Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Hír

Koronavírus: mire fizet az utasbiztosítás?

2020-03-11|Frissítve: 2022-02-28

Mire számíthatunk a biztosítótól, ha koronavírussal fertőzött területen jártunk, vagy éppen azért mondtuk le az utazásunkat, mert nem szeretnénk kitenni magunkat a veszélynek? Mire számíthatunk, ha megbetegszünk külföldön? Mikor mire fizet a biztosító? A Bank360.hu összegyűjtötte a legfontosabb információkat, amelyeket a koronavírussal kapcsolatban tudni kell. 

 

A koronavírussal kapcsolatban több pénzintézet is közleményt adott ki az elmúlt napokban: hozzászólt a témához a Magyar Biztosítók Szövetsége és a Magyar Bankszövetség is, a Bank360.hu pedig azt tapasztalta, hogy a bankok és a biztosítók egy része is tett már óvintézkedést a járványnak köszönhetően. 

 

Utasbiztosítással kapcsolatos információk

 

Utasbiztosítás nélkül eleve nem érdemes nekiindulni egy külföldi utazásnak, bár a becslések szerint a magyarok fele ezt gond nélkül megteszi. A koronavírus terjedése viszont különleges helyzetet teremt, ami hatással van a közelgő utazásokra. Előfordulhat, hogy az utazás alatt megbetegszünk, vagy karanténba kerülünk, illetve annak az esélye is megvan, hogy el sem tudunk indulni. Nézzük meg, melyik helyzetben mit tehetünk!

 

Mi történik, ha elkapom külföldön a koronavírust?

 

Ebből a szempontból a koronavírus nem számít extrém esetnek; ha emiatt kerülünk kórházba, akkor ugyanúgy fizetni fog a biztosító, mintha egy lábtörés miatt szorulnánk kórházi ellátásra. Abban az esetben nem fizet a biztosító, ha az ország az utazás kezdetekor szerepel az utazásra nem javasolt térségek között. 

 

Fizet a biztosító, ha karanténba kerülök?

 

A karanténba helyezés önmagában nem számít biztosítási eseménynek, tehát ezért nem fizet külön a biztosító. Az ebből fakadó többletköltségeket csak abban az esetben térítik meg, ha a szerződési feltételekben meghatározott szolgáltatások alapján jogosult rá a biztosított, és a helyi hatóságok a biztosítottra terhelik a felmerülő költségeket.

 

Ha a karantén elhúzódik, és emiatt tovább kell külföldön maradnunk, mint ameddig az utasbiztosítás érvényes, akkor egyedi elbírálás szerint meghosszabbíthatjuk a szerződést. Ez csak azokra vonatkozik, akik már az utazás előtt megkötötték a biztosítást; ha enélkül utaztunk el, akkor utólag már nem köthetünk szerződést. 

 

Utazásra nem javasolt térségek

 

A Külgazdasági és Külügyminisztérium folyamatosan frissíti azoknak az országoknak a listáját, ahová veszélyesnek tartja a beutazást. A koronajárvány kitörése miatt idén a kínai Hupej tartomány teljes területe, illetve Olaszország került fel az utazásra nem javasolt térségek listájára, de a két terület között különbség van: a kínai tartományba egyáltalán nem javasolja a minisztérium az utazást. Ha ide szeretnénk utazni, akkor gyakorlatilag feleslegesen kötnénk utasbiztosítást, mert akkor sem fizetne, ha megbetegednénk. 

 

A karantén alá vont Olaszország jelenleg kevésbé szigorú kategóriába, a fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok közé tartozik, ami azt jelenti, hogy nem tilos az utazás, de nem is ajánlott, és fokozott elővigyázatosságot kérnek mindenkitől, aki mégis odalátogat. Olaszországon belül az északi tartományokba csak indokolt esetben lehet beutazni. 

 

Ha utaznánk, de nem lehet

 

Európában már számos járatot töröltek a légitársaságok a koronavírus miatt, és ez a tendencia valószínűleg még egy ideig folytatódni fog. Ha utazási iroda szervezi a kirándulást, akkor ő dönti el, hogy egy ilyen helyzetben átszervezi az utat, vagy pedig törli a programot; ha pedig magunknak szervezünk mindent, akkor ugyanez a mi felelősségünk. A légitársaságok a két héten túli utak esetében kártérítési kötelezettség nélkül törölhetik a járatot. Ebben az esetben az utas visszakérheti a jegy árát, illetve kérheti, hogy egy másik járatra tegyék át. 

 

A koronavírus miatti félelem okán lemondott utakra nem fizet a biztosító, még akkor sem, ha kötöttünk korábban útlemondás biztosítást. Általában ugyanez vonatkozik azokra az esetekre, ha egy karantén alatt álló területre utaznánk. Az útlemondási biztosítás ugyanis konkrét biztosítási eseményekre vonatkozik, mint például súlyos betegség, baleset, haláleset, munkahely elvesztése, terhesség vagy egyéb trauma, ami befolyásolja az utazásunkat. Az, hogy tartunk a koronavírustól, nem elég indok a biztosítónak arra, hogy megtérítse egy meghiúsult utazás költségeit. Ugyanakkor ha a koronavírus miatt súlyosan megbetegszünk, és ezért nem tudunk elmenni az utazásra, fizethet a biztosító.

 

Fertőzött területen voltam, mit tegyek?

