Gyakori kérdések

  • Hogyan válasszak hitelt?

    A bankok kínálatából számos hiteltípus közül választhatsz, az aktuálisan kitűzött célodnak megfelelően. Ha még nem tudod, mi lenne a jó döntés, nézd meg hitelekről szóló tartalmainkat.

  • Melyek minősülnek adómentes kamatjövedelemnek?

    A kamatadó mértéke 20 százalék, ez alól mentesülnek a következő kamatjövedelmek:

    • a lakástakarék-pénztár által jóváírt kamat,
    • a nyugdíj-előtakarékossági számlán jóváírt kamat,
    • a gyámhatósági betét kamata.
  • Mi az a kamatperiódus?

    Azt mutatja meg, hogy mennyi ideig lesz biztosan fix a hitel kamata. A bankok eltérő kamatperiódusokat kínálnak, elérhető rövidebb, hosszabb, akár 15, vagy 20 évig is változatlan lakáshitel-konstrukció is. Jellemzően minél hosszabb a kamatperiódus, annál hosszabb a kamat.

    A kamat a kamatperiódus fordulásakor, az aktuális piaci viszonyoknak megfelelően változhat (emelkedhet vagy csökkenhet), vagy változatlan is maradhat. Ezután az újabb fordulóig ismét biztosan változatlan marad. A változás mértékéről nemcsak a hitelező banknál, hanem a Magyar Nemzeti Bank honlapján is lehet tájékozódni.

  • Miért kell kamatfelárat fizetnem?

    A kamatfelárat hitelfelvételkor a referenciakamatlábon felül (BUBOR, EURIBOR) határozza meg a pénzintézet. Ennek a mértéke attól függ, hogy a bank milyen minősítést ad neked a minősítéskor. Ha a bank úgy ítéli meg, hogy a magasabb kockázatú ügyfelek közé tartozol, magasabb kamatfelárat fog kiszámítani. A bankok a legjobbnak tartott adósok számára csak a referenciakamat árán kínálják a hitelt, vagyis ezen felül nem kell kamatfelárat fizetniük.

  • Miért kell késedelmi kamatot fizetnem?

    Ez egy büntető kamat, amit akkor számolnak fel a bankok, ha a szerződésben vállalt határidőn belül nem teljesítetted a fizetési kötelezettséged, tehát ha késel a törlesztőrészlettel. A késedelmi kamat kiszámítását a bankok az erre vonatkozó törvényi előírások alapján végzik el.

  • Milyen típusú kamatok vannak?

    A kamatszámítás szerint a kamat típusa lehet egyszerű vagy kamatosan kamatozó.

    A hitelszerződéseknél a futamidő alatt a kamat lehet:

    • fix kamatozású: ez azt jelenti, hogy a kamat a teljes futamidőt tekintve változatlan marad,
    • változó kamatozású: ez azt jelenti, hogy a kamat mértéke mindig az adott kamatperiódusra vonatkozik, a kamat megállapításának az ideje és a módja pedig a hitelszerződésben van rögzítve,
    • változtatható: ez azt jelenti, hogy a hitelszerződés alapján a bank felhatalmazást kap, hogy a kamatlábat megváltoztassa.
  • Mit jelent az, hogy egy hitel kamattámogatott?

    A kamattámogatott hitel azt jelenti, hogy az állam a hiteltörlesztésnél a kamat kifizetéséhez nyújt segítséget. Kamattámogatással igénybe tudsz venni például lakáshitelt, de elérhetők az állam által támogatott konstrukciók a vállalkozások számára is.

  • Mit jelent az, hogy egy lakáshitel kamattámogatott?

    Új építésű ingatlan építéséhez és vásárlásához, valamint használt lakóingatlan vásárlásához is igénybe vehető a kamattámogatott lakáshitel, mely lehet az Otthonteremtési lakáshitel és a Fiatalok, valamint a többgyermekes családok lakáscélú kölcsöne. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján használt lakóingatlan esetén a hitelösszeg 10 millió forintnál nem lehet több, az ingatlan vételára pedig maximum 20 millió forint lehet. A kamattámogatás a futamidő első öt évében vehető igénybe.

    Új építésű ingatlan vételára, vagy építési költsége telekár nélkül maximum nettó 30 millió forint lehet, ekkor maximum 15 millió forint a támogatással finanszírozott hitelösszeg. A kamattámogatott időszak ebben az esetben is öt év.

  • Mit jelent pontosan a BUBOR?

    A BUBOR egy mozaikszó, pontos jelentése: Budapest Interbank Offered Rate, magyarul a budapesti bankközi kínálati kamatlábat jelenti. A BUBOR egy referencia jellegű kamatláb, melyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számít ki napi rendszerességgel; a kereskedelmi bankok hitelkamatlábának az átlagaként jön létre.

  • Mit takar a sávos kamatozás?

    A bankok a sávos kamatozásnál összegsávokat határoznak meg, és a különböző összegsávokban lévő pénz az adott sávhoz rendelt kamatlábbal kamatozik. A sávos kamatozás előnye, hogy a futamidő alatt a betét általában bármikor feltörhető anélkül, hogy elvesztenénk a kamatokat.

  • Mitől függ a jegybanki alapkamat?

    A jegybanki alapkamat, más néven referencia kamat Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa által meghirdetett kamat. Ezt az értéket a gazdaság helyzete és a pénzpiac alakulása alapján határozzák meg, és hatással van az inflációra, valamint meghatározza a kereskedelmi bankok kamatának az alakulását is. Szintén befolyásolja a bankok egymás között alkalmazott kamatát, a BUBOR-t is.

  • Mitől függ a kamatmarzs, más néven a kamatrés?

    A kamatrés a hitelekből származó, valamint a betétek után fizetendő kamatokból adódó különbözet, vagyis a technikai kamatláb és a befektetési hozam közötti különbséget. A kamatrés arányát és mértékét befolyásolja az adott hitelintézet kihelyezési képessége, illetve az aktív és a passzív kamatszínvonal is.

  • Mitől lesz kockázatmentes a kamatláb?

    Kockázatmentes kamatlábat a kockázatmentes hozamú befektetések biztosítanak – ilyenek például az állami kötvények és a kincstárjegyek. A kockázatmentes kamatláb értéke ideális esetben magasabb, mint az inflációs ráta értéke, biztosítva ezzel a pozitív reálhozamot.

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!