zöld hitel

Zöldítéssel csökkenthető a lakáshitel törlesztője

zöld hitel

Zöldítéssel csökkenthető a lakáshitel törlesztője

Domokos Erika
2023-04-26 Frissítve: 2024-11-11
2023-04-26 Frissítve: 2024-11-11
32472662

Megugrott és tavaly év végére megközelítette a 100 milliárd forintot a lakossági zöld hitelek összege. Több hitelintézet már elindította vagy előkészíti a zöld fogyasztóbarát lakáshitelét, mutatjuk melyek. A bankok akár 0,5 százalékpont kamatkedvezményt nyújthatnak az eddigi konstrukcióikhoz képest. Az MNB zöld pénzügyi termékkereső programot indít honlapján az ilyen befektetési lehetőségeknek.

 

A jegybank közzétette a 2022-es Zöld pénzügyi jelentését. Az MNB tavaly a kedvezőtlen gazdasági környezet mellett is fenntartotta zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programját, amely segítette a bankok fenntartható hitelezését. Egy év alatt a zöld vállalati hitelállomány volumene 50 százalékkal nőtt (miközben a teljes vállalati hitelállomány 15,5 százalékkal). Megugrott és tavaly év végére megközelítette a 100 milliárd forintot a folyósított lakossági zöld hitelek volumene. Az MNB zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjában részt vevő hitelek egy év alatt így összességében 88 százalékkal, 427 milliárd forintra nőttek – közölte az MNB.

 

A programban résztvevő hitelek háromnegyede a megújuló energiához kötődik. Jelentős eredmény a jegybank szerint, hogy az elektromobilitásra vonatkozó kedvezmény révén elindult itthon az elektromobilitási hiteltermékek fejlesztése is.

 

ZOP után zöld MFL

 

A Zöld Otthon Program (ZOP) után 2023-ban a zöld Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (zöld MFL) támogatja az ingatlanállomány energiahatékonysági javulását. A ZOP-ból folyósított zöld hitelek 2022-ben 8600 háztartásnak segített, hogy kedvező kölcsönnel energiahatékony lakóingatlant építsen, vásároljon. Idén április 1-jétől zöld hitelcélok esetén az MFL termékek választásával részesülhetnek kedvezményben a lakásépítők vagy -vásárlók. 

 

A ZOP rendkívül kedvezményes hitel volt, a bankok fix 2,5 százalékos kamattal adhatták a lakosságnak, nem csoda, hogy az időközben jócskán megemelkedő piaci kamatok láttán tavaly tavasszal szinte verekedtek érte az igénylők, le is kötötték hamar a 200+100 milliárd forint összegű jegybanki keretet. Most a kamatkedvezménnyel elérhető lakáshitelek kamata, THM-je is 9-10 százalék, ami azért távolról sem olyan vonzó, mint amilyen a ZOP kölcsöne volt, bár egy csekély előnyt azért ad.

 

A jegybank szerint a jelenleg is fogyasztóbarát lakáshitelt kínáló bankok fele tervezi a zöld MFL-t elindítani, akár 0,25-0,5 százalék kamatengedményt adva egyéb lakáshiteleikhez képest.

A Bank360.hu összesítése szerint jelenleg az Erste, az MKB, a CIB már kínál zöld MFL-t, illetve más bankok (a Raiffeisen és a K&H) is biztosít kamatkedvezményt zöld hitelcélok teljesítése esetén.

 

A zöld lakáshitellel az MNB számítása szerint egy 20 millió forintos, 20 éves, 9 százalékos kamatozású hitel esetén mintegy 100 ezer forint előnyt élvezhetnek a hitelfelvevők, 1 százalékpontos kamatkedvezménnyel pedig mintegy 3 millió forinttal alacsonyabb visszafizetendő összeget érhetnek el a futamidő alatt.

 

Mi a zöld MFL?

 

A zöld Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel az MNB feltételeinek megfelelő Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel további előnyöket nyújtó változata, amelynél a bankok meghatározott zöld célok teljesítésének fejében díj- és költségkedvezményt adnak és kamatkedvezményt kínálhatnak a kölcsönt felvevőknek.
 

