Bank360
  • Hitelek
  • Támogatások
  • Bankszámlák
  • Megtakarítások
  • Vállalat
  • Hitelkalkulátor
Elemzés

Siralmas évet zártak a biztosítók, az utasbiztosítást viszont nagyon vitték

2024-03-07|Frissítve: 2024-10-01

A különadók elvitték a biztosítók profitját, a díjbevétel is stagnált, az egyszeri díjas életbiztosítások különösen nagy ütést kaptak. Az utasbiztosítási piac viszont minden korábbi rekordot megdöntött, ami azt mutatja, hogy a külföldi utazásokon nem spóroltak azok, akiknek maradt rá pénzük. 

 

Alig 21 milliárd forint lett 2023-ban a hazai biztosítók adózott eredménye - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Gyászos szám ez, mivel több mint 40 százalékkal alacsonyabb a 2022-esnél is, és mindössze a negyede az extraprofitadók előtti években megszokott 80 milliárd forint fölötti eredményeknek. 

 

Összeroskadt az egyszeri díjas életbiztosítási piac

 

Az életbiztosítások díjbevétele több mint 6 százalékkal csökkent 2022-höz képest 571 milliárd forintra, a vegyes életbiztosításokba az előző évinek csak a kétharmadát, a befektetési egységhez kötött (unit linked) konstrukciókba bő 7 százalékkal kevesebbet fizettek be az ügyfelek. A személyi jövedelemadó-kedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításokba ugyan több pénz került, 16,3 százalékkal 147,7 milliárd forintra nőtt a díjbevétel, ám tekintettel arra, hogy 37 ezer új szerződés is létrejött az év folyamán, ez a növekedés azt jelenti, hogy az öngondoskodó ügyfélkör kisebb mértékben növelte a befizetéseit, mint amennyi a tavalyi infláció volt. 

 

A mélyütést a piacnak az vitte be, hogy az egyszeri díjas életbiztosítások az extraprofitadó miatt lényegében veszteségessé váltak, emiatt az értékesítésük visszaesett, a díjbevételük a 2022-es kevesebb mint felére csökkent, éppen csak elérte az 56 milliárd forintot. Az adó bevezetése előtt ez egy 120-140 milliárd forintos piac volt. 

 

A nem életág hozta a kötelezőt

 

A nem életbiztosításoknál a díjbevétel 14,5 százalékkal nőtt, vagyis pont annyival, amennyi a 2022-es infláció volt, összesen 938 milliárd forint folyt be a biztosítókhoz. A lakossági vagyonbiztosításokba 191 milliárdot fizettek be, 15,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban, az átlagos lakásbiztosítási díjak is nagyjából ilyen mértékben nőttek. 

 

A legnagyobb díjbevételt továbbra is az autós biztosítások hozzák, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál (kgfb) 307 milliárd forint volt a befolyó összeg, ez 11,6 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban, ami azt jelenti, hogy itt nem tudták teljes mértékben áthárítani az inflációt a biztosítók az ügyfelekre.

 

casco díjbevétel 21 százalékkal 164 milliárd forintra nőtt, miközben a szerződések száma csökkent, tehát a casco-díjak nagyobb mértékben emelkedtek tavaly. A díjemelkedést a kárráfordítások növekedése is indokolhatta, ezek 16-17 százalékkal nőttek az autós biztosításoknál. 

 

Az utasbiztosítás minden rekordot megdöntött

 

Volt néhány olyan biztosítás is, amelyik nagyon jól ment 2023-ban. Az egészségbiztosítások díjbevétele például 37 százalékkal nőtt, és meghaladta a 11 milliárd forintot. A szerződések száma is több mint 22 százalékkal emelkedett, de még mindig csak 9131 darab van a piacon, vagyis kevés ember engedheti meg magának ezt az éves szinten szerződésenként milliós nagyságrendű kiadást jelentő szolgáltatást. 

 

A nem életbiztosítások nagy húzóterméke az utasbiztosítás lett tavaly. Hiába a nagy reálbércsökkenés és fogyasztás-visszafogás, akinek volt pénze, az elindult külföldre, és kötött ilyet. Az egyszeri díjas szerződések száma meghaladta a 250 ezret, amire korábban soha nem volt példa. 

 

A covid-járvány előtti utolsó évben, 2019-ben 249 ezer egyszeri díjas utasbiztosítást kötöttek, ez volt a korábbi rekord. A díjbevétel szintén megugrott, 27 százalékkal 19,3 milliárd forintra nőtt, ami szintén történelmi rekord.