 

Ha valaki fertőzött területről utazik haza, érdemes otthon tölteni a következő két hetet, akkor is, ha tünetmentesek vagyunk - ezt egyre többen meg is teszik. A biztosítók között is van olyan, ahol arra biztatják a fertőzött területekről hazaérkező ügyfeleket, hogy biztosítási ügyeiket ne személyesen, hanem telefonon vagy online intézzék el - így tett például az Allianz Biztosító is a weboldalán közzétett rendkívüli közleményben. A legtöbb biztosító emellett tájékoztatást tett közzé a koronavírussal kapcsolatban, többek között a Generali, a Groupama, a KÖBE, a Posta Biztosító és a Colonnade biztosító is.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Milyen utasbiztosítás érhető el terhesség alatt?
2019-09-16

Milyen utasbiztosítás érhető el terhesség alatt?

Az utasbiztosítás az egyik legegyszerűbben megköthető biztosításfajta. Egy utasbiztosítás kalkulátor oldalon néhány perc alatt megtalálható a legjobb ajánlat. Személyre szabott kalkulációt végezhetünk: a legegyszerűbb városnézős programtól kezdve akár a vadvízi evezésig számos variáció közbeiktatásával szabhatjuk személyre a biztosításunkat.

Elolvasom
Hazaküldte a banki dolgozókat a koronavírus, bankfiók zár be
2020-03-12

Hazaküldte a banki dolgozókat a koronavírus, bankfiók zár be

Folyamatosan monitorozzák a járványhelyzetet a hazai pénzintézetek. A Bank360.hu-nak elárulták, hogyan védekeznek a fertőzés továbbterjedése ellen. Az ügyfelek egyelőre nem pánikolnak.

Elolvasom
Koronavírus: így intézd a banki ügyeidet, ha el akarod kerülni a fertőzést
2020-03-16

Koronavírus: így intézd a banki ügyeidet, ha el akarod kerülni a fertőzést

Mit tehetünk, ha banki ügyeket intéznénk, de a lehető legkevesebb emberrel és fertőzésveszélyes eszközzel akarunk érintkezni? A Bank360.hu összegyűjtötte a lehetőségeinket.

Elolvasom
Bankfiók nyitvatartás 2021 március - teljes, firssített lista
2020-03-16

Bankfiók nyitvatartás 2021 március - teljes, firssített lista

A Bank360.hu ebben a cikkben folyamatosan frissíti, hogy mely bankoknál mely fiókok zárnak be, vagy módosul a nyitvatartás a koronavírus miatt.

Elolvasom
Fizet-e a biztosító, ha nyaralás alatt kapjuk el a vírust?
2020-05-29

Fizet-e a biztosító, ha nyaralás alatt kapjuk el a vírust?

Lassan újraindulnak a repülőjáratok, kinyitják az államok a határaikat, lehet nyaralni, pihenni. Ezzel együtt azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy a koronavírus nem tűnt el. Vagyis akár el is kaphatjuk külföldi nyaralásunk alatt, vagy külföldön meg is betegedhetünk egy korábban összeszedett fertőzés miatt.

Elolvasom
Mire számíthat a biztosítótól, aki külföldön kapja el a koronavírust?
2021-04-28

Mire számíthat a biztosítótól, aki külföldön kapja el a koronavírust?

Vajon fizeti a biztosító a kórházi ellátást, ha elkapnánk a koronavírust? Számít-e a védettségi igazolvány az igénylésnél? A biztosítók válaszolnak.

Elolvasom
Utasbiztosítás 2023
2021-05-17

Utasbiztosítás 2023

Mindegy, hogy várost nézni, síelni, vagy nyaralni indulsz, az utasbiztosítás már napi pár száz forintból megvásárolható, és segít, ha baj történik - így egy távoli országban sem kell attól tartanod, hogy magadra maradsz baleset, betegség vagy más probléma esetén.

Elolvasom
Járattörlés esetén is segít a kártyánkba épített utasbiztosítás
2021-05-27

Járattörlés esetén is segít a kártyánkba épített utasbiztosítás

A nagyobb presztízsű bankkártyákhoz tartozó, abba beépített utasbiztosítások ma már elterjedtek Magyarországon, szinte az összes nagybank rendelkezik olyan csomaggal, ami tartalmaz ilyen szolgáltatást.

Elolvasom
Mire elég a bankkártyába épített biztosítás?
2021-06-02

Mire elég a bankkártyába épített biztosítás?

Az emberek többsége külön köti meg az utasbiztosítását az utazás előtt, pedig sokan már eleve rendelkeznek utasbiztosítással, még ha erről nem is feltétlenül tudnak. Több magasabb presztízsű bank- és hitelkártya ugyanis tartalmaz beépített utasbiztosítást, ami fedezi azoknak a káreseményeknek egy részét, amelyeket az utasbiztosítások is - mint például a járatkésés, a poggyászkésés, illetve a különböző téli és nyári sportok során elszenvedett balesetek. A biztosítások között azonban jelentős eltérések lehetnek, a Bank360 elemzői annak jártak után, hogy melyek ezek.

Elolvasom
Mit fizet egy belföldi utasbiztosítás?
2021-06-25

Mit fizet egy belföldi utasbiztosítás?

Ha idén inkább belföldön töltenéd el a szabadságodat, van egy jó hírünk: belföldi utasbiztosítással már az országhatáron belül is felkészülhetsz a váratlan helyzetekre.

Elolvasom
Síelj biztonságban: biztosítás nélkül egy vagyonba kerül, ha baleset ér
2022-03-01

Síelj biztonságban: biztosítás nélkül egy vagyonba kerül, ha baleset ér

Síelés az Alpokban, hórafting Szlovákiában, esetleg a snowboardot próbálnánk ki? A sport szeretetén túl is van közös jellemzője a felsoroltaknak: mindegyiket jobb utasbiztosítással csinálni. Egy jó biztosítással továbbá nem csak az utazás és sport közben felmerülő kellemetlenségeket háríthatjuk el könnyebben, de a koronavírussal kapcsolatos megbetegedésre is térít.

Elolvasom