Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Külföldi kötvényekbe és befektetési alapokba is mehetett az állampapírhozamból

2024-03-07|Frissítve: 2024-08-14

Újabb rekordot döntött a háztartások értékpapír-állománya. Az állampapírokat  januárban újfent lekörözték a befektetési alapok. A külföldi kötvényeket pedig szokatlanul nagy mennyiségben vásárolták januárban a kisbefektetők. 

 

Januárban sem csökkent a lakosság megtakarítási kedve, összesen 372 milliárd forintnyi friss pénzzel gyarapodtak az értékpapírszámlák a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. A háztartások teljes értékpapír-állománya ezzel új lélektani határt ért el, átlépte a 24 ezer milliárd forintot. 

 

A legnagyobb mennyiségben még mindig állampapírt tartanak a kisbefektetők, január végén 12 732 milliárd forintnyi volt a számlájukon, összesen 174,3 milliárd forintnyi friss pénzből vettek állampapírokat. Ami változott a korábbi hónapokhoz képest, hogy ezúttal már nem csak a hosszú lejáratú kötvényeket vette a lakosság, hanem az egyéves vagy annál rövidebb értékpapírokat is kereste. 75,4 milliárd forintért vett a lakosság rövid futamidejű forint állampapírokat,  holott 2023 második felében minden hónapban nettó eladó volt ezen a piacon. 

 

A banki kötvényekbe is került némi új pénz, így a háztartásoknál lévő állomány 640 milliárd forintra hízott, a többi vállalati kötvény viszont továbbra sem vonzza a kisbefektetőket, kevesebb mint 22 milliárd forint maradt ezekben. 

 

A befektetési alapok taroltak

 

Zsinórban a második hónapja verik már az állampapírokat a befektetési alapok értékesítési eredményei. Januárban is ezek a konstrukciók voltak a legnépszerűbbek, 196,7 milliárd forintnyi friss megtakarítást vonzottak. Valószínűnek tűnik, hogy lejáró lakossági állampapírok, valamint a kifizetett hozamok egy része is befektetési jegyekbe került át. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is arról beszélt egy sajtótájékoztatón csütörtökön, hogy a lejáró lakossági állampapír-állományok egy részét nem forgatják már vissza állampapírokba. 

 

Az viszont továbbra is kérdéses, hogy a kisbefektetők mennyire megfontoltan választanak befektetési alapot. A rövid kötvényalapok visszatekintő hozamai nagyon vonzóak, és a legtöbb megtakarítás ezekbe kerül, az idén viszont a csökkenő hozamszint miatt már aligha érnek el a tavalyihoz hasonló 15-20 százalékos hozamokat. A lelkes kisbefektetők vásárlásainak köszönhetően mindenesetre a háztartásoknál lévő hazai kibocsátású befektetési jegyek állománya január végére 9 ezer milliárd forint fölé emelkedett - első ízben a történelem során. Tették ezt annak ellenére, hogy az állampapírokkal szemben a befektetési jegyek hozama nem adómentes, és tavaly júliustól az ingatlanalapok kivételével már szociális hozzájárulási adót (szochót) is kell utánuk fizetni.

 

A Mikulás januárban is itt maradt 

 

A részvénybefektetők jártak a legjobban januárban, összesen több mint 78 milliárd forintot kerestek a Budapesti Értéktőzsdén forgó papírokon. A Mikulás rali tehát nem csak decemberben hozott sok pénzt, de az idei év első hónapjában is folytatódott. A magas árfolyamok láttán persze sokan kiszálltak, de így is rekordot döntött a kisbefektetők részvényállománya, a hónap végén megközelítette az 1658 milliárd forintot. 

 

Ennek a nagyobbik hányada úgynevezett “egyéb monetáris intézmények” által kibocsátott részvény volt, vagyis bankpapír. Összesen 882 milliárd forintnyi hazai bankrészvénnyel rendelkezik a magyar lakosság, ez nagyrészt OTP lehet. Bár a 17 ezer forint fölötti árfolyamok láttán többen is kiszálltak a részvényből, még mindig sokan várhatják izgatottan a bank 2023-as negyedik negyedévi jelentését, amelyet péntek hajnalban tesznek közzé. 

