Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Már csaknem tízmillióval többe kerül ugyanaz a 20 milliós lakáshitel, mint februárban

2022-08-26|Frissítve: 2025-10-31

Az elmúlt fél évben a jegybanki kamatemelések jelentősen feltornázták a lakáshitelek árát: az új kölcsönöknél 30 százalékkal nőttek a törlesztőrészleteket. A Bank360.hu kalkulációi alapján egy 20 millió forintos lakáshitel csaknem 10 millió forinttal többe kerül most, mint februárban. 

2022. január vége óta közel 8 százalékponttal emelkedett a jegybanki alapkamat, 2,90 százalékról 10,75 százalékra. Ez lecsapódott a banki hitelek ügyleti kamatait közvetlenül befolyásoló referenciakamatokon is. 

A BUBOR által befolyásolt rövidebb, legfeljebb egy éves kamatperiódussal felvehető lakáskölcsönöket már egyre kevésbé voltak népszerűek az elmúlt években, különösen a fogyasztóbarát hitelek megjelenése után szorultak vissza, a kamatok emelkedésével pedig gyakorlatilag el is tűntek a piacról. A hosszabb vagy akár a teljes futamidőre fixált kamattal igényelhető lakáshitelek árazását befolyásoló referenciakamatok is elszálltak azonban, az ötéves BIRS is 10 százalék fölött van már.

A meglévő, régebben felvett lakáshitelek jelentős része még mindig éven belüli kamatperiódusú, ezeknél nagyon durván megemelkedtek volna törlesztőrészletek, ha ennek egyelőre az év végéig nem szabna gátat a kamatstop.

Mennyit számít a kamatemelés az új hiteleknél?

Az újonnan nyújtott lakáshiteleknél azonban érvényesül a meredek kamatemelkedés. Február elején egy 20 évre felvett, 20 millió forintos lakáskölcsönt még 4,78 százalékos teljes hiteldíj mutatóval (thm) is fel lehetett venni, így a havi törlesztőrészlet 128 306 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 30 812 290 forint volt. 

Ehhez képest bő fél évvel később, augusztus végén 8 százalék alatti thm-mel nem lehet lakáskölcsönt kapni a Bank360.hu lakáshitel kalkulátora szerint. 20 millió forint lakáscélú jelzáloghitelt 20 éves futamidővel és legalább 10 éves kamatperiódussal számolva jelenleg 8,15 százalékos thm-mel lehet felvenni. Így a havi törlesztőrészlet 165 395 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 39 713 650 forint. Ez alapján közel hét hónap alatt egy 20 millió forintos lakáshitel összköltsége majdnem a duplájára emelkedett, a teljes visszafizetendő összeg pedig 30,8 millió forintról 39,7 millió forintra. 

Az átlagos hiteldíjmutató is beszédes

Az átlagos hiteldíjmutató februárban még 5,05 százalék volt, júniusban viszont már 6,93 százalék. A februári átlagos hitelköltség mutatóval számolva egy 20 évre felvett 20 millió forintos lakáshitel törlesztőrészlete 132 500 forint körül alakult, 6,93 százalékkal viszont ugyanez az összeg már 154 ezer forint. Mostanra pedig már nyolcassal kezdődnek a thm-ek ilyen kölcsönre.

A mostanra 165 ezer forintra hízó törlesztőrészlet 30 százalékos emelkedést jelent a februári 128 ezerhez képest. Ezt a hitelfelvevők nyilván nehezebben tudják vállalni, még akkor is, ha azon szerencsések közé tartoznak, akik már évközi fizetésemelést is kaptak. Ráadásul a bankok kezét megkötő jövedelemarányos törlesztési mutató (jtm) miatt az is könnyen előfordulhat, hogy csak kisebb összegű hitelt tud felvenni az igénylő. A jóval magasabb törlesztőrészlet ugyanis már meghaladhatja azt az összeget, amit a havi nettó jövedelme alapján maximum megengedhet neki a pénzintézet. 

