Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Nyugdíj előtt: 30 évig keveset vagy 10 évig sokat takarítsak meg?

2020-09-10|Frissítve: 2022-11-18

Azt már mind tudjuk, hogy ha szeretnénk a nyugdíjas éveinkben is nagyjából olyan anyagi körülmények között élni, mint az aktív időszakban, akkor félre kell tennünk. De mikor kezdjük a megtakarítást és mekkora összeggel? És tényleg jobb minél hamarabb elkezdeni? Elvégre ha 30 éven át teszek félre 10 ezer forintot, az pont ugyanaz, mintha 10 éven át tennék félre 30 ezret, nem? Nem. A Bank360.hu megmutatja, mire kell figyelni. 

 

Az idő többet hoz

Ez akkor lenne így, ha a pénzt fognánk, és betennénk a fiókba. Ez esetben 3,6 millió forint lenne a felhalmozott összeg, amiből gazdálkodhatunk. Ám ha valódi megtakarításban gondolkodunk, akkor feltételezzük, hogy a pénzünk kamatozik is - ez annál is inkább fontos, mert a megtakarításnak időtállónak kell lennie, azaz az inflációt mindenképpen ki kell(ene) termelnie. 

 

Abban az esetben azonban, ha kamatot is számolunk, egészen más értékek jönnek ki a tízéves és a 30 éves megtakarítási időszak esetében. 

 

 

 

Egyértelműen állítható, hogy sokkal jobban megéri sok év alatt, egyenként kisebb összegekkel kiegészíteni a megtakarításunkat, mint csak az utolsó 10-15 évben takarékoskodni. A kamatos kamat miatt a sok év alatt a megtakarításunk egyre nagyobb része lesz a kamat. Ha 30 évig takarékosodunk, akkor végig 3 százalékkal számolva kamatos kamatból 2,2 millió forintunk lesz, tíz éves takarékoskodás után viszont csak 0,6 milliónk lesz ebből. 

 

Számít a kamat

Természetesen minél magasabb a kamat, annál látványosabb a különbség: 7 százalékos kamat esetében tíz év alatt csak 1,6 millió forint lesz a kamatból származó felhalmozás, 30 éves megtakarításnál pedig 8,6 millió, több, mint maga a tőke, amit befektettünk. Az összehasonlításoknál a teljes tőke, amit befizettünk, ugyanannyi, 3,6 millió forint. A kérdés, hogyan hasznosul ez az összeg.

 

Annál is inkább érdemes a lehető legkorábban elkezdeni a felhalmozást, mert később, amikor jobb anyagi helyzetben leszünk, tudunk még emelni a havi félrerakandó összegen. Hosszú távú, nyugdíjcélú befektetések esetében célszerű az önkéntes pénztári befizetést vagy valamilyen nyugdíjbiztosítást, életbiztosítást választani. Ezek az öngondoskodási formák arra épülnek, hogy az ügyfél havonta - esetleg évente - adott összeget befizet, amely összeget a pénztár vagy a biztosító befektet. Így a megtakarításunk szépen kamatozik éveken, évtizedeken át. Cserébe a pénztár és a biztosító természetesen felszámolja a maga költségeit.

 

Figyelni kell a költségre is

Ha már láttuk, hogy mennyit számít a kamat, könnyen beláthatjuk, hogy legalább ennyit számít, hogy mennyi a költség. Hiszen ha például egy 1000 forintos befektetés révén 100 forint hozamot értünk el, de abból 98 forintot ki kell fizetni költség gyanánt, akkor valójában 2 forinttal lettünk gazdagabbak. 

 

A nyugdíjbiztosítások esetében a jogszabályok szerint minden egyes ajánlatnál fel kell tüntetnie a biztosítónak, hogy mennyi az úgynevezett teljes költségmutató, azaz a TKM. Ez azt mutatja meg, hogy mekkora hozamot kell produkálnia a befektetésnek éves szinten ahhoz, hogy kitermelje a költségeket. Ekkor lesz “nullán” a befektetés, az e fölötti rész már a miénk. 

 

Maradva az előbbi példánál: ha 1000 forintot fektetünk be, és a TKM 5 százalék, akkor az ügylet során legalább 50 forintot kell termelnie a befektetésnek ahhoz, hogy a költségek kijöjjenek. Vagyis ha a hozam 10 százalék, azaz 100 forint, akkor ebből 50-et elvisz a költség, nekünk marad 50. Azaz a befektetésünk értéke 5 százalékkal emelkedett. 