Az Erste Bank zöld MFL-jét egyaránt igénybe lehet venni új lakóingatlan vásárlásához és építéséhez, valamint a már meglévő otthonok korszerűsítéséhez. A zöld kamat 0,5 százalékkal (50 bázisponttal) alacsonyabb, mint a nem zöld célra igényelt minősített fogyasztóbarát lakáshitelé. A zöld hitelcél megvalósulása esetén az Erste egy alkalommal átvállalja az azt igazoló energetikai tanúsítvány beszerzésének díját. Új lakás vásárlása vagy építése esetén az ingatlannak legalább BB energetikai besorolással kell rendelkeznie, és az éves primer energiafelhasználása nem haladhatja meg a 80 kWh-t négyzetméterenként. Használt lakás felújításakor a beruházás eredményeként legalább 30 százalékos primer energiafelhasználás-csökkentést kell elérni, vagy azt, hogy az ingatlan energetikai besorolása elérje a BB szintet.

 

Az MKB Banknál új lakás vásárlásához igényelhető a zöld MFL: az MNB előírásainak megfelelően az ingatlan primer energiaigénye legfeljebb 80 kWh/nm/év lehet, továbbá BB vagy annál jobb energetikai minőségi besorolásúnak kell lenni. Ha ez teljesül, a bank a kedvezmény nélküli induló kamatból 0,25 százalékos kamatkedvezményt biztosít.

 

A CIB Banknál 2023 februárjától igényelhető zöld kamatkedvezmény a lakáshitelekhez, az 5 éves kamatperiódusú MFL-nél 1,14 százalék, a 10 éves kamatperiódusú MFL-nél 1,09 százalék kedvezményt biztosítanak az egyedi kölcsönszerződésben meghatározott standard kamatból. Új lakás vásárlásához és építéséhez, vagy használt lakás vásárlásához, ha az ingatlan legalább AA++, AA+, AA vagy BB energetikai besorolású és a primer energiaigénye nem haladja meg a 80kWh/nm/év értéket, és ezt energetikai tanúsítvánnyal vagy a kivitelezési dokumentáció részeként a tanúsítvány kiállítására jogosult szakember által készített előzetes energetikai számítással igazolják.

 

Más bankok is nyújtanak zöld kedvezményeket lakásvásárláshoz, de nem az MFL-hez, hanem a piaci lakáshiteleikhez. A Raiffeisen Bank a Raiffeisen Lakáshitel nevű termékénél nyújt 0,25 százalékpontos zöld kamatkedvezményt a teljes futamidő alatt, ha a megvásárolandó új vagy használt ingatlan energetikai besorolása legalább BB vagy jobb minősítésű, és a primer energiaigénye nem haladja meg 80kw/nm/év értéket.

 

A K&H Bank szintén ilyen - az MNB Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programja feltételeinek megfelelő - energiahatékonysági mutatók alapján biztosít 0,50 százalékos kamatkedvezményt az ügyleti kamatból a zöld hitelcél teljesítésének igazolásától a futamidő végéig. A K&H-nál a fent felsorolt hitelcélokhoz és korszerűsítési munkákhoz egyaránt igényelhető zöld piaci lakáshitel.

 

Az MNB zöld befektetéseket ajánl a lakosságnak

 

A zöld tőkepiacokon a Növekedés Kötvényprogram keretében 539 milliárd forint névértékű kötvény került piacra, míg a hazai zöld állampapírok kibocsátása 2022 végére 1640 milliárd forintra nőtt. Változatlanul alacsony viszont az ESG alapok aránya: ezek továbbra is új terméknek számítanak, idő kell, hogy a befektetők rátaláljanak e befektetésekre.

Az MNB honlapján Zöld Pénzügyi Termék Keresőt indít a lakossági ügyfelek tájékoztatására, az összehasonlíthatóság, illetve a termékinnovációk erősítésére. Elsőként a fenntartható befektetési termékek, befektetési alapok, unit-linked eszközalapok és önkéntes nyugdíjpénztárak feltételeit hasonlíthatják össze az érdeklődők.A következő fázisban az áttekinthető konstrukciók köre tovább bővül.

Promóció

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!