Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Tipp & tanács

Mit tehet a szülő, hogy a gyereke be legyen biztosítva a baj ellen?

2024-09-26|Frissítve: 2024-12-05

Ha baleset éri a gyereket, többféle biztosítás is fizethet egyszerre. Az állami tanulóbiztosítás egyre nevetségesebb összeget térít, érdemes kiegészítőt választani mellé. Ha nagy a baj, és nincs segítség, akkor pereskedni is lehet. 

 

Elkezdődött az iskola, minden szülő aggódva figyelheti, a gyereke épségben ér-e haza. Sokféle baleset érheti ugyanis a gyereket az iskolában és azon kívül is, és ezek sokszor nem csak fájdalmasak, de anyagilag is megterhelik a családot. Nem véletlen, hogy több mint tíz év pereskedés után a Kúria 243 millió forintnyi kártérítést és havi 1,8 millió forint járadékot ítélt meg annak a családnak, amelyben egy kisfiút még óvodás korában ért súlyos baleset. 

 

A gyerek egy répadarabot nyelt félre, amely megakadt a torkán. A mentőknek sikerült újraéleszteni, de az oxigénhiányos állapotnak maradandó következményei lettek: a kisfiú értelmi sérült lett, teljesen lebénult és 24 órás felügyeletre szorul az élete végéig. A gyerek nem épülhet fel, az ellátása pedig hatalmas összegbe pénzbe kerül, amit nehéz előteremteni, amíg a család nem kapja meg a kártérítést. Ilyen súlyos baleset szerencsére ritkán történik, de egy kisebb sérülés is felboríthatja a család életét, érdemes ezért felkészülni az ilyen esetekre. 

 

  1. Az állami tanulóbiztosítás van, de jelképes

 

Balesetbiztosítása minden 3-18 éves gyereknek van, az állami köti meg az úgynevezett gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítást. A biztosítók pályázhatnak erre, jelenleg a CIG Pannónia és a Groupama nyújtja a szolgáltatást. Az állami gyerekbiztosítás legnagyobb hibája az, hogy 2003 óta nem nyúltak hozzá a biztosítási összeghez, vagyis egy csonttörésre (a káresemények 99,5 százaléka csonttörés) most is ugyanúgy 3 ezer forintot kap a gyerek, mint 21 évvel ezelőtt. Csakhogy most már ez a pénz legfeljebb egy csomag akciós fájdalomcsillapítóra elég, a többi költséget, hogy vinni kell a gyereket az orvoshoz, egy könnyített gipsz felhelyezését már nem fedezi. Ha nagyobb a baj, még nevetségesebb a kártérítés, 100 százalékos rokkantság esetén például 300 ezer forint. 

 

  1. Érdemes keresni kiegészítő biztosítást

 

Éppen ezért érdemes az állami biztosítás mellé kiegészítő biztosítást is kötni. Ilyet az állami tanulóbiztosítást nyújtó cégeknél is köthetnek a családok, de máshol is vannak ilyen lehetőségek. Ezek díja és fedezetei között persze hatalmas különbségek vannak, de alapvetően havonta néhány száz, maximum ezer forintért, egy-két gombóc fagylalt áráért, már sok helyen megköthető a kiegészítő védelem. 

 

Vannak olyan biztosítások, amelyek az egész családra megköthetők, és olyanok is, amelyek egészségbiztosítást is tartalmaznak, tehát nem csak baleset, de betegség idején is fizetik a kórházi ellátást vagy magánorvost, ezek díja évente több tízezer forint is lehet. 

 

lakásbiztosítások egy részéhez is kapcsolható kiegészítő balesetbiztosítás a családtagokra. A legegyszerűbb kiegészítőkkel is elérhető azonban, hogy egy csonttörésre több tízezer, baleseti rokkantság esetén pedig több millió forintot kapjon a gyerek és családja.

 

  1. A felelősségbiztosítás is fizethet

 

Sok esetben más hibájából szenved balesetet a gyerek, például közlekedési balesetben sérül meg. Magyarországon 2023-ban a rendőrség közlése szerint 1400 gyerek sérült meg közlekedési balesetben. 