 

Viszonyítás és mérlegelés a kulcs

Hogy mi számít magasnak és mi nem, az nagyban függ az adott biztosítás összetételétől, típusától. Ez azt jelenti, hogy csak a TKM mértékéből nem lehet következtetést levonni. Érdemes ugyanakkor tisztában lenni azzal, hogy nagyjából mekkora hozamot lehet elérni egy alacsony kockázatú, hosszú távú befektetéssel - például egy tízéves állampapírral. 

 

Ez 5 százalék. Ha ehhez képest a biztosítás TKM-e mondjuk 7 százalék, akkor az azt jelenti, hogy a befektetésnek 10 százalék hozamot kell produkálnia ahhoz, hogy kitermelje a költséget és még egy infláció körüli hozamunk is legyen belőle. Ekkora hozamot nem lehet alacsony kockázatú eszközökkel elérni, cserébe az, ami a miénk marad, nem kiemelkedő hozam. Ehhez képest ha a TKM például 2 százalék, a biztosítás által elért éves hozam pedig 7, akkor a mi tényleges hozamunk 5 százalék lesz. Azt pedig láttuk, hogy mennyivel többet ér hosszú távon a magasabb hozam.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Adókedvezmény nyugdíj előtakarékossággal – használd ki a lehetőséget!
2018-12-20

Adókedvezmény nyugdíj előtakarékossággal – használd ki a lehetőséget!

A magáncélra felhasználható megtakarítások közül az egyik legfontosabb a nyugdíj előtakarékosság valamelyik formája - bármelyik termék mellett döntesz, nem lehet elég korán elkezdeni befektetni a jövőbe. Egy hosszú távú nyugdíj megtakarítással biztosíthatod a saját és a szeretteid számára is a gondtalanabb életet idősebb napjaidra.

Elolvasom
Így alakultak a önkéntes nyugdíjpénztárak hozamai
2021-03-16

Így alakultak a önkéntes nyugdíjpénztárak hozamai

Közzétette a Magyar Nemzeti Bank az önkéntes nyugdíjpénztárak hozameredményeit. Jó hír a tagoknak, hogy az éves reálhozam a járvány ellenére is meghaladta az infláció mértékét, köszönhetően az utolsó negyedév nagy hajrájának. Összefoglaltuk a fontosabb eredményeket.

Elolvasom
Ne hagyd a kasszában a pénzt! Így maximalizálhatod az év végén az adóvisszatérítéseid
2021-12-27

Ne hagyd a kasszában a pénzt! Így maximalizálhatod az év végén az adóvisszatérítéseid

Néhány nappal az év vége előtt is meg tudjuk még szerezni a lehető legnagyobb adókedvezményt a nyugdíj megtakarításra vagy egészségpénztárba befizetett extra összeggel. Mielőtt utalunk, érdemes számba venni az egyes kedvezményeket, és most az sem, kapunk-e családi szja visszatérítést, és ha igen, marad-e még visszaigényelhető adónk.

Elolvasom
Mennyire kell ügyes befektetőnek lenni a nyugdíjbiztosításhoz?
2022-01-24

Mennyire kell ügyes befektetőnek lenni a nyugdíjbiztosításhoz?

Egy nyugdíjbiztosítás mellett gondtalanabb nyugdíjasélet várható, mégis érdemes átgondolni, pontosan mennyi pluszt is jelent, hiszen az olcsóbb önkéntes nyugdíjpénztári ajánlatok is szóba jöhetnek. A nyugdíjbiztosítás előnye, hogy jóval hamarabb jelenthet segítséget, a magasabb minőségű szolgáltatás nagyobb költsége azonban később hátránnyal is járhat. A Bank360 számítása alapján kiderül, mekkora éves hozamot kell elérni, hogy a nyugdíjbiztosítás legyen mindenképp a jobb választás.

Elolvasom
Tervezz a jövővel nyugdíjpénztári megoldással
2022-11-21

Tervezz a jövővel nyugdíjpénztári megoldással

Nyugdíjba fektetni hosszú távú befektetés, amely adókedvezménnyel és hosszútávú hozamokkal is gyarapíthatja a vagyonod.

Elolvasom