Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor

Háromból két értékpapírszámla már kamatadómentes a brókercégeknél

2024-11-21|Frissítve: 2025-03-18

 

Hatalmas profitot értek el most is a befektetési vállalkozások, de egyre kisebb az esély az új rekordra. Ennek egyik oka, hogy egy nagy piaci szereplő beolvadt az ír anyacégébe, de a megemelt adók is nehezítik a brókerek életét. Az ügyfélszámlák csaknem kétharmada már olyan konstrukció, amelyekkel a kapott hozam és kamat adómentessé tehető. 

 

Még mindig sokat keresnek a brókerek - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. A befektetési vállalkozások az idei év első kilenc hónapjában 39,8 milliárd forintos eredményt értek el a befektetési szolgáltatásaikon, ami 13 százalékkal több a tavalyinál, és történelmi rekord annak dacára is, hogy az egyik piaci szereplő, az Interactive Brokers Central Europe már nem küld adatot a jegybanknak, miután augusztus 1-jén beolvadt az Interactive Brokers Irelandbe. 

 

Jelentős piaci szereplőről van szó

 

Az MNB Aranykönyve szerint igen jelentős piaci szereplőről van szó, tavaly ennek a cégnek 19,6 milliárd forint volt az adózott eredménye, ezzel a második legnyereségesebb brókercég volt a piacon. Az, hogy ez a társaság már nem szolgáltat adatokat, minden MNB-s értékpapírpiaci adatsoron látszik. A brókercégeknél vezetett értékpapírszámlák száma 150 ezerrel csökkent a harmadik negyedévben, de a tartós befektetési számlák (TBSZ) és a nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) száma még így is nőtt. 

 

A befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer számla volt szeptember végén, ebből több mint 160 ezer volt a TBSZ és csaknem 32 ezer a NYESZ, vagyis a számlák csaknem kétharmada kamatadó- és szochomentességet ígér. Ez nem jelenti azt, hogy az ügyfelek kétharmada is adómentesen próbál megtakarítani, hiszen egy-egy ügyfélnek több TBSZ-e is lehet, ezeket a számlákat ugyanis évente újra kell nyitni, ha valaki újabb összeget szeretne így befektetni. 

 

Az illetékek emelése is érinti a cégeket

 

A befektetési vállalkozásoknál kezelt ügyfélvagyon szeptember végén meghaladta a 7600 milliárd forintot, ez valamelyest elmarad a félév végén mért 7877 milliárdos rekordtól, ami szintén annak is köszönhető, hogy az Interactive Brokers már nem szolgáltat adatokat. Augusztusban főleg emiatt mintegy 350 milliárd forinttal csökkent az állomány. A TBSZ-eken lévő vagyon mindenesetre már megközelítette a 2450 milliárd forintot, NYESZ-en pedig 144 milliárdot tartottak az ügyfelek, mindkét érték történelmi rekordnak számít.

 

A befektetési szolgáltatások bevételei és kiadásai csökkentek a szektorban tavalyhoz képest nagyjából 20 százalékkal, ennek is lehet az oka a kiesett piaci szereplő. Az adózás előtti eredmény és az adózott eredmény is visszaesett, előbbi 18 százalékkal 37,9 milliárd forintra, az utóbbi 21,5 százalékkal 33,6 milliárdra. Ezek alapján elmaradhat az idén a szektorban a rekord nyereség, és nem csak amiatt, hogy az Interactive Brokers már nem a magyarországi felügyeletnek küldi az adatait. 

 

Augusztustól a brókercégek is fizethetik a megemelt tranzakciós illetéket, októbertől pedig a ezen felül devizakonverziós kiegészítő illeték is terheli a pénznemváltással együtt járó tranzakcióikat.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Álomprofitokat söpörnek be a magyar brókercégek
2023-12-07

Álomprofitokat söpörnek be a magyar brókercégek

A pénzüket az infláció ellen védő ügyfelek kitömték profittal a brókercégeket. A befektetési szolgáltatók kilenc hónap alatt csaknem akkora nyereséget értek el, mint tavaly egész évben. Több százezren nyitottak értékpapírszámlát, és ezek közül sok landolt a brókercégeknél.   

Elolvasom
TBSZ: tartós menekülési útvonal a kamatok szochója elől
2023-07-19

TBSZ: tartós menekülési útvonal a kamatok szochója elől

2023. július elsejétől a kamatjövedelmekre is kivetették a szochót. A befektetők számára a kevés menekülési út egyike a tartós befektetési számla (TBSZ), amivel szocho és kamatadómentessé tehető az a hozam, amit a pénzük évek alatt termel.

Elolvasom
Nem csillapodik a TBSZ-őrület, tömegek mentik a pénzüket a kamatadó elől
2024-08-07

Nem csillapodik a TBSZ-őrület, tömegek mentik a pénzüket a kamatadó elől

A kamatjövedelmekre kivetett szocho bevezetése óta 83,5 ezren nyitottak tartós befektetési számlát, több ezren NYESZ-t, hogy ne kelljen ezt megfizetni. Háromból két új értékpapírszámla már valamilyen adókedvezményes konstrukció. TBSZ-eken az első félév végén 5367 milliárd forintnyi értékpapírt tartottak a magyarok, másfélszer annyit, mint az eredetileg ideiglenesen kivetett szocho előtt, ami most augusztustól már véglegessé vált.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Ismét változik az Otthon Start, jöhetnek a zártkerti ingatlanok is
2025-12-11

Ismét változik az Otthon Start, jöhetnek a zártkerti ingatlanok is

Január 1-től már nemcsak a belterületi lakásokra lehet majd felvenni az Otthon Start Program támogatott lakáshitelét.

Elolvasom
4,8 százalékos kamatot biztosít a Gránit Bank új prémium bankszámlája
2025-12-10

4,8 százalékos kamatot biztosít a Gránit Bank új prémium bankszámlája

A Gránit Banknál számlát nyitó ügyfeleknek új Prémium bankszámlát és ahhoz kapcsolva – napi kamatjóváírással, lekötés nélkül – 4,8 százalékos kamatot fizető Prémium Megtakarítási számlát kínál a Bank. A megtakarítási számlára az ügyfél által átvezetett összeghez naponta íródik jóvá a kamat, ami így összesen évi 4,92 százalékos hozamot (EBKM) biztosít.

Elolvasom
Felelős öngondoskodás állami támogatással: ne hagyd veszni a lehetőséget!
2025-12-10

Felelős öngondoskodás állami támogatással: ne hagyd veszni a lehetőséget!

Az év vége közeledtével nagyobb figyelem hárul az önkéntes nyugdíjpénztárakra, hiszen a pénztári számlákra az utolsó hetekben befizetett összegekkel még jelentősen befolyásolni tudjuk, hogy mekkora adó-visszatérítésre lehetünk jogosultak a következő évben. Ezt minden pénztártagnak érdemes észben tartania, ha pedig valaki még nem tag, akkor az év ezen időszaka kiváló alkalom arra, hogy azzá váljon.

Elolvasom