Tipp & tanács

Ezer milliárd forintot oszt ki az állam, figyelje a számláját, mikor érkezik a pénz

Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!
2024-01-24|Frissítve: 2024-02-05

Az első negyedévben fizeti ki az állampapírokra a lakossági befektetőknek a legtöbb kamatot a magyar állam. A pénzt nem fektetik be automatikusan új kötvényekbe, mindenkinek magának kell intézkednie a kamatokról és a lejárt állampapírok után kapott összegről. 

 

Hatalmas pénzösszeghez jutnak az államtól a kisbefektetők az első negyedévben. A lakossági állampapírok kamatára és a lejárt állampapírok után több mint ezer milliárd forintot fizet majd az állam. A múlt hét végén már fizetett kamatot a PMÁP-ok közül a 2033/I sorozat, és a hét végén esedékes a 2027/J sorozatnál a kamatfizetés. A kisbefektetők csak e két állampapír után mintegy 150 milliárd forintnyi kamatot kapnak. 

 

Pusztán a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) kamatfizetése meghaladhatja a 750 milliárd forintot az első negyedévben, de februárban le is jár egy sorozat, amelyben több mint 105 milliárd forint van. A Bónusz Magyar Állampapírokra (BMÁP) is több tízmilliárd forintnyi kamatot fizet az állam, a Egyéves Magyar Állampapírok (1MÁP) is folyamatosan járnak le minden héten. Ezt a pénzt pedig nem árt újra befektetni, ugyanis nem vásárol belőlük automatikusan új értékpapírokat sem a kincstár, sem más szolgáltató. Már egymillió forint befektetés is 150-160 ezer forintot fialhat egy év alatt, ezt érdemes rögtön tovább kamatoztatni.

 

A Magyar Államkincstárnál értékpapírszámlát vezető ügyfelek sms-értesítést kapnak, amikor megérkezik a kamat a számlájukra. Nem biztos azonban, hogy minden befektetési szolgáltató így tesz majd, ezért akinek állampapírjai vannak, jól teszi, ha odafigyel a kamatfizetési napokra. 

 

Pénzeső jön februárban

 

Február második felében indul be igazán a kifizetés. 21-én lejár a 2024/I sorozat, amelyben az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) honlapja szerint több mint 105,5 milliárd forint van. Egy nappal korábban esedékes a 2025/I, a 2026/J és a 2030/I sorozatok kamatfizetése, február 21-én fizeti ki a kamatot a 2029/I, ezt követi 23-án a 2028/I sorozat, 24-én pedig a 2027/K. Összesen akár 360 milliárd forintnyi kamat is a befektetők számlájára kerülhet ezáltal. 

 

Márciusban is mintegy 240 milliárd forintnyi kamat várható a PMÁP-okból, ekkor esedékes a 2030/J, a 2029/J, a 2027/I és a 2025/K állampapírok kamatfizetése. Az év hátralévő része csöndesebb lesz, az egyes hónapokban egyelőre várhatóan csak néhány tízmilliárd forintnyi kamat terheli majd az államot, emellett két kisebb sorozat jár le, az egyik szeptemberben, a másik decemberben. 

 

Aki továbbra is PMÁP-ban szeretné tartani a pénzét, egyelőre csak a 2032/I sorozatot választhatja, amely az idén egyáltalán nem fizet kamatot, az első alkalom, hogy a befektetők kamathoz juthatnak, 2025 áprilisában lesz. Kezdetben az éves kamat 9,9 százalék, vagyis időarányosan 13,8 százalékos kamatot kapnak majd az állampapír-tulajdonosok. Az ÁKK feltehetően a kifizetésekkel alaposan megterhelt január, február és március miatt döntött úgy, hogy a tavaly november végén piacra dobott új PMÁP első kamatfizetésével csaknem másfél évet vár majd. 

 

Milyen lehetőségek vannak?


Aki állampapírban gondolkodik, a már említett PMÁP mellett választhatja még a három hónapos diszkontkincstárjegyek (dkj) hozamát követő BMÁP-ot, ennek az aktuális kamata 9,31, illetve 8,01 százalékos. A BMÁP-ok egyelőre a 3 havi dkj-hozam fölött 1,5 százalékpontos kamatot fizetnek, a legutolsó ilyen aukción 6,93 százalékos átlaghozam alakult ki, ez alapján az egyik kötvény hozama akár emelkedhet is, a másiknál viszont csökkenéssel kell számolni már februárban. Új állampapír a FIX MÁP, amely szintén negyedévente fizet kamatot három éven át, ennek mértéke évi 7 százalék, és rövidebb futamidejű  lakossági papírok is vannak ennél valamivel kisebb kamattal. A magánszemélyek ezek mellett intézményi kötvényeket és dkj-t is vásárolhatnak. 

