Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

A fővárosi átlagbérrel 12 millióval több lakáshitel vehető fel, mint a szabolcsival

2024-01-29|Frissítve: 2024-11-25

A fővárosi átlagkeresettel akár 4 millió forinttal nagyobb és kedvezőbb kamatozású személyi kölcsön igényelhető, mint a csaknem kétszázezerrel alacsonyabb szabolcsi átlagbérrel. Lakáshitelnél 12 millióval nagyobbat lehet felvenni, de ugyanakkora összegnél a törlesztőrészletekben nincs különbség, most 7 százalék körüli THM-mel igényelhet lakáshitelt a nettó 450 ezret és a 250 ezret kereső is.

 

Továbbra is jelentős különbségek vannak a magyarok fizetésében attól függően, hogy az ország melyik részén él valaki. A Budapesten dolgozók kedvezmények nélkül számított nettó átlagkeresete 71 százalékkal haladta meg a legrosszabbul kereső Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyeiekét (264 ezer forint) és 62 százalékkal a Békés megyeiekét (278 ezer forint) 2023. I-III. negyedévében. Egy év alatt a legnagyobb mértékben, csaknem 20 százalékkal a Győr-Moson-Sopron vármegyei munkaadóknál nőtt a kifizetett bér ebben az időszakban, a 401 ezer forintos nettó átlagkereset már „csak” 51 ezer forinttal marad el a legmagasabb fővárositól. Az országos átlag (14 százalék) felett nőtt az átlagkereset például Pest, Komárom-Esztergom, Veszprém, Heves és Hajdú-Bihar megyékben is – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) vármegyei adataiból.

 

Az országos nettó átlagbér a munkáltatók teljes körénél, a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknál (ők csaknem 3,2 millióan vannak), kedvezmények nélkül 370 ezer forint volt 2023. I-III. negyedévben, míg a kedvezmények, az adó- és járulékmentességek figyelembevételével számított nettó átlagbér mintegy 385 ezer forint. Ez egy év alatt 14, illetve 14,8 százalékos emelkedést jelent. A bérnövekedés ellenére a keresetek vásárlóértéke a magas infláció miatt csökkent. (Az országos átlagbér a legfrissebb, novemberi adat szerint kedvezmények nélkül 374 800, kedvezményekkel 388 500 forint a január-novemberi időszakban, de erről még nincsenek területi adatok, amelyeknél azonban ilyen rövid idő alatt nem várható eltolódás a vármegyék között.)

 

A fogyasztói árak 2023. III. negyedévében 20,9 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos időszakában, ami mellett a reálbérek 5,7 százalékkal csökkentek (ha nem nézzük az előző évben a rendvédelmi és honvédelmi dolgozóknak kifizetett 6 havi extra juttatás bázishatását, akkor a keresetek vásárlóereje kisebb mértékben, 4,2 százalékkal csökkent egy év alatt). Szeptemberben az infláció mérséklődésével ugyan már nőtt a reálbér (1,7 százalékkal), de a harmadik negyedév egészében még fél százalékkal kevesebbet ért a magyarok fizetése, mint egy évvel korábban. A mélypont 2023 I. negyedévében volt, amikor a keresetek vásárlóereje 11,6 százalékkal visszaesett 2022 I. negyedévéhez képest. A KSH az éves átlagos inflációt már publikálta 2023-ra, ez végül 17,6 százalék lett az őszi nagy csökkenésnek köszönhetően. Az éves reálbéradat majd a decemberi keresetek publikálásakor tudható meg.

Mennyi személyi kölcsönt kapunk különböző keresetekkel?

A fővárosi 452 ezer forintos nettó keresettel nagyobb összegű és kedvezőbb kamatozású személyi kölcsön igényelhető, mint a vármegyei alacsonyabb jövedelmekkel. A bankok többsége legfeljebb 10 millió forintig folyósít - ingatlanfedezet nélküli, a jövedelemre igényelhető - személyi kölcsönt, és 400 vagy 450 ezer forint nettó jövedelemtől kamatkedvezményt nyújt a hitelfelvevőknek.

