári megtakarítás lakáscélú felhasználása ugyanakkor jó ötlet lehet az “elveszett nemzedék” pótlására. Az MNB így nevezi azt a generációt, amelyiknek nincs semmilyen nyugdíjcélú megtakarítása. A pénztárak tagsága nem csupán folyamatosan csökken, de eközben öregszik is, ami a nyugdíjkasszák hosszú távú fennmaradását is veszélyeztetheti. 

 

A lakásra takarékoskodó fiatalabb generációk nem szívesen tesznek félre a nyugdíjukra még adókedvezmény mellett sem. Lakáscélra viszont hasonló kedvezmények fejében valószínűleg szívesebben gyűjtenének. Jelenleg a nyugdíjpénztári befizetésekre adóévenként 20 százalék, maximum 150 ezer forint személyi jövedelemadó (szja) igényelhető vissza, vagyis évi 750 ezer forint befizetésével maximalizálható a kedvezmény. 

 

Kérdés persze az is, hogy mennyi megtakarítási idő után engednék kivenni a megtakarítást lakáscélra: azonnal, vagy lenne várakozási idő is. Jelenleg a nyugdíjkasszákból legkorábban 10 év után vehetik fel a tagok adómentesen a hozamot, ezt követően három évente van erre lehetőségük. A tőkét viszont csak a nyugdíjjogosultság megszerzése után vehették ki eddig. Ha ezt a pénzt is felvehetnék lakáscélra korábban, az nagyban növelhetné ennek a megtakarítási formának a népszerűségét. 

 

Bank360

 

 

 

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Történelmi rekordon az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon
2024-05-31

Történelmi rekordon az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon

Átlépte a 2000 milliárdot az önkéntes nyugdíjpénztári portfólió piaci értéke az első negyedév végén, amire korábban még nem volt példa. A taglétszám azonban tovább csökkent, főleg az új belépők száma csappant meg az elmúlt évekhez képest. A pénztárak bevételei jelentősen nőttek, emellett a működési eredmények is biztatóak.

Elolvasom
Pörögnek az önkéntes pénztárak, tartós reálhozam a nyugdíjkasszáknál
2024-05-16

Pörögnek az önkéntes pénztárak, tartós reálhozam a nyugdíjkasszáknál

A nyugdíjkasszák ismét reálhozamot értek el, az egészségpénztárak tagjai pedig még több szolgáltatást igényeltek, köztük például minden eddiginél többet költöttek lakáshitel-törlesztésre.

Elolvasom
Korábbi hitel és üdülőre is költhető pénz jöhet a lakástakarékoktól
2024-09-12

Korábbi hitel és üdülőre is költhető pénz jöhet a lakástakarékoktól

Üdülőre is fel lehet majd használni a lakástakarékpénztárból kapott pénzt, és a kasszák az eddiginél rövidebb idő után is adhatnak lakáshitelt az ügyfeleiknek egy új törvénytervezet szerint.

Elolvasom
Egymásra licitálnak a lakástakarékok, olyan bónuszt adnak, mint korábban az állam
2024-07-15

Egymásra licitálnak a lakástakarékok, olyan bónuszt adnak, mint korábban az állam

Folyamatosan rukkolnak ki a lakástakarékok az egyre kedvezőbb ajánlataikkal. A nyolcéves konstrukcióknál alap a 30 százalékos bónusz, ami annyi, mint régen az állami támogatás. Most már a futamidő vége előtt is hozzá lehet jutni a megtakarítás egy részéhez.

Elolvasom
Nyugdíj vagy ingatlan: a kormány rosszul járhat a hosszú távú befektetések feltörésével
2024-09-18

Nyugdíj vagy ingatlan: a kormány rosszul járhat a hosszú távú befektetések feltörésével

Az állampapírpiacon is eladásdömpinget hozhat, ha a kormány kiengedi a pénzeket a hosszú távú megtakarításokból lakásvásárlásra. A lakosságnak ugyanis közvetetten ezekben is rengeteg állampapírja van. 

Elolvasom
Itt az NGM nagy terve: jövőre ingatlant is lehet venni a nyugdíjpénztárból
2024-09-30

Itt az NGM nagy terve: jövőre ingatlant is lehet venni a nyugdíjpénztárból

Egy éven át lakásvásárlásra is lehet majd használni a nyugdíjpénztári megtakarításokat. Az NGM azt reméli, 300 milliárd forint mozdul meg így a piacon.

Elolvasom
Pompásan teljesítenek a nyugdíjpénztárak, reálhozam van minden portfólióban
2024-10-12

Pompásan teljesítenek a nyugdíjpénztárak, reálhozam van minden portfólióban

A tavalyi rekordok után az idén is tovább emelkedett a nyugdíjpénztári alapok árfolyama. A hozamok bőven az infláció fölött alakultak az első kilenc hónapban, a nagyobb kockázatot vállaló portfóliók két számjegyű pluszban állnak.

Elolvasom