Promóció

Kapcsolódó cikkek

Két év alatt negyedével drágultak a lakásbiztosítások, de most lehet jobbat keresni
2024-03-06

Két év alatt negyedével drágultak a lakásbiztosítások, de most lehet jobbat keresni

Emelkedő átlagdíjak és kárkifizetések jellemzik a több mint 3,3 millió szerződésből álló lakossági vagyonbiztosítási piacot. Az egyéni lakásbiztosítások tavaly 15 százalékkal, két év alatt pedig 26 százalékkal drágultak. Ezt próbálhatják meg most visszanyerni az ügyfelek a szerződéseik márciusi szabad felmondásával, ha az ajánlatok összehasonlításával számukra jobb jó ár-érték arányú lakásbiztosítást találnak.

Elolvasom
Máris záporoznak a lakásbiztosítási akciók az ügyfelekre, egy hónapig szabad a felmondás
2024-03-04

Máris záporoznak a lakásbiztosítási akciók az ügyfelekre, egy hónapig szabad a felmondás

Márciustól teljes sebességre kapcsolt a lakásbiztosítási kampány, most először egy hónapig szabadon felmondhatjuk a szerződésünket. A már lakásbiztosítás kalkulátort és online szerződéskötést is kínáló Bank360.hu összegyűjtötte az akciókat.

Elolvasom
Elindult a nagy lakásbiztosítási kampány, de figyelni kell a felmondásra
2024-03-01

Elindult a nagy lakásbiztosítási kampány, de figyelni kell a felmondásra

2024 nagy újdonsága, hogy márciusban szabadon felmondhatjuk a lakásbiztosításunkat egy hónapig, és ha akarunk, újat köthetünk. Fontos azonban, hogy díjrendezett legyen a biztosításunk, és a felmondásnak be kell érkezni a biztosítóhoz április 2-ig.

Elolvasom
Akár ötszörös díjkülönbség is lehet a biztosítások között ugyanarra az utazásra
2024-03-19

Akár ötszörös díjkülönbség is lehet a biztosítások között ugyanarra az utazásra

Hiába drágultak az utasbiztosítások, még mindig alig több mint ezer forintból ki lehet hozni a biztosítást egy hosszú hétvégére, ha városnéző túrára megyünk például Ausztriába vagy Szlovéniába. De akkor sem kell túl mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha autós asszisztenciát is kérünk. A különbségek azonban hatalmasak lehetnek a díjak között, ezért mindenképpen érdemes összehasonlítani a biztosítók árait.

Elolvasom
Autóval külföldön: mire jó az asszisztencia biztosítás, és kinek érdemes megkötni?
2024-04-26

Autóval külföldön: mire jó az asszisztencia biztosítás, és kinek érdemes megkötni?

Egy jó utasbiztosítás a káraink és költségeink megtérítésén túl gyors segítséget is tud nyújtani a bajban, például akkor is, ha a külföldi utazás közben az autónkkal történik valami. Ehhez az alapszolgáltatás általában nem elég, de ha autós asszisztencia is van a biztosítási csomagban, akkor nem kell aggódnunk a felmerülő költségek miatt és az ügyintézéshez is segítséget kaphatunk.

Elolvasom
Ennyibe kerül a biztonságunk a tengerparti nyaraláson
2024-05-30

Ennyibe kerül a biztonságunk a tengerparti nyaraláson

Közeleg a nyári vakáció, amikor a külföldre utazó magyarok közül a legtöbben tengerpartra vágynak, legyen az a szomszéd országban vagy akár a világ másik felén. Bárhová is utazunk, a biztonságunk mindenütt fontos, ezért megnéztük, mit érdemes tudni a tengerparti nyaralásokhoz köthető utasbiztosításokról.

Elolvasom
Rekord összeget költöttek el külföldön a magyarok
2024-06-08

Rekord összeget költöttek el külföldön a magyarok

Az idén is több magyar ment külföldre, mint tavaly, és a pénzt is költik, aki síelni, nyaralni ment, napi 31 ezer forintot költött. Az utasbiztosítási szektor is rekord esztendőre számíthat 2024-ben.

Elolvasom
Sportos nyaralásra indulsz? Válassz ehhez való utasbiztosítást!
2024-07-25

Sportos nyaralásra indulsz? Válassz ehhez való utasbiztosítást!

Egy külföldi nyaralás biztosítása fejenként napi ezer forint alatt is megúszható, és akkor sem kerül sokkal többe, 1500 forintról indul, ha sportosabb üdülést vagy extrém sportot tervezünk. A biztosításon nem érdemes spórolni, hiszen enélkül akár több millió forint anyagi kárt is okozhat egy baleset, és a biztosítónk ilyenkor az ügyintézésben is segíthet.

Elolvasom
Felezhetik az extraprofitadót a biztosítóknál
2024-10-01

Felezhetik az extraprofitadót a biztosítóknál

A Mabisz az extraprofitadó teljes kivezetését javasolja 2025-re, az NGM azonban csak a teher felezését ígérte meg a szektornak. A pontos részletek még nem ismertek, de várhatóan a bankokhoz hasonlóan állampapír-vásárlás lesz a csökkentés feltétele.

Elolvasom