 

A Magyar Államkincstár kizárólag állampapírokat forgalmaz, de a befektetési szolgáltatóknál, bankoknál, brókercégeknél más értékpapírok is elérhetők, köztük befektetési alapok, kötvények és részvények is. Néhány banknak már van vonzó betéti ajánlata is, 7-8 százalékos kamattal.

 

Promóció
Google logóÁllítsd be a Bank360-at
megbízható forrásnak!

Kapcsolódó cikkek

Jó hírt kaptak a kisbefektetők: így emelkednek az állampapírok kamatai az idén 
2024-01-12

Jó hírt kaptak a kisbefektetők: így emelkednek az állampapírok kamatai az idén 

Aki jól bevásárolt az elmúlt években az inflációt követő állampapírokból, az idén különösen jól jár. A közzétett hivatalos 2023-as inflációs adat alapján 18-19 százalékos kamatot fizet majd a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). A kamatfordulóknál érdemes odafigyelni, mert a kifizetett kamatot nem fektetik be automatikusan, arról nekünk kell dönteni. 

Elolvasom
A szívbajt hozta a Mobilkincstár az állampapírok tulajdonosaira
2024-01-21

A szívbajt hozta a Mobilkincstár az állampapírok tulajdonosaira

Megállhatott az ütő sok állampapír-tulajdonosban, aki a pénteki kamatfizetés után ránézett az államkincstári számlájára. Azon ugyanis eltűntek a 2027/B papírjai. A technikai hibát csak szombatra sikerült orvosolni a megújítás óta nem először megzavarodó rendszerben.

Elolvasom
Jövő héttől két új állampapír érkezik, az egyéves kamata viszont csökken
2024-01-02

Jövő héttől két új állampapír érkezik, az egyéves kamata viszont csökken

Új lakossági állampapírokat vehetnek a befektetők jövő hétfőtől. A Fix MÁP 7 százalékos kamatot fizet majd, az új BMÁP kamatbónusza magasabb lesz a réginél. Az egyéves állampapír kamata viszont 8-ról 6,5 százalékra csökken.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Évtizedes trend a lakáshiteleknél: a használt ingatlanok uralják a piacot
2026-07-13

Évtizedes trend a lakáshiteleknél: a használt ingatlanok uralják a piacot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) júliusban publikált adatai szerint idén májusban a frissen kihelyezett 253,33 milliárd forint lakáscélú hitelből 187,60 milliárdot, vagyis a teljes összeg bő 74%-át vették fel használt lakás vásárlására. Ez az arány pedig nem is mondható kifejezetten magasnak, ugyanis az elmúlt évtized adatait vizsgálva azt mondhatjuk, több olyan év is volt, amikor a használt lakás vásárlására felvett hitelek aránya még ennél is magasabb volt a teljes kihelyezésen belül. Az alábbiakban azt fogjuk megvizsgálni, mégis, hogyan alakult a különböző lakáshitelcélok súlya az elmúlt évtizedben.

Elolvasom
Tanulunk is, miközben nyaralunk
2026-07-12

Tanulunk is, miközben nyaralunk

A hagyományos, pihenésre épülő „fly and flop” (repülj és pihenj) nyaralások korszakát egyre inkább felváltja az úgynevezett „skilliday”, vagyis a készségfejlesztő nyaralás. A Mastercard több mint 27 000 utazó bevonásával, 28 európai országban végzett reprezentatív kutatása szerint az európaiak közel fele azt tervezi, hogy következő nyaralása során valamilyen új készséget sajátít el.

Elolvasom
Az Otthon Start árnyoldala: az elmúlt évben kifeszítettebbek lettek a lakáshitelek
2026-07-10

Az Otthon Start árnyoldala: az elmúlt évben kifeszítettebbek lettek a lakáshitelek

Megjelent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei év első negyedévének adatait ismertető, Lakossági jelzáloghitelek befogadáskori LTV mutatója című jelentése. A kiadvány megállapítása szerint 2026. első negyedévben az LTV átlagos értéke 67% körül alakult, ami enyhe csökkenést jelent az 2025. negyedik negyedévi 68%-hoz képest. Ugyanakkor változatlanul elmondható, hogy az egyes megyék között jelentős különbségek figyelhetők meg az ingatlanfedezetek átlagos megterheltsége tekintetében – ez az arány Pest megyében volt a legalacsonyabb, 64,1%, míg a sor másik végén Jász-Nagykun-Szolnok megye állt 72%-kal. A 2021 óta eltelt időszakot vizsgálva egyértelműen megállapítható, hogy az utóbbi években emelkedett az ingatlanfedezetek átlagos megterheltsége, de már a tavalyi évhez viszonyítva is látványos az emelkedés.

Elolvasom