Az ingatlanok nagy áremelkedésen vannak túl, így egyre magasabb összegű lakáshiteleket is folyósítanak a bankok. A több tízmilliós jelzáloghiteleket csak magasabb fizetés mellett lehet felvenni, így a jelentős jegybanki kamatemelések után is valamivel alacsonyabb kamatokat lehet kifogni. A Bank360 bemutatja, mennyi egy 42 millió forintos lakáshitel törlesztője jelenleg.
A lakáshitelek már több hónapja drágulnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) folyamatos kamatemelései miatt, amivel az inflációs kockázatokat igyekszik mérsékelni az MNB. A fogyasztói árak növekedése azonban akár 11 százalékosra is nőhet éves alapon a nyári hónapokban, ami jelentős jegybanki kamatemeléseket, és így végső soron drágább hiteleket jelent.
Ezeket a drágább hiteleket pedig egyre magasabb árú ingatlanokra szükséges költeni. Az Ingatlannet.hu statisztikái alapján 2022. januárjában 526 850 forintot tett ki az átlagos négyzetméterár, ami az egy évvel korábbi 455 742 forintos értéket 16 százalékkal haladja meg. (Ebben természetesen a budapesti és vidéki ingatlanok is benne vannak.) A 2015 elején tapasztalt 192 920 forintos négyzetméterárhoz képest pedig már közel háromszorosába kerül egy négyzetméter átlagosan.
A nagy lakásár-emelkedés után egyre magasabb összegű lakáshitelek is előfordulhatnak. A Bank360 egy különösen nagy összegű, 42 millió forintos lakáshitel jelenlegi törlesztőrészletét mutatja be 20 éves futamidő mellett. Egy ekkora összeget kitevő lakáskölcsönt már csak magasabb fizetés mellett van esély megkapni. A szakértők így 500 ezer forintos nettó jövedelemmel, emellett pedig 10 éves kamatperiódussal számoltak.
300 ezer forint alatti törlesztők is akadnak
A 42 millió forintos hitelt az 500 ezer forintos jövedelem alatt nem is lehetne felvenni a jövedelemarányos törlesztőrészlet (JTM) alapján. A jogszabály alapján ugyanis csak a jövedelem meghatározott részét teheti ki a havi törlesztőrészlet. Ez rendszerint a jövedelem felét jelenti, 500 ezer forintnál és az ennél magasabb béreknél azonban már a 60 százalékát is lehet hiteltörlesztésre fordítani – ehhez egyébként szükséges a 10 éves kamatperiódus feltételezése is. Ez 500 ezer forintnál 300 ezer forintos legnagyobb hiteltörlesztést jelent egy hónapban.
A Bank360 Lakáshitel kalkulátor alapján erre szükség is van a 42 millió forintos lakáshitelnél. A CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel - Kamat kedvezménycsomag PLUSZ ajánlat törlesztőrészlete 287 840 forint 5,6 százalékos THM mellett, ami még éppen felvehető. Összesen több, mint 69 millió forintot kell fizetni a 20 éves futamidő alatt.
A Gránit Bank és a Raiffeisen Bank lakáshitele még szintén felvehető 290 ezer forint feletti törlesztő mellett. Ezek az ajánlatok is még jóval a 6 százalékos THM mellett vehetőek fel, így a jelenlegi rohamosan dráguló lakáshitelek között kifejezetten jó ajánlatot jelenítenek meg. Az Erste bank, a K&H Bank és az OTP Bank ajánlata azonban már nem vehető fel, hiszen a törlesztő túllépné a 300 ezer forintos határt, és ezzel a hitelfelvevő megsértené a JTM szabályt.
25 éves futamidővel a 250 ezres törlesztőrészlet is megközelíthető
A 42 millió forint csak úgy vehető fel több helyen az 500 ezer forintos jövedelem mellett, ha a futamidőt meghosszabbítja az ügyfél. 25 éves futamidő mellett így a törlesztőrészlet is alacsonyabb, a CIB ajánlata már 256 782 forintos havi törlesztővel igényelhető. A Gránit és a Raiffeisen törlesztőrészlete ebben az esetben is alig haladja meg a CIB ajánlatát.
Az Erste lakáshitelére 270 350 forintot kell fizetni havonta a 6,17 százalékos THM mellett, a teljes visszafizetendő összeg viszont már meghaladja a 80 millió forintot. A K&H ajánlatára 282 014 forintot kell fizetni, ami a 25 év alatt már 84 783 900 forintot tesz ki. Az OTP lakáshitelét azonban még 25 év alatt sem lehet felvenni 500 ezer forintos bér mellett, hiszen a törlesztőrészlet meghaladná a 300 ezer forintot.