 

Ekkora havi jövedelemmel nem okoz gondot a 10 millió forintos személyi kölcsön igénylése (sőt, a két banknál elérhető 12 milliósé sem), a jövedelem elbírja a törlesztőrészlet fizetését. A hitelfelvételnek korlátot szabó jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) alapján havi 600 ezer forintos nettó jövedelem alatt a törlesztés legfeljebb a jövedelem 50 százalékát teheti ki. Ez a fővárosi átlagbér összegével legfeljebb 226 ezer forint lehet.

 

A bankok a 10 milliós kölcsönt 7 éves (84 hónapos) futamidővel 12,67 és 14,97 százalékos THM-mel folyósítják a Bank360.hu személyi kölcsön kalkulátorának ajánlatai szerint, ezzel a havonta fizetendő törlesztő 176 és 186 ezer forint közötti lehet. (A THM a teljes hiteldíj mutató rövidítése, ami a hitelfelvétel összes költségét jelzi.) A tízmilliós hitelért a futamidő alatt összesen - a tőkével, kamatokkal és díjakkal együtt - 14,82 és 15,69 millió forint közötti összeget fizethetünk vissza attól függően, melyik pénzintézettel szerződünk.

 

A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei nettó 264 ezer forintos keresettel legfeljebb 6,2-6,3 millió forint személyi kölcsönt vehetünk fel 7 éves futamidővel, ha nincs más hitelünk, amit még fizetni kell. Az alacsonyabb jövedelem a bankoknak nagyobb hitelkockázatot jelent, ezért magasabb THM-mel hiteleznek, mint a jobban keresőknek. A szabolcsihoz hasonló jövedelemmel a személyi kölcsön kalkulátor 17,04 és 20,45 százalék közötti THM-eket ajánl, amivel 121-132 ezer forint közötti havi törlesztést fizethetünk. A futamidő alatti teljes visszafizetés 10,25 és 11,13 millió forint között alakulhat.

 

Kisebb havi törlesztést fizetünk, ha a kölcsön futamidejét kitoljuk a felső határig, 8 évre (96 hónapra). Ebben az esetben 113 ezer forintos havi törlesztőrészlettel is felvehetjük a 6,2 milliós kölcsönt.

 

A Hajdú-Bihar megyei 313 ezer forintos nettó átlagkeresettel számolva legfeljebb nagyjából 8 millió forint összegben tudunk személyi kölcsönt igényelni 7 éves futamidővel - ha ehhez magas, havi 149-155 ezer forintos törlesztést vállalunk. Ekkora jövedelemmel a THM valamivel kedvezőbb, 15,31-16,6 százalékos. A kölcsön futamidő alatti teljes visszafizetése 12,66 és 13,1 millió forint között alakulhat.

Az alacsonyabb jövedelműeknek kedvezett a lakáshiteles kamatplafon

Fővárosi átlagbérrel akár 12 millió forinttal nagyobb lakáshitelt igényelhetünk, mint a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyeivel. A JTM-mutató alapján a legalább 10 éves kamatperiódussal vagy végig fix kamatozással felvett jelzáloghiteleknél a havi jövedelemnek legfeljebb a felét teheti ki a törlesztőrészlet, ha 600 ezer forintnál kisebb a jövedelmünk. Ez alapján a fővárosi átlagbérrel, 452 ezer forinttal legfeljebb 29 millió forint lakáshitelt igényelhetünk 20 éves futamidővel.