 

Ilyenkor a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás is fedezheti a károkat. Érdemes az összes balesettel kapcsolatos kárigényt benyújtani a biztosítónak. Ha például a gyerek elesett biciklivel, mert egy autós nem adott neki elsőbbséget, akkor nem csak a megsérült kerékpár javítási költségét téríti meg a biztosító, de a gyerek kezelésével kapcsolatos kiadásokat, vagy a szülő munkából való kiesésének költségét is fizetnie kell. 

A lakásbiztosítások is jellemzően tartalmaznak felelősségbiztosítást

 

  1. Mindegyik biztosítás fizet

 

A vagyonbiztosításoknál tiltja a törvény, hogy nyerészkedjen a biztosított, például ha van két lakásbiztosítása, és betörik az ablak, akkor nem fizettetheti ki kétszer is az üvegcserét a két biztosítóval. Ilyenkor a két cég megegyezik egymással, melyik milyen arányban téríti meg a kárt. 

Az életbiztosításoknál és a balesetbiztosításoknál azonban más a helyzet, hiszen egy törött láb értékét nem lehet meghatározni. Akinek több balesetbiztosítása is van több biztosítónál, mindegyiknél felveheti a kártérítést, és ezek az összegek összeadódnak. 

 

Érdemes ezért utánanézni, van-e például a lakásbiztosításban kiegészítő balesetbiztosítás a családtagokra, vagy a gyerek bankkártyája tartalmaz-e valamilyen balesetbiztosítást, amely ilyen esetben fizet. 

 

  1. A megelőzés a legfontosabb

 

A gyerekeket érő balesetek közül sokat meg lehetne előzni, ha jobban vigyáznának magukra. Ehhez azonban ezt is meg kell tanulniuk, a szülőknek meg kell őket tanítani arra, mi veszélyes, és hogyan kerülhetik el a bajt. Például hogyan közlekedjenek biztonságosan gyalogosan, kerékpárral vagy rollerrel. Néhány hete Gyálon egy 16 éves lányt azért gázolt halálra a vonat, mert a telefonján zenét hallgatott, nyomkodta a gombokat, ezért nem vette észre az érkező szerelvényt.

 

Vannak persze esetek, amikor más hibájából történik a baleset. Ha ilyenkor a biztosító nem téríti meg a kárt, a szülők bíróságon is kijárhatnák a megfelelő kártérítést. Ez azonban hosszú évekig is eltarthat, és egyáltalán nem biztos, hogy a károkozón be lehet hajtani a megítélt összeget. 

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Balesetbiztosítás 2024
2023-06-05

Balesetbiztosítás 2024

Mi a balesetbiztosítás és mire jó? Mikor érdemes megkötni? Minden, amit tudni érdemes a balesetbiztosításról 2024-ben.

Elolvasom
Ettől félünk a nyaraláson a legjobban: lopás, baleset, rossz idő
2022-05-05

Ettől félünk a nyaraláson a legjobban: lopás, baleset, rossz idő

Sokkal jobban félnek attól a magyar turisták attól, hogy a nyaralás alatt megbetegednek, balesetet szenvednek vagy meglopják őket, mint, hogy rossz lesz az idő, vagy csalódást okoz a szállás.

Elolvasom
Otthon is történhet baj: hogyan biztosítsuk a saját testi épségünket háztartási balesetek esetére?
2021-04-06

Otthon is történhet baj: hogyan biztosítsuk a saját testi épségünket háztartási balesetek esetére?

A koronavírus-járvány miatt bevezetett intézkedések miatt egyre többen dolgoznak otthonról, vagy maradnak otthon, hogy az otthon tanuló gyerekekre vigyázzanak. Ez a járvány miatt most szükséges, más téren viszont akár veszélyforrás is lehet, hiszen megszaporodhatnak a háztartási balesetek - ahogyan azt az első hullám idején is tapasztalhattuk. A balesetek nem feltétlenül előzhetők meg, az anyagi vonzataira azonban fel lehet készülni.

Elolvasom