Ebben az esetben ugyanolyan ingatlanár mellett is több önerőt kell felmutatni a vásárláshoz, vagy alacsonyabb árkategóriájú ingatlant kell választani. A 132 ezer forintos törlesztőrészlethez ugyanis a törvény szerint elég 264 ezer forint nettó bér, a magasabb törlesztőhöz viszont már közel 310 ezer forint jövedelmet kell igazolni, ami 17 százalékkal magasabb.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Mennyi a két hónap alatt is sokat dráguló törlesztője egy 20 milliós lakáshitelnek ?
2022-08-22

Mennyi a két hónap alatt is sokat dráguló törlesztője egy 20 milliós lakáshitelnek ?

Ha biztosan lakáshitelre lesz szükséged a közeljövőben, akkor most nem érdemes vacillálni. Egy 20 milliós jelzáloghitel 150 ezer forint körüli havi törlesztője két hónap alatt simán ugrott tízezer forintot.

Elolvasom
Tíz százalék fölé ugrott az alapkamat, lesz nemulass a hiteleseknek
2022-07-26

Tíz százalék fölé ugrott az alapkamat, lesz nemulass a hiteleseknek

A stabilizálódó forintárfolyam ellenére sem tartott szünetet a jegybank, amely újabb egy százalékkal már 10,75 százalékra emelte az alapkamatot. Ez utoljára a 2008-as válság idején volt ilyen magas.

Elolvasom
Bezuhantak a lakáshitelek, kilőttek a betétek
2022-08-31

Bezuhantak a lakáshitelek, kilőttek a betétek

Júliusban csökkent a bankok hitelezése, különösen a jelzáloghiteleknél szembetűnő a visszaesés. A betéti kamatok kilőttek az előző hónaphoz képest, az inflációtól azonban továbbra is jelentősen elmaradnak.

Elolvasom
Bank360Bank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsönLakáshitelBankszámlaUtasbiztosítás
Bank360 - Első lépés a jó döntéshezBank360 - Első lépés a jó döntéshez
Személyi kölcsön
200 000 Ft10 000 000 Ft
6 96
Bank360 Utasbiztosítás
Hasonlítsd össze a biztosítók utasbiztosítási ajánlatait és kösd meg online

Legfrissebb hírek

Fontos határidők: eddig lehet befizetni a pénztárakba év végén
2025-12-15

Fontos határidők: eddig lehet befizetni a pénztárakba év végén

Az év vége mindig fontos időszak a pénztárak életében, a tagok ugyanis a decemberi befizetésekkel még ki tudják használni az évi akár 150 ezer forintos adó-visszatérítést. Az egészségpénztárak és az önkéntes nyugdíjpénztárak zöme ilyenkor valamilyen kedvezménnyel is készül, ahhoz azonban, hogy ezeket ki tudjuk használni, a határidőkre is figyelni kell. Fontos, hogy a befizetést ne hagyjuk az utolsó utáni pillanatra, különben elveszik a lehetőség.

Elolvasom
Így változnak 2026-ban a minimálbérhez kötött járadékok, juttatások
2025-12-14

Így változnak 2026-ban a minimálbérhez kötött járadékok, juttatások

December elején megszületett a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről szóló megállapodás, melynek értelmében előbbi 11 százalékkal, utóbbi pedig 7 százalékkal emelkedik 2026-ban. Mindez azt jelenti, hogy január 1-jétől a minimálbér bruttó 322 800 forintra, míg a garantált bérminimum bruttó 373 200 forintra emelkedik. Az emelés azonban nem csak a minimálbért keresőkre, hanem sok egyéb másra is hatással van.

Elolvasom
Akcióznak a pénztárak, most éri meg igazán belevágni az öngondoskodásba
2025-12-13

Akcióznak a pénztárak, most éri meg igazán belevágni az öngondoskodásba

Már javában zajlik az év végi kampány a pénztáraknál, az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészségpénztárak is hirdettek akciókat az új és meglévő ügyfeleik számára. A tét nem kicsi: az egész éves befizetések után akár 150 ezer forint adó-visszatérítést is lehet kapni, emellett most számos kedvezmény is elérhető a szolgáltatóknál.

Elolvasom