 

A szabolcsi átlagkeresettel, 264 ezer forinttal a szabály szerint maximum 132 ezer forint lehet a havi törlesztés, ami alapján legfeljebb 17 millió forint 10 éves vagy hosszabb kamatperiódusú lakáshitelt vehetünk fel 20 éves futamidővel. A bankok azonban a JTM-szabálynál szigorúbban hiteleznek, figyelembe véve például az eltartottak számát és a megélhetési költségeket, az igazolt jövedelemnél néhány tízezer forinttal alacsonyabb összegre alkalmazzák a JTM-korlátot. Így a felvehető hitelösszeg akár 2-3 millió forinttal kisebb lehet a fent közölt maximum összegeknél.

Az önkéntes kamatplafon bevezetése óta „összesűrűsödtek” a lakáshitel-ajánlatok, azaz a legolcsóbb és legdrágább ajánlatok közelebb vannak egymáshoz, mint korábban. A jövedelem alapján nyújtott kedvezményekből is vágtak a bankok, aminek hatására az alacsonyabb bérű igénylők akár ugyanolyan vagy nagyon hasonló feltételekkel is kaphatnak jelzálogkölcsönt, mint a náluk jóval magasabb jövedelműek.

 

Jelenleg a fővárosi és a szabolcsi átlagbérrel is szinte ugyanakkora THM-mekkel igényelhető lakáshitel. Például a 15 millió forintos 20 éves futamidejű lakáshitelt a Bank360.hu lakáshitel kalkulátora 7,06 és 7,30 százalék közötti THM-mel ajánlja, havi 115-117 ezer forintos törlesztővel a legalább 450 ezret keresőnek és az ennél kétszázezerrel kevesebbet keresőnek egyaránt.

 

A 10 millió forintos 12 éves futamidejű lakáskölcsönért 7,06-7,30 százalékos THM mellett havi 102-103 ezer forintos törlesztőrészletet kell fizetni a fővárosi és a szabolcsi átlagkereset összegét keresőnek is. (Egyes bankok 500, 600, 800 vagy egymillió forint feletti jövedelemnél kamatkedvezményt nyújthatnak, amivel elérhető 7 százalék alatti THM is, de ezzel a havi törlesztő csak egy-kétezer forinttal csökken.)

 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Nyolcvannégyszeres különbség: van vármegye, ahol százezer magyarra egyetlen új lakás jutott
2023-08-12

Nyolcvannégyszeres különbség: van vármegye, ahol százezer magyarra egyetlen új lakás jutott

Látványos különbségek olvashatók ki az országon belül a friss ingatlanadatokból. A szakadék olyan mély, hogy van, amiben 84-szeres az eltérés. A szegényebb térségekben lefelé mennek az árak. Van olyan vármegye, ahol százezer lakosra egy új lakás jutott.

Elolvasom
Mennyi személyi kölcsönt kaphatok, ha átlagbért keresek?
2023-12-23

Mennyi személyi kölcsönt kaphatok, ha átlagbért keresek?

A kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 14 százalékot nőtt egy év alatt, októberben 375 ezer forint volt. Megnéztük, hogy átlagbérrel mennyi személyi kölcsönt tudtunk felvenni egy évvel ezelőtt, és mennyit most.

Elolvasom
Egyre olcsóbbak a lakáshitelek, de még jóval drágábbak, mint három éve
2024-01-22

Egyre olcsóbbak a lakáshitelek, de még jóval drágábbak, mint három éve

Januártól már 7 százalék körüli THM-mel vehetünk fel 10 millió forintos lakáshitelt átlagbérrel, míg egy éve még 10 százalék körül járt a teljes hiteldíj mutató. Három évvel ezelőtt azonban 4 százalékos THM-re is lehetett kölcsönt kapni, aminek 12-14 ezerrel kisebb volt a törlesztője.

Elolvasom
Szegényebb megyében vennél fel személyi kölcsönt? Nem lesz egyszerű!
2023-01-23

Szegényebb megyében vennél fel személyi kölcsönt? Nem lesz egyszerű!

Egy átlagos fővárosi bérből élő közel 10 millió forinttal több lakáshitelhez és kétszer annyi személyi kölcsönhöz juthat hozzá, mint egy szabolcsi igénylő. A magasabb jövedelműek több kedvezményhez juthatnak hozzá. 

Elolvasom
Akár tízmillió forintot is spórolhat most egy átlagos lakáshiteles a hitelkiváltással
2024-01-30

Akár tízmillió forintot is spórolhat most egy átlagos lakáshiteles a hitelkiváltással

Aki tavaly januárban vett fel egy átlagos lakáshitelt, és most újra cseréli a kölcsönét, az akkori 120-125 ezres törlesztőrészletét 80-90 ezer forintra mérsékelheti. Összességében 8-10 millió forinttal csökkenhet a teljes visszafizetendő összeg. 

Elolvasom
Kamatcsökkentések után mennyi a 15 milliós lakáshitel törlesztője?
2024-02-05

Kamatcsökkentések után mennyi a 15 milliós lakáshitel törlesztője?

Már átlagos jövedelemmel hozzájuthatunk 7 százalék alatti THM-es lakáshitelhez. 15 millió forintos, 20 éves futamidejű kölcsön havi törlesztésében pár ezer forint bankonként a különbség, még akkor is, ha 300 ezer vagy 600 ezer forint nettó jövedelemmel igényeljük.

Elolvasom
Egymás alá ígérnek bankok: náluk a legolcsóbbak a 20 milliós lakáshitelek
2024-02-16

Egymás alá ígérnek bankok: náluk a legolcsóbbak a 20 milliós lakáshitelek

A januári újabb kamatplafon bevezetése óta egymást előzgetik a bankok a legolcsóbb lakáshitelekért folyó verseny élmezőnyében. Most a korábbi első vette vissza a helyét egy lendületes kamatvágással. Utoljára 2022 májusában láthattunk ekkora THM-eket.

Elolvasom
Tényleg 50 ezer forinttal csökkent januárban az átlagbér? Kiszámoltuk!
2024-03-29

Tényleg 50 ezer forinttal csökkent januárban az átlagbér? Kiszámoltuk!

Hihetetlennek tűnő adat látott napvilágot: januárban nemhogy nőttek volna a fizetések az év elején szokásos béremelések miatt, hanem még 50 ezer forinttal csökkent is az átlagkereset. Megmagyarázzuk, hogyan lehet ez.

Elolvasom
Megváltozott a munkaviszonyod? A NAV máris üzen a mobilodra
2024-05-28

Megváltozott a munkaviszonyod? A NAV máris üzen a mobilodra

A NAV szeme már nemcsak mindent lát, hanem ezt meg is osztja velünk. Májustól már üzen is, ha változik valami a foglalkoztatásunkban, így azonnal megtudjuk, bejelentett-e rendesen az új cégünk.

Elolvasom
Tíz százalékot vertek a béremelések az inflációra
2024-07-24

Tíz százalékot vertek a béremelések az inflációra

Sokkal jobban nőtt a reálbér az elmúlt félévben, mint amennyire visszaesett a csúcsinfláció tetőfokán 2023-ban. Májusban 10 százaléknál nagyobb volt különbség az átlagkereset emelkedése és az éves pénzromlás között.

Elolvasom
Ekkora lakáshitel felvételéhez elegendő az átlag- és a mediánbér
2024-07-30

Ekkora lakáshitel felvételéhez elegendő az átlag- és a mediánbér

433 600 forint nettó bért vihetett haza májusban egy átlagos munkavállaló kedvezmények nélkül. Ekkora jövedelemmel jelenleg egy közel 30 millió forintos lakáshitel felvételére van lehetőség, de a futamidő nyújtásával akár nagyobb hitelösszeg is elérhető.

Elolvasom
Forintra ennyi lesz a minimálbér 2025-ben
2024-11-25

Forintra ennyi lesz a minimálbér 2025-ben

Aláírták a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek hároméves bérmegállapodása a minimálbér és a garantált bérminimum összegéről. Ennek értelmében a bruttó minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra emelkedik.

Elolvasom