 

A külföldi kötvényekre is rárepültek sokan

 

Nem csak magyarországi, de külföldi értékpapírokba is sok pénzt fektettek a magyarok januárban. Összesen 111,6 milliárd forintnyit, ami rekordnak számít az elmúlt három évben, azóta, hogy az MNB ezt a statisztikát közzéteszi. A hazai háztartások már több mint 2317 milliárd forintot tartanak külföldi értékpapírokban, ez is rekord. 

 

Szokatlanul nagy összeg, csaknem 95 milliárd forintnak megfelelő devizáért vásárolt a lakosság külföldi kötvényeket, már több mint 612 milliárd forintnyi ilyen értékpapír van a kisbefektetőknél. A befektetési jegyek is népszerűek, a külföldi alapkezelők papírjaiban 1040 milliárd forintot tartanak a magyarok. Mindezeken felül van még 664 milliárd forintnyi külföldi részvényük is a hazai kisbefektetőknek.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Tíz hasznos tipp, ha be akarod fektetni az állampapírod kamatát
2024-02-26

Tíz hasznos tipp, ha be akarod fektetni az állampapírod kamatát

Több százmilliárd forintnyi kamatot fizetnek ki februárban és márciusban a Prémium Magyar Állampapírokra. Az új lakossági állampapírok viszont már nem olyan vonzók, mint egy éve. Mibe érdemes fektetni ezt a pénzt és mire kell figyelni a döntésnél?

Elolvasom
Mostantól maximum évi 1,2 millióért lehet venni a legmagasabb kamatú állampapírból
2024-02-12

Mostantól maximum évi 1,2 millióért lehet venni a legmagasabb kamatú állampapírból

Olyan magasra ugrott a legjobb hozamot adó állampapír kamata, hogy a kormány éjszakai rendeletében évi 1,2 millió forintban maximalizálta azt az összeget, amennyiért egy kiskorú számára Babakötvényt lehet venni.

Elolvasom
Jó hírt kaptak a kisbefektetők: így emelkednek az állampapírok kamatai az idén 
2024-01-12

Jó hírt kaptak a kisbefektetők: így emelkednek az állampapírok kamatai az idén 

Aki jól bevásárolt az elmúlt években az inflációt követő állampapírokból, az idén különösen jól jár. A közzétett hivatalos 2023-as inflációs adat alapján 18-19 százalékos kamatot fizet majd a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). A kamatfordulóknál érdemes odafigyelni, mert a kifizetett kamatot nem fektetik be automatikusan, arról nekünk kell dönteni. 

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Az olcsóbb modellek után jövőre a kínai prémiumautók tarolhatják el az európai piacot
2025-12-15

Az olcsóbb modellek után jövőre a kínai prémiumautók tarolhatják el az európai piacot

Látványosan gyors átalakulás zajlik a magyar autópiacon, amelyen a kínai márkák olcsóbb modelljei villámgyorsan szereztek stabil részesedést. A vásárlók nyitottsága, a kereskedők átalakuló szerepe, az egyszerűbb gyártási és konfigurációs modell, valamint az árak olyan versenykörnyezetet hoztak létre együttesen, amelyben az erős szabályozói nyomásnak is kitett hagyományos márkáknak radikálisan alkalmazkodniuk kell.

Elolvasom
Hitelboom 2025-ben: történelmi csúcsra pörgött a lakáshitel és a személyi kölcsön
2025-12-15

Hitelboom 2025-ben: történelmi csúcsra pörgött a lakáshitel és a személyi kölcsön

Már az idei év első tízhavi eredményei alapján is biztosan kijelenthető, hogy 2025-ben a lakáshitelpiacon és a személyi kölcsönök piacán is éves rekord születik.

Elolvasom
Fontos határidők: eddig lehet befizetni a pénztárakba év végén
2025-12-15

Fontos határidők: eddig lehet befizetni a pénztárakba év végén

Az év vége mindig fontos időszak a pénztárak életében, a tagok ugyanis a decemberi befizetésekkel még ki tudják használni az évi akár 150 ezer forintos adó-visszatérítést. Az egészségpénztárak és az önkéntes nyugdíjpénztárak zöme ilyenkor valamilyen kedvezménnyel is készül, ahhoz azonban, hogy ezeket ki tudjuk használni, a határidőkre is figyelni kell. Fontos, hogy a befizetést ne hagyjuk az utolsó utáni pillanatra, különben elveszik a lehetőség.

